Brněnský hackathon přinesl prototyp aplikace pro energetické komunity

Brno, 27. října 2022 – První energetický hackathon pod patronací E.ONu a distribuční společnosti EG.D, člena skupiny E.ON, který se konal od 21. do 23. října v brněnském Impact Hubu, dospěl k úspěšnému rozuzlení. Během osmačtyřiceti hodin pracovalo pět soutěžních skupin na prototypu aplikace, která má usnadnit fungování energetických komunit.

hackaton brno

Dvě odborné poroty - jedná složená z energetiků a druhá z potencionálních zákazníků - nakonec ocenily řešení od slovenského týmu TBD. Ten získá od E.ONu a EG.D 300 000 korun na finalizaci projektu. Aplikace by se mohla do ostrého provozu dostat příští rok.

„Vítězný tým nejlépe zpracoval zadání. Jejich prototyp obsahuje inovaci, která nejen naplňuje současné legislativní a technické požadavky, ale především byla dle zákaznické poroty nejžádanější. Naplnění potřeb zákazníka bylo nakonec rozhodujícím faktorem pro výběr vítěze. Finální řešení bylo opravdu zaměřené a vymyšlené z uživatelského pohledu,“ přibližuje Denisa Bajánková, projektová manažerka společnosti EG.D.

Vítězný tým byl složený z různých profesí
Soutěžící měli dle zadání vytvořit prototyp webové aplikaci pro kalkulaci ekonomického modelu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) a finančně-energetického přehledu a plánu. Dohromady mezi sebou poměřilo síly jedenadvacet lidí z různých odvětí. Vítěznou skupinu TBD ze slovenských Košic tvořili Erik Starec, Magdaléna Majorošová, Patrik Buliak, Kristian Le a Peter Gontkovič.

„Stavěli jsme na kombinaci potřebných dovedností od znalosti energetiky a distribuce, přes obchod až po praxi z analýzy a vývoje softwaru. Za dvě noci jsme naspali přibližně osm hodin, ale díky kvalitnímu zázemí a přátelskému kolektivu jsme neprožívali krizové okamžiky,“ rekapituluje Erik Starec, vývojář týmu TBD.

Aplikace navrhne řešení a motivuje k šetření
Vítězná aplikace s názvem „FVE kalkulace“ poskytne na základně vstupních parametrů uvažované fotovoltaické elektrárny a spotřeby jednotlivých odběrných míst SVJ, pohled na smysluplnost investice a orientační výpočet návratnosti systému. Řešení poslouží zástupcům SVJ v rozhodování, zda se jim na základě vypočtených ekonomických a energetických ukazatelů vyplatí založit energetickou komunitu, a pokud ano, poradí, v jakém rozsahu uvažovat o velikosti elektrárny a bateriového úložiště energie. Druhá část aplikace má na jednom místě shromažďovat relevantní data pro zástupce SVJ. Poskytne jim tak přehled o tocích energie v rámci energetické komunity, které zároveň vyjadřuje v ekonomické hodnotě, což má motivovat odběratele šetřit energii.

„Nyní se zaměříme na validaci prototypu se zákazníky. Sice určitou zpětnou vazbu máme přímo z Hackathonu, ale chceme vše detailněji otestovat se zákazníky a definovat, jaké funkce jim přinesou opravdovou přidanou hodnotu. Podle toho prototyp upravíme. Aplikace by se mohla dostat do ostrého provozu v příštím roce,“ dodává Denisa Bajánková.

Ještě před tím, než začali řešitelé pracovat, uspořádali organizátoři blok přednášek. Samotným hackathonistům i návštěvníkům z řad veřejnosti osvětlili aktuální témata moderní energetiky.

Martin Ander ze Svazu moderní energetiky přispěl svými poznatky ze zahraničí a představil energetické komunitní realizace z Nizozemska, Rakouska či Německa. Právnička Laura Otýpková z kanceláře Frank Bold zasvětila zúčastněné do aktuální legislativní reality v rámci komunitní energetiky. Dále Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ, své prezentaci informoval přítomné o možnosti uskladnění elektrické energie, výrobu a skladování vodíku, poskytování flexibility, výstavbu infrastruktury pro elektromobilitu v ČR a celkově modernizaci české energetiky a průmyslu.

Efektivní způsob vývoje produktů
Hackathon se uskutečnil v prostorách coworkingového centra Impact Hub v brněnské ulici Cyrilská 7. Účastníci měli po celou dobu události k dispozici moderní pracovní prostředí, odpočinout si pak mohli i ve Fun & Relax zóně. Pro pořadatele i energetiky byla taková akce první při vývoji nových produktů.

„Vymyslet zadání, sjednotit představu o výsledku či stylu hodnocení určitě bylo náročné. Za vším stály měsíce příprav, rešerší, dotazů a schůzek. Ale výsledek opravdu stál za to. Hackathon fungoval, jedná se o účelný model pro řešení různých problémů anebo služeb, které E.ON a EG.D potřebují,“ doplňuje Ondřej Durkáč, koordinátor celé akce a manažer Impact Hubu.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN