Letadlem z Brna do celé Evropy

Brno, 19. března 2013 - Přesně 534 968 cestujících bylo v loňském roce odbaveno na brněnském letišti. Podle statistik využívali lety v roce 2012 nejvíce studenti a rodiny s dětmi. Letiště Brno také představilo letový řád na letošní rok. Které destinace patří mezi nejoblíbenější a do kterých destinací se z Brna létá?

Letiste Brno-01

Jak vyplývá ze statistik Letiště Brno, v loňském roce začal standardně zájem o leteckou přepravu stoupat jako každoročně v červenci a v srpnu. „V těchto měsících letištěm prošlo také nejvíce lidí. V sedmém měsíci to bylo skoro 96 tisíc a následující měsíc jen o dva tisíce méně. Zájem poklesl až na konci října," upřesňuje ředitel Letiště Brno Tomáš Plaček s tím, že co se týče počtu pasažérů, jejich počet byl v roce 2012 srovnatelný s rokem předchozím.

Zájem o sezónní lety z Brna je konstantní, stále více lidí se ale soustřeďuje na pravidelné lety. Nejvíce je využívána linka do Londýna, hned v závěsu je pak obdobný zájem o Eindhoven a Moskvu. Přepravu do těchto destinací zajišťují společnosti Ryanair, Wizz Air a UTair.

Letiste Brno-02
„Pravidelné lety mají své charakteristické cestující. Tady už můžeme mluvit o studentech a rodinách s dětmi. Velké procento také zastupují převážně muži cestující za prací, a to ve věku 25–50 let," doplňuje Plaček.

Loňskou dovolenou, z pohledu odbavených cestujících a jejich konečné destinace, nejvíce lidí trávilo v Řecku, a to více jak 40 tisíc. Druhou oblíbenou destinací bylo Turecko, kam mířilo přes 22,5 tisíce lidí. V žebříčku zájmu pak následovalo Bulharsko, Egypt, Tunisko, Španělsko či Černá Hora.

Letiste Brno-03
„Podle statistik z loňského roku je nejvíce využívaným dnem k odletu a příletu sobota. Souvisí to s délkou dovolených, většinou si lidé vyberou týdenní pobyt," podotýká Plaček.

Pravidelné lety v letní sezóně 2013

Z brněnského letiště bude podle letního letového řádu i v roce 2013 pravidelně létat několik linek, a to na londýnská letiště Standsted a Luton, do Milána/Bergama, nizozemského Eindhovenu a také na moskevské letiště Vnukovo. Právě linka do Moskvy je podle Plačka pro cestující velmi přínosná – po příletu do Moskvy totiž mohou využít více než 43 navazujících letů společnosti UTair. „Právě tyto navazující lety umožní cestujícím dostat se do vyhledávaných destinací Ruska. Za zmínku stojí Kazaň, Krasnojarsk, Magnitogorsk, Nižnij Novgorod, ale i další, jako je Omsk, Petrohrad, Soči, Surgut, Ufa a Voroněž," podotýká Plaček.

Letiste Brno-04

„Pro naše cestující bude letos linka Brno–Moskva od 1. dubna létat třikrát týdně. Známe i přesné časy – přílet z Moskvy na naše letiště bude ve 12.15 a odlet z Brna ve 13.15 hodin," upřesňuje Plaček. Společnost UTair má pro tuto linku již nasazený letoun Canadair CRJ 200, který pojme 48 pasažérů, konkrétně osm v business třídě a čtyřicet ve třídě economy.

Další staronovou linkou pro letní sezónu bude linka Brno–Milano/Bergamo, kterou bude provozovat Ryanair. Od letního letového řádu bude linka k dispozici dvakrát týdně, konkrétně v pondělí a pátek. „Věřím, že toto spojení ocení každý turista, hlavně studenti, mladí lidé a příznivci módy. Vždyť právě Miláno patří mezi nejbohatší a nejrozvinutější města Evropy," uzavírá ředitel Letiště Brno Tomáš Plaček.

Letní letový řád (od 31. března 2013)

Letiste Brno-letovy rad2013

Kryštof Turek, foto archív Letiště Brno

Vyšlo v Brno Business & Style

Komentáře 

 
0 #1 aaa 2013-03-22 21:57
Letiště je velkou slabinou Brna - hlavně tedy nestabilnost linek a chybějící "domácí" letecká společnost.