Brno zlevňuje jesle, chudší rodiny budou platit výrazně méně než nyní

Brno, 22. března 2012 (MEDIAFAX) - Město Brno zlevní od začátku dubna většině rodin jesle. Primátor Roman Onderka (ČSSD) ve čtvrtek řekl, že městští radní se rozhodli opustit systém jednotných poplatků za umístění dětí do jeslí a odstupňovat je podle ekonomické a sociální situace konkrétních rodin.

holcicka-jesle250

Dosud v Brně platili za jesle všichni stejně - šest tisíc korun za dítě měsíčně. "Náklady na jedno místo v jeslích jsou přitom dvojnásobné," upozornil primátor. Dodal, že lidem v Brně je v městských jeslích k dispozici 110 míst.

Brněnské radní podle Onderky vyprovokovaly k zlevnění jeslí stížnosti brněnských rodičů. "Lidé telefonovali a psali, že si nemohou dovolit dát šest tisíc za měsíc za jesle. Některé matky vydělávaly prakticky jen na ně," řekl primátor.

Od 1. dubna proto budou rodiče platit různé sumy, v závislosti na rodinných příjmech. "Rodina nebo osamělý rodič s celkovým příjmem rovným životnímu minimu nebo příjmem nižším než je jeho jeden a půl násobek, zaplatí tisíc korun," upřesnil Onderka. Dva tisíce korun podle něj zaplatí rodina s celkovým příjmem vyšším než 1,5 násobek životního minima. Tři a půl tisíce korun vydá z rozpočtu rodina, která má celkový příjem vyšší než 2,4 násobek životního minima. "Stejnou částku jako dosud, šest tisíc korun, pak zaplatí pouze ty rodiny, jejichž souhrnný příjem je vyšší než trojnásobek životního minima," dodal Onderka.

Novou konstrukcí poplatků za městské jesle chce radnice podle Onderky podpořit soulad mezi rodinným a pracovním životem Brňanů. Částky, které Brňané za jesle zaplatí, jsou podle něj v přepočtu na hodinu podstatně nižší, než by lidé zaplatili za hlídací služby soukromých agentur nebo profesionálních chův.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...