FÚ zamítl odvolání brněnského soudu proti pokutě za Justiční palác

Brno, 3. května 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský finanční úřad zamítl odvolání Krajského soudu v Brně týkající se pokuty za porušení rozpočtové kázně ve výši téměř dvě miliardy korun. Ve čtvrtek to řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Problém se soudní rozpočtovou kázní souvisí především se stavbou Justičního paláce v Brně. Kontroverzní budova pro Městský soud Brno a Okresní soud pro Brno-venkov stála zhruba dvě miliardy korun a podle odborníků byla mnohonásobně předražená.

justicni-areal-brno-korupce

"Finanční ředitelství neuznalo naše argumenty, které jsme uvedli a odvolání soudu zamítlo," řekla Mediafaxu Sedláčková. "I nadále trváme na námi uvedených argumentech, nicméně nezbývá, než rozhodnutí finančního ředitelství respektovat," dodala mluvčí.

Vzhledem k tomu, že vedení Krajského soudu v Brně má rozhodnutí k dispozici teprve od středy, musí se podle Sedláčkové nejprve důkladně seznámit s jeho odůvodněním a poté zvážit možnosti, které stanoví daňový řád a zákon o rozpočtových pravidlech. "Další postup bude pravděpodobně ten, že požádáme o posečkání se splatností odvodu a o jeho prominutí," nastínila Sedláčková.

Mluvčí brněnského krajského soudu zdůraznila, že nikomu nevznikla škoda a že "se jedná o účetní operaci, týkající se státního rozpočtu, tedy o situaci, kdy stát platí opět státu". Vyměřená pokuta představuje zhruba desetinu rozpočtu ministerstva spravedlnosti, které by splácení takové sumy mohlo v mnoha ohledech ochromit.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články: