Hezčí nábřeží Svitavy? Do jeho zvelebení se může zapojit každý

Brno, 30. července 2015 - Bydlíte v okolí řeky Svitavy, nebo se rádi procházíte po jejím nábřeží? V srpnu budete mít hned dvakrát příležitost objevovat zajímavá místa, která lemují koryto řeky, ale také se aktivně zapojit do zvelebení jejího okolí.

nabrezi svitavy zverinova brno Cernovice

Nejen pro obyvatele čtvrtí propojených řekou Svitavou připravilo Černovické sdružení projekt Překročme řeku, který se skládá ze dvou částí.

První z nich proběhne v sobotu 1. srpna na Černovickém nábřeží mezi ulicemi Hladíkova a Černovická, kde jsou vítáni dobrovolníci mající chuť se připojit k úklidu břehů Svitavy a výrobě laviček a stolů, které na nich budou trvale umístěny.

O čtrnáct dní později, v sobotu 15. srpna se uskuteční celodenní festival, který se koná hned v několika brněnských městských částech.

V rámci festivalu se nejodvážnější návštěvníci mohou s vlastními plavidly zúčastnit neckiády, při níž se bude hodnotit nejen nejrychlejší, ale také nejkrásnější plavidlo. Na hudebním pódiu „Stará Pekárna nad řekou“ se vystřídá několik kapel, přičemž finále bude patřit brněnské skupině Ty syčáci. Chybět nebude ani dechovka v podání Moravské kapely na nábřeží mezi ulicemi Křenová a Hladíkova.

Černovické nábřeží ožije rovněž módou, která sem připlave na Fashion River Market, lukostřelbou, závoděním s autíčky na dálkové ovládání, komentovanými prohlídkami natolik rozdílných míst, jako je areál bývalých jatek na Porážce, kulturní prostor Industra v mrazírenské hale na Masné či zeleninová farma Ráječek. Den plný kultury, zábavy a sportu zakončí tzv. site specific – inscenace Divadla Feste ušitá přímo na míru břehům Svitavy.

„Na počátku byl vlastně jen nápad uspořádat v Černovicích neckiádu,“ říká předseda Černovického sdružení Ladislav Kotík. „Jenže když jsme si nábřeží důkladně prošli, zjistili jsme, že okolo Svitavy se děje spousta zajímavých věcí, na něž by stálo za to upozornit,“ dodává.

Pořadatelé se proto rozhodli neoživovat řeku pouze na jeden den, ale spustit projekt, v němž by se dalo průběžně pokračovat. Oslovili další iniciativy spojené s aktivitami na nábřeží a firmy sídlící v jeho okolí. Z akce, která se měla konat na jednom místě mezi Černovicemi a Komárovem, se díky tomu stala událost překračující také břehy do Tuřan, Židenic a městské části Brno-střed.

Proč se do projektu zapojily například Židenice? „Svitava je důležitou a nedílnou součástí naší městské části a byli bychom rádi, aby ji její občané vnímali pozitivně a chtěli u ní trávit více času,“ vysvětlil místostarosta Židenic Petr Kunc.

Projekt se v grantovém řízení SouSedíme si Nadace Via a Poštovní spořitelny umístil jako nejlépe hodnocený ze 120 uchazečů z celé České republiky. Získal také podporu z programu Společně pro Brno Nadace Veronica.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...