Město chce zatraktivnit okolí Brněnské přehrady, první etapa je již schválena

Brno, 25. listopadu 2011 - Město Brno plánuje v nejbližších letech zmodernizovat a zatraktivnit Brněnskou přehradu pro veřejnost. Rada města schválila investiční záměr ve výši 6,9 mil. Kč na vybudování sociálního zařízení v lokalitě Rakovec. Město Brno má však v úmyslu v následujících letech investovat na Brněnské přehradě částku necelých 20 milionů korun, která by se rozložila do dvou fází. Předmětem investičních záměrů bude umístění nových rekreačních prvků na pláže Brněnské přehrady a rekonstrukce některých stávajících zařízení s cílem zatraktivnit tyto lokality a zvýšit rekreační potenciál přehrady.

brnenska-prehrada-veveri

Součástí investice bude doplnění hygienického vybavení a rekonstrukce nekomfortních úseků, případně doplnění chybějících povrchů pěších cest a komunikací.

„Přehrada byla vždy magnetem Brňanek a Brňanů pro své krásné prostředí a zejména dostupnost. Pokud nalezneme dostatek finančních prostředků v následujících rozpočtech města, chtěli bychom dalších zhruba osmnáct milionů postupně investovat do zlepšení služeb na Brněnské přehradě, která je místem městské rekreace. Našim cílem je opravit některé cesty pro pěší, zpevnit úseky pro cyklisty, postavit drobná dětská hřiště, dovybavit přehradu o hygienická zařízení,“ uvedl primátor města Roman Onderka.

První etapa byla již schválena:
I. etapa
V  I. etapě bude v lokalitě Rakovecké zátoky vybudován integrovaný objekt veřejných WC (WC kabiny, převlékárny, venkovní sprchy a stojany na kola), včetně napojení objektu na potřebné  inženýrské sítě a nový zdroj pitné vody – studny.

Výhledový plán města Brna na Brněnské přehradě:
II. etapa
Ve II. etapě budou postupně v lokalitách Sokolské koupaliště, Rakovecká zátoka, Kozí horka a Rokle vybudovány sportovní a rekreační prvky pro širokou veřejnost, především pro děti. Dále zde budou opravovány stávající hřiště a cesty.

III. etapa
Ve III. etapě budou v lokalitě Sokolského koupaliště a Kozí horky vybudovány tobogány dlouhé 50m s dojezdovými bazény a budou v těchto lokalitách provedeny rekonstrukce stávajících cest.  

Oblast Brněnské přehrady je nejvýznamnějším rekreačním územím statutárního města Brna pro krátkodobou rekreaci, která díky dostupnosti městské hromadné dopravy má mimořádný význam i pro nemotorizované návštěvníky. Leží severozápadně od centra města a navazuje  na komplex lesů Bílého Potoka a přírodního parku Podkomorské lesy. Rozkládá se v k.ú. Bystrc  a v k.ú. Kníničky. Celková plocha je cca 1074 ha, z tohoto 215 ha vodní plochy. Umístění rekreačních prvků je rozloženo v podstatě po celém, k rekreaci využitelném, obvodu Brněnské přehrady a je vedeno snahou o rozprostření rekreačního využití na co největším území.

Zdroj: MMB, ilustrační foto: Kryštof Turek


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...