Masarykova univerzita bodovala v oborových žebříčcích Shanghai Ranking

Brno, 31. října 2023 - Další z velkých žebříčkových společností Shanghai Ranking publikovala oborově specifické mezinárodní srovnání vysokoškolských institucí. Z celkem 55 oborových žebříčků se Masarykova univerzita úspěšně umístila ve třinácti. V kategoriích Environmental Science & Engineering a Geography drží pozici v TOP 200, v těchto oborech je spolu s Biotechnology rovněž první v ČR. V oboru Biotechnology se MUNI umístila navíc jako jediná instituce z ČR, a to na pozici 401.–500.

vysokoskolaci univerzita

Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) společnosti Shanghai Ranking, která stojí také za světovým žebříčkem ARWU, hodnotí vědecký výkon univerzit v 55 oborových skupinách. Pro zařazení do hodnocení je třeba, aby instituce v daném oboru vykazovala dostatečnou publikační aktivitu. Společnost pak na základě hodnocení pomocí pěti kvantitativních ukazatelů sestavuje pro každou oborovou skupinu oddělený žebříček a zveřejňuje na svých stránkách omezený počet institucí s nejlepším skóre. Parametry hodnocení zahrnují míru citovanosti publikací, publikační činnost v prestižních časopisech, úroveň mezinárodní spolupráce a získaná prestižní ocenění v daném oboru.

„Mezinárodní srovnávací žebříčky se stále více dostávají do povědomí nejen odborné veřejnosti. Díky nim jsou univerzity pod drobnohledem a veřejnost má přesnější představu o jejich kvalitě a výkonnosti. V tomto ohledu je velmi potěšující zjistit, že ve třech oborech jsme nejlepší v České republice a ve dvou figurujeme mezi dvoustovkou nejlepších univerzit na světě. Za úspěchem naší univerzity stojí stále zvyšující se kvalita vědecké práce těžící z mezinárodních kooperací a nepochybně i interní rozpočtová politika apelující na kvalitu publikací, citace a výši získaných grantů,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

V roce 2023 bylo hodnoceno přes 5 000 institucí ze 104 zemí světa, do žebříčků se probojovalo dohromady více než 1 900 z nich. Umístěním ve 13 z 55 oborových žebříčků si Masarykova univerzita polepšila oproti předchozímu roku, neboť je to o 2 oborová umístění více.

V kategorii Environmental Science & Engineering bylo zveřejněno 500 institucí, Masarykova univerzita se umístila na 151.–200. příčce a z českých univerzit je na místě prvním. Jedná se o nejlepší oborový úspěch. Dále stejného umístění doma i celosvětově dosáhla MU také v kategorii Geography, kde žebříček zveřejňuje pořadí 300 institucí. Vysoké skóre v obou kategoriích vynesla Masarykově univerzitě zejména mezinárodní spolupráce neboli ukazatel počtu publikací vydaných se zahraničním spoluautorem, dále publikování v prestižních časopisech a nadprůměrná míra citovanosti publikací podle databáze InCites.

Další prvenství v českém prostředí sdílí Masarykova univerzita s Univerzitou Karlovou, a to v kategoriích Law (pozice 201.–300.), Political Sciences (pozice 301.–400.) a Psychology (pozice 401.–500.).

Z českých univerzit se v oborových žebříčcích Shanghai Ranking umístilo celkem 11 institucí, Univerzita Karlova ve 20 kategoriích, Česká zemědělská univerzita v Praze v 7 kategoriích, UPOL a JČU shodně v 5 kategoriích, dále VUT, ČVUT, MENDELU, TUL, VETUNI a VŠCHT.

Zdroj: MUNI, foto: Ingimage


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...