Studenti MU odmítají současnou podobu reformy vysokých škol. Chystají se do ulic

Brno, 22. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Studentská komora Akademického senátu Masarykovy univerzity v Brně se připojila k vedení univerzity a stejně jako pedagogové v čele s rektorem Mikulášem Bekem i studenti odmítli ministerský plán reforem vysokých škol. V neděli to řekl šéf studentské komory senátu Zdeněk Ručka. "Ztratili jsme naději na konsensus. Domníváme se, že kvalitní reformy již nemůže být v současné vyhrocené situaci dosaženo," prohlásil vůdce studentů.

dobes

Současný návrh ministerstva školství podle Ručky akademický senát Masarykovy univerzity opakovaně odmítl. Podle studentů by totiž vedl ke snížení kvality vysokoškolského vzdělávání v zemi. "Na opakované zásadní připomínky akademické obce ministerstvo vůbec nebralo zřetel a jasně tak deklarovalo svůj přezíravý postoj k základním demokratickým hodnotám naší společnosti. To i v Brně nakonec povede k protestům v ulicích," prohlásil Ručka.

Studentská komora Akademického senátu Masarykovy univerzity v Brně podle svého šéfa neodmítá nutnost změn ve vysokém školství. Reforma v podobě, kterou již rok prosazuje ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, je však podle studentské organizace nepřijatelná. "Stejně jako studenti z jiných vysokých škol, i my jsme do poslední chvíle neztráceli naději. Mysleli jsme, že se podaří přes všechny těžkosti s ministerstvem vyjednat rozumnou podobu návrhu reformní legislativy, kterou naše vysoké školství potřebuje. Bohužel se tak nestalo a naděje se rozplynula s odmítnutím všech návrhů, ke kterým jsme se přihlásili v prosinci," řekl Ručka.

"Ministr Dobeš však za svým špatným a pro vysoké školství škodlivým návrhem nadále slepě stojí a předkládá jej vládě. A to bez ohledu jak na kritiku reprezentací vysokých škol, tak sílící celospolečenský nesouhlas s těmito návrhy. Proto už nemůžeme nadále mlčet," tvrdí oficiální reprezentanti studentů Masarykovy univerzity.

Brněnské studentské komoře vadí zejména to, že sporné části reformy zůstávají stále ve stejném znění, a to i po roce debat a odmítavých stanovisek Rady vysokých škol, České konference rektorů a akademických senátů jednotlivých vysokých škol. "Senát Masarykovy univerzity stejně jako další univerzity a naši zástupci v tělesech jednajících s ministerstvem několikrát kritizovali jednotlivé body reformy i způsob jejího projednávání. Po roce debat ale návrh zůstává v nezměněné podobě. Stanoviska akademické obce jsou přehlížena, a to už nadále nemůžeme tolerovat," uvedl Ručka.

Tvrdošíjnost ministerstva pravděpodobně povede k demonstracím studentů i v Brně. "Uskutečnily se již první mobilizační schůzky a předpokládáme, že v týdnu o sobě dají brněnští studenti vědět podobně jako naši pražští kolegové," řekl student Petr Soukeník, který se jako člen předsednictva Rady vysokých škol účastnil vyjednávání.

Jiří Nováček, foto: Josef Dobeš, MŠMT

Komentáře 

 
0 #3 Milena 2012-01-26 12:39
Citace Alois:
Jen aby si z toho vzali studenti ponaučení a nevolili loupežnické pravičáky, kteří mají demokracii a svobodu ale ne pro občany.


Přesně tak. Byli to právě studenti, kteří chodili před volbami s transparenty, že za 30,- Kč (regulační poplatek) si je levice nekoupí. Ti -náctiletí a 20letí netuší, že třeba důchodce zaplatí v lékárně ne 30,- Kč, ale třeba 800,- Kč. A tihle studenti pak volili "svou" "moderní" pravici. Parafrázovala bych hlášku z filmu Vrchní prchni, kde číšník říká: "Kdo z vás ho zná?" Takže: "Kdo z vás je volil?!" Teď si tedy můžou se "svou" pravicí povídat, co pro ně dělá...
 
 
+1 #2 lydie valná 2012-01-25 09:50
pan ministr při svém platu nemá finanční
potíže a nemusí obracet každou korunu.při jeho samolibosti se nedivím že nemá soucit se střední vrstvou jak jsme v poslední době titulováni.at studenti neplatí,ale at se upíší že odpracují 10-15 let v republice a potom můžou odejít pracovat do zahraničí.kdo bude chtít odejít dřív at studium zaplatí.proč produkovat mozky pro jiné státy za peníze všech.
 
 
+5 #1 Alois 2012-01-24 14:47
Jen aby si z toho vzali studenti ponaučení a nevolili loupežnické pravičáky, kteří mají demokracii a svobodu ale ne pro občany.
 

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...