Brno připravilo školáky na bezpečné prázdniny

V úterý 22. června, tedy ještě před začátkem letních prázdnin, skončil třítýdenní maraton akcí kampaně Brněnské dny bez úrazů 2010. Při nich se sedm tisíc brněnských dětí, studentů a nejmenších školáků v doprovodu rodičů dozvědělo, jak prožít prázdninové období her a výletů bez odřenin a rozbitých kolen. Od záchranářů se děti i dospělí naučili, jak pomoci zraněnému kamarádovi a co pro něj udělat v prvních minutách po úrazu.
Zásady první pomoci naleznou rodiče v nové praktické skládačce, kterou vydala Kancelář Brno – Zdravé město u příležitosti zahájení letošního ročníku této preventivně-bezpečnostní kampaně. Skládačka s názvem „Kapesní rádce 1. pomoci dětem“ se vejde třeba do peněženky a rodičům prostřednictvím slov i obrázků poradí, jak rychle a správně poskytnout první pomoc svému dítěti, které se například popálilo nebo následkem úrazu upadlo do bezvědomí.
Právě takové informace rodičům mnohdy chybí. „V našem mateřském centru jsme se často setkávali s rodiči, kteří nevěděli v první chvíli, co dělat, když jejich dítě spadlo ze stromu a vážněji se poranilo nebo se doma opařilo vařící vodou. Nová skládačka o první pomoci jim přesně v těchto situacích pomůže,“ uvedla Lenka Brabcová z Mateřského centra Sedmikráska.
O kapesního rádce, který byl zdarma k dispozici na všech akcích kampaně Brněnské dny bez úrazů 2010, byl velký zájem, a proto se již nyní počítá s jeho bezplatným šířením na místech přátelských rodině – Family Pointech – a také v Informačním centru Magistrátu města Brna na Malinovského nám. 3.

kurz-prvni-pomoci-002.jpg

 

5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...