O Kulturní univerzitu třetího věku je mezi Brňany velký zájem

Brno, 30. dubna 2013 – Prvních šest desítek absolventů Kulturní univerzity třetího věku obdrželo včera v kině Art certifikát o úspěšném ukončení prvního semestru. O projekt určený všem milovníkům historie a brněnské kultury ve věku 50+ byl v první polovině letošního roku enormní zájem. Absolventi zároveň dostali nabídku zapojit se do dalšího, podzimního semestru.

diplom

Už během rezervace míst do semestru byla všechna místa zaplněna v průběhu několika málo dní. Stejně tak účast na všech setkáních přesahovala podle organizátorů 90 procent. „O Kulturní univerzitu třetího věku byl velký zájem, poptávka několikanásobně převyšovala nabídku. To je důkaz, že o aktivní život a zejména trávení volného času ve středním a vyšším věku Brňané skutečně stojí. Vedení města udělá všechno pro to, aby se postupně zapojily i další instituce a tento projekt se stal novou tradicí ve městě," řekl brněnský primátor Roman Onderka.

Účastníci Kulturní univerzity třetího věku se seznámili se zajímavostmi z činnosti institucí, které se do projektu zapojily (Hvězdárna a planetárium Brno, Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Muzeum města Brna a Turistické informační centrum města Brna). Absolventi měli možnost nahlédnout také do zákulisí a získat informace nad rámec běžně poskytovaných služeb. Prostřednictvím vzácných archiválií Knihovna Jiřího Mahena představila počátky brněnského knihovnictví, archeologické nálezy v lokalitě Schrattenbachova paláce, sídla Ústřední knihovny, nevynechala ani pozoruhodnosti spjaté s geniem loci této jihomoravské metropole či autentický pohled na život a dílo Jiřího Mahena.

Hvězdárna a planetárium Brno poodkryla zákulisí velkého planetária včetně chystané digitalizace, předvedla pořad věnovaný historii, současnosti i budoucnosti města Brna a zavedla všechny účastníky do tajemného prostředí našeho nejbližšího kosmického souseda – Měsíce. Samozřejmě se nezapomnělo ani na komentovanou prohlídku hvězdnou oblohou, seznámení se s nejnápadnějšími hvězdami a souhvězdími.

Muzeum města Brna připravilo program zaměřený na rozvoj města. Posluchači – v kulisách hradu Špilberk – poznali Brno na prahu středověku, nového věku i v novém státě. Dočkali se komentované prohlídky a seznámili se s vybranými předměty z archeologických sbírek.

Turistické a informační centrum města Brna předvedlo podzemní skvosty – Mincmistrovký sklep, Labyrint pod Zelným trhem i Kostnici pod děkanským kostelem sv. Jakuba. Nezapomnělo se ani na komentovanou prohlídku zákulisí promítací kabiny kina Art.

Město plánuje v projektu pokračovat

S ohledem na mimořádný zájem a pozitivní ohlasy z prvního semestru se hlavní organizátoři rozhodli v projektu Kulturní univerzity třetího věku pokračovat. Od září 2013 se celý cyklus zopakuje, navíc začne druhý semestr určený pro první absolventy. K tomuto cyklu se připojí i Dům umění města Brna a Filharmonie Brno. Dokonce se uvažuje o dalším, třetím pokračování za účasti jiných organizací působících ve městě Brně.


Komentáře 

 
0 #1 Kučera VBladimír 2013-05-01 16:30
Což se projít dějinami kinematografie a filmu? Kučera
 

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...