Na Zelný trh se vrátí tradice

Brno, 18. prosince 2011 - Tržiště na Zelném trhu naštěstí nikdy nepotkal osud někdejších vánočních trhů na náměstí Svobody, kde se prodávalo nádobí nebo spodní prádlo, ale i tak se v průběhu let jeho původní smysl poněkud vytratil. Místo toho, aby tu drobní pěstitelé z blízkého okolí Brna nabízeli své vlastnoručně vypěstované zelinářské produkty, nakoupí tady zákazník běžný sortiment obchodních řetězců – vajíčka z Polska, česnek z Číny, pomeranče, banány a kiwi bůhví odkud. Navíc často v problematické kvalitě a za pěkně našponované ceny. Přitom farmářské trhy se začaly konat na různých místech Brna a je o ně obrovský zájem.

zelny-trh-01

Vedení Brna se proto rozhodlo vrátit tradičnímu brněnskému tržišti kolem Parnasu jeho původní poslání a celý Zelný trh zrekonstruovat. Architektonickému řešení ovšem předcházela studie současného fungování náměstí a hledání jeho potřeb i podmínek, které by uspokojily sedmdesát tisíc lidí, kteří denně Zelným trhem projdou. Takovou analýzu provedla Nadace Partnerství a její ředitel Martin Kundrat k tomu řekl: „Magistrátu jsme připravili kvalitní podklady pro upřesnění zadání architektonické soutěže. Spočívaly hlavně v důkladné analýze současného fungování náměstí, zmapování potřeb lidí, toho, co zde funguje a co ne, a naše studie doporučila, co vše mají architekti zohlednit pro přípravu projektu."

zelny-trh-02
Celou realizaci obnovy Zelného trhu delší dobu brzdila otázka, zda budou pod povrchem náměstí vystavěny podzemní garáže. Poté co tato varianta padla, se konečně začíná s plánovanou rekonstrukcí, která by měla stát necelých 60 miliónů korun a většina těchto peněz by měla pocházet z programů Evropské unie. Na prodejních stáncích by se měl objevovat sortiment z domácí moravské a české produkce a prostor by měli dostat i farmáři z okolí Brna. O osudu dovozového sortimentu zatím nebylo rozhodnuto.

(aš)

Vyšlo v Brno Business & Style

Komentáře 

 
-1 #2 Petr S. 2011-12-23 19:17
Hlavně žádná auta na Zelném trhu - invaze parkujících aut na současných vánočních trzích je stresující.
Ať slouží každodenní trh na náměstí pro domácí produkty a celkový vzhled náměstí ať znamená pohodu pro Brňáky i turisty a jiné návštěvníky.
 
 
-1 #1 Myshak 2011-12-18 15:16
pokud by nad Redutou vzniklo místo s lavičkama, bylo by to jedno z mála příjemných míst ve stínu stromů v centru Brna
 

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...