Laboratoř prozradí, co upoutalo pozornost spotřebitele

Brno, 7. října 2014 - Rádi v obchodě pozorujete regály se sladkostmi? Hledáte očima svou nejoblíbenější čokoládovou tyčinku? Odborníci z Ústavu marketingu a obchodu dokáží díky nové eye trackingové laboratoři sledovat zacílení pohledu potenciálního zákazníka – respektive jak dlouho a kam se dotyčný díval.

eye tracking laborator mendelu

Výzkumníci z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně (PEF MENDELU) mohou díky nenápadnému přístroji analyzovat nejen obálky časopisů, ale také vliv umístění zboží v obchodě.

„Pokud není v regálu nějaký výrazný grafický prvek, tak se muž soustředí spíš do středové části, zatímco žena dokáže regál zmapovat na první pohled celý,“ naznačil jeden ze závěrů výzkumník Ing. Denis Drexler.

Při eye trackingové analýze stojí potenciální zákazník před stěnou, na kterou jsou mu promítány fiktivní regály se zbožím. Podle jeho pohledu výzkumníci poznají, jaké zboží ho zaujalo. A je přitom z čeho vybírat: podle Drexlera obklopuje spotřebitele každý den i 5 000 různých značek zboží. Z eye trackingového výzkumu rovněž vyplynulo, že zákazníci se sice dívají na svou oblíbenou značku, ovšem pokud je v regálu zvýrazněná sleva, tak se soustředí spíše na ni.

Testování obálek i webových stránek
Odborníci na oblast marketingu se zaměřili i na testování obálek magazínů. „Pokud je téma daného časopisu blízké spotřebiteli, tak se na obálku dívá mnohem déle a čte si i konkrétní názvy jednotlivých článků,“ upozornil Ing. Martin Souček, Ph.D. a doplnil: „nejdůležitější je vždy titulek a fotografie. Když spotřebitele fotografie upoutá, začne teprve číst i ostatní texty.“ Přestože nahota na titulní straně časopisu zaujme, respondenti, kteří věděli, že jsou během výzkumu sledováni, se pohledu na nahé ženské tělo záměrně vyhýbali.

Eye tracking je možné použít i při testování webových stránek, kdy výzkumníky zajímá, která místa návštěvníka webu zaujala, a která naopak zcela opomenul. Pohled spotřebitele je možné zkoumat také při analýze plakátů, billboardů, obalů či etiket. Stejnou techniku lze využít i při monitorování stále populárnějšího product placementu, jenž spočívá v tom, že je do filmu či seriálu nenápadně vložena reklama na konkrétní výrobek. „Viděl jsem například výzkum, kdy Lady Gaga ve svém klipu propaguje iPhone, za což Apple utratil milion dolarů, ale když se klip testoval, tak se ukázalo, že si toho výrobku nikdo nevšiml,“ popsal možná úskalí product placementu Souček.

Zatímco potenciální spotřebitel si na počítači prohlíží propagační leták, nenápadný přístroj pod monitorem, který zahrnuje dvě infračervené kamery, snímá pohyb jeho očí. PEF MENDELU používá eye tracking k průzkumu marketingu jako jediná veřejná vysoká škola v ČR. Podobné zařízení má sice k dispozici Univerzita Palackého v Olomouci, ale využívá jej k testování kartografických map. Výzkumníci z ČVUT v Praze pomocí této metody zase zkoumají pozornost řidičů a dopravní situaci obecně.

Zdroj a foto: PEF MENDELU


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Září 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF