Vivat vinum představuje Vinařství Čech

Brno, 3. prosince 2015 - Obec Tvrdonice leží na samé jihovýchodní výspě naší republiky, mezi Břeclaví a slovenskou hranicí. Slunce, úrodná půda i svahy řeky Kyjovky předurčily místo k pěstování révy. Tvrdonice mají čtyři viniční trati, sklepní uličku, místní košty, folklórní festivaly, hody... prostě jižní Morava jak má být.

vinice vinarstvi cech tvrdonice

Není divu, že zde najdeme i řadu významných vinařství. Jedním z nejúspěšnějších je Vinařství Čech, v jehož čele stojí pan Petr Čech.

 • Na začátek obligátní otázka: Kdo vás přivedl k vinaření?

vinarstvi petr cech tvrdonice majitelJsem z vinařské rodiny – vinařem byl můj děda i tatínek. Osud tomu zřejmě tak chtěl, protože ač jsem původním povoláním stavební inženýr, nakonec jsem skončil u vína. Tatínek byl vinař tělem i duší, a když nás předčasně opustil v 59 letech, nezbylo mi vlastně ani nic jiného. Vinařství jsem prakticky převzal řízením osudu a ty geny se taky nakonec asi projevily.

 • S vašimi víny se lze setkat na řadě akcí. Které z nich nás čekají v nejbližším období?

V současné době je na prvním místě vinobraní, které je v plném proudu. Ale i přesto se se svými víny účastníme různých akcí, hlavně v okolí Prahy, ať už jsou to různé trhy nebo vinobraní.

 • V letošním roce sklízíte nebývalou úrodu ocenění na našich i zahraničních soutěžích. Dokážete spočítat, kolik cen jste letos už obdrželi?

Letos jsme se zúčastnili mnoha domácích i zahraničních soutěží s víny ročníku 2014, který byl velmi složitý. Právě proto si všech ocenění velmi vážíme i přesto, že jsme na nejvyšší mety tentokrát nedosáhli. Mnohem úspěšnější byl pro nás ročník 2011.

 • Nominovat svá vína na místní košt anebo na největší světové soutěže (AWC Vienna, IWC San Francisco, Decanter WWA), to je, zdá se mi, velký rozdíl. Co vás přimělo účastnit se těchto jistě nákladných zahraničních akcí?

Svá vína nominujeme nejen na místní košty, které v poslední době dosahují velmi vysoké úrovně, ale i na největší světové soutěže. Potěší nás každé ocenění a jsme rádi, že naše vína snesou srovnání i s víny na těchto prestižních světových soutěžích.

vinarstvi petr cech tvrdonice vina

 • Které z vašich vín považujete za historicky nejúspěšnější? Dají se ještě někde sehnat?

Naší nejúspěšnější odrůdou je Sauvignon, se kterým se nám daří dlouhodobě bodovat na různých soutěžích. Naše vína jsou k dostání ve vinotékách a v gastronomických provozech prakticky po celé republice.

 • Nastal čas vinobraní. Jak se vyvíjejí hrozny na vašich vinicích a víno v tancích? Které odrůdy u vás vypadají zatím nejslibněji?

I přesto, že začátek letošní sezóny se nevyvíjel zrovna nejlépe vzhledem k největšímu suchu, jaké jsme dosud zažili, vypadá úroda velmi slibně. Hrozny jsou zdravé, mají dostatek cukru, ovšem nízké kyseliny. A jaké z nich bude víno, to ukáže čas.

 • Připravujete nějaké novinky ve vinařství?

V nejbližší době bychom chtěli vysadit vinice na dalších 5 hektarech a dobudovat přístavbu technologického zázemí, dokončit degustační prostory a celý objekt vinařství.

 • Brno se hlásí ke svým historickým odkazům a tradicím vinařství a vína. Označení „Brno, město vína“ je pro mnohé přesto zatím pouhým heslem. Jak vy hodnotíte prezentaci a prodej vašich vín v Brně?

Když budu upřímný, tak v jiných městech (Praze, Ostravě, Olomouci) se nám daří víc a lépe se nám obchoduje než v Brně.

O Vinařství Čech:

 • Založeno: 1996 (dříve ČEBAV)
 • Sídlo: Tvrdonice, Jihomoravský kraj
 • Roční produkce: 80 000 lahví
 • Vlastní vinice: 22 ha, Tvrdonice a Týnec (Nové vinohrady, Vinohrady)
 • Odrůdy: Cabernet Moravia, Cabernet Sauvignon, Dornfelder, Frankovka, Hibernal, Chardonnay, Merlot, Muškát moravský, Neronet, Rulandské modré, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Sauvignon, Tramín, Veltlínské zelené, Zweigeltrebe
 • Zajímavost: všechny vinice v režimu ekologického zemědělství
 • V Brně k dostání:Víno & destiláty
 • Web: www.vinoztvrdonic.cz

Jan Přikryl, foto: archív Vinařství Čech

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...