Brno bude hostit celostátní sjezd Romů

Brno, 10. října 2011 (MEDIAFAX) - Šéfové všech významných romských klanů a rodin se sjedou v pátek do Brna. Na výstavišti se totiž uskuteční první celoromský sjezd, řekl v pondělí jihomoravský krajský zastupitel zodpovědný za národnostní menšiny Viliam Záthurecký (ČSSD).

Den_Romu

Hlavy rodin a představitelé romské inteligence budou v Brně jednat o vzniku romské organizace, která se má stát platným a právně způsobilým partnerem pro jednání s vládou, policií, úřady a oficiálními subjekty státní správy.

"Oficiálně žije v České republice 240 tisíc Romů, neoficiální údaje ale mluví zhruba o 400 000 příslušníků romského etnika," řekl Záthurecký. Navzdory tomu nemá početná a rychlým tempem rostoucí romská komunita v Česku dosud vlastní zastřešující organizaci. Chybí jí také oficiální reprezentace - politické strany, jež vznikly po roce 1989 a jejichž předáci usedli krátce i v parlamentu, totiž bez výjimky zkrachovaly. Jednotlivé klany a rodiny jsou podle Záthureckého roztříštěné a s úřady jednají vesměs na vlastní pěst.

Celoromský sjezd se v Pavilonu A na brněnském výstavišti uskuteční narychlo. Romové totiž trvali na jeho okamžitém zorganizování především kvůli vyhrocené situaci na Šluknovsku, ale také kvůli etnickým nepokojům například v Bulharsku i v jiných evropských zemích. Hlavními tématy, která má sjezd projednávat, jsou podle Záthureckého bezpečnost, zaměstnanost a vzdělanost. Mottem sjezdu se má stát slogan "Jsem Rom, ale především občan".

Nad sjezdem, který bude moderovat herec Jan Čenský, převzal záštitu jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), krajský úřad pak Romům pomůže při jeho organizaci.

Záthurecký pozval do Brna členy vlády a politické špičky všech parlamentních i významných mimoparlamentních stran. Účast už závazně přislíbili vládní zmocněnkyně pro menšiny Monika Šimůnková a policejní prezident Petr Lessy. "Mezi zhruba sto padesáti Romy, kteří se sjezdu zúčastní, budou všichni význační představitelé romských klanů a rodin v zemi v čele Miroslavem Holubem a Josefem Facunou z Ostravy, Josefem Balážem ze Zlína, Josefem Gáborem z Přerova a Rudolfem Polákem z Jaroměře," řekl Záthurecký.

Jiří Nováček

Komentáře 

 
+1 #1 miki 2011-10-12 22:37
V podstatě se jen sejde brněnská komunita na výstavišti. Kdyby se tam sešla jiná komunita, nebude to moderovat umělec čenský, záštitu nepřevezme hašek, ale rozeženou to policajti vodními děly. Vítejte v Česku.
 

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...