Uskuteční se pietní pochod do Pohořelic ve stopách vyhnaných

Brno, 27. května 2011 – Již po páté si Brno připomene jeden z tragických vrcholu tzv. divokého odsunu, vyvedení více než dvaceti tisíc Brňanů německé národnosti směrem k rakouským hranicím, známé jako brněnský Pochod smrti.

Vyhnání německy mluvícího obyvatelstva z Českých zemí je bezesporu jednou z nejtemnějších kapitol našich novodobých dějin. Na základě často velice účelově uplatňovaného principu kolektivní viny byly vylidněny velké části českého pohraničí, zpřetrhány staleté vazby kulturní i mezilidské a způsobeno nesmírné utrpení statisícům lidí.

Jistě nepřekvapí, že se těch nejhorších zločinů na svých sousedech zpravidla dopouštěli právě ti, kdo s nacisty nejvíce kolaborovali, a kteří později udělali kariéru ve službách komunistického režimu. I v pozadí brněnského Pochodu smrti stál jeden z pozdějších zakladatelů Státní bezpečnosti Bedřich Pokorný, za války pravděpodobně konfident Gestapa. Pachateli byli ale také dělníci brněnské Zbrojovky, kteří do poslední chvíle a za nadstandardní odměnu vyráběli zbraně pro Třetí Říši, či lidé, kteří nepokrytě přiznali zájem o sousedův byt „udáním“, že se tam mluví německy.

Cílem již pátého ročníku pietního pochodu do Pohořelic je lidsky uchopitelnou formou připomenout utrpení obětí brněnského Pochodu smrti. „Pokud se dnes o divokém odsunu vůbec mluví, tak jako o nevyhnutelných důsledcích čehosi, kdy je nutno okamžitě hledat souvislosti např. s vyvražděním Lidic. Generalizujícím pohledem na tehdejší události jakoby se česká společnost bránila vidět jejich lidský rozměr, který chceme potrhnout právě tím, že se vydáme cestou vyhnaných,“ říká organizátor akce Jaroslav Ostrčilík.

Pietní pochod v sobotu 28. května v areálu Augustiniánského opatství na Starém Brně zahájí pamětníci vyhnání z Brna. Po původní trase se průvod vydá přes Modřice, Rajhrad a Ledce ke kříži na místě hromadného hrobu obětí pohořelického sběrného tábora, kam dorazí k sedmé hodině večerní.

Akce je vyvrcholením projektu Společná minulost 2011, pásma čtení, přednášek a dalších akcí nejen k česko-německému soužití a jeho násilnému konci, ale spolužití různých etnicit a názorů obecně. Projekt pořádá Forum pro česko rakouský dialog ve spolupráci se studenty Ústavu germanistiky při FF MU.

Sraz je v 10.00 hodin v zahradě Augustiniánského opatství na Mendlově náměstí, ukončení akce se plánuje na 19.00 hodin položením kytice u kříže v Pohořelicích.

Další informace najdete na www.spolecnaminulost.cz.


Související články:

Komentáře  

 
0 #1 Michal 2011-05-27 15:48
Kdy se uskuteční pochod za Čechy, které zmasakrovali Němci???
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit