Brňáci chtějí prorazit na gastrotrhu se sušenými potemníky

Brno, 23. srpna 2019 – Brno je zas o krok napřed, co se zajímavých gastronomických počinů týká. Na náměstí Svobody právě probíhá Food&Drink Fest, v rámci kterého mohou návštěvníci ochutnat absolutní novinku letošního roku, specialitu z hmyzu – křupavé červíky WORM UP.

suseni cervi worm up brno

Jsou to sušené larvy Potemníka moučného, což ale není klasický moučný červ, který se běžně objevuje v našich kuchyních. Potemník moučný, tedy jeho larvy, byly spolu s dalšími 5 druhy hmyzu uznané Evropskou unií v roce 2018 jako potravina nového typu. Křupaví červíci z larev Potemníka jsou velmi výživní – mají vysoký podíl bílkovin (50 %) a nenasycených mastných kyselin (30 %), naopak žádný cukr. Zároveň jsou šetrní k přírodě, jelikož se na jejich chov a zpracování spotřebuje výrazně méně vody, krmiva a prostoru, než to je v případě prasat či krav.

Ti, kteří se odvážili tuto hmyzí specialitu ochutnat, byli překvapení její výbornou chutí. „Největší problém je překonat své předsudky. Kdo se odváží ochutnat naše křupavé červíky, je většinou nadšený, jak skvěle chutnají. Pak se k němu přidají i další odvážlivci a pytlík červíků rychle zmizne“, říká Libor Sloupenský, zakladatel společnosti WormUP s.r.o.

Rodinná firma WormUP, která vyrábí slané speciality z hmyzu, vznikla teprve v březnu tohoto roku. „Za tak krátkou dobu jsme ušli obrovský kus cesty. Často na ní slýcháme odpověď NE z různých stran – od technologů, poradců, potenciálních partnerů. Teď už ale víme, že to je jenom informace o tom, kudy cesta nevede. Naučili jsme se ptát, kudy cesta vede a nacházet nová řešení“, doplňuje Eva Sloupenská, spolumajitelka firmy.

Prvním festivalem, kde se firma se svými křupavými červíky prezentuje, je právě brněnský Food&Drink Fest. Dále jsou v plánu Garden Food Festivaly v Uherském Hradišti a v Olomouci, Food festival na zámku v Kostelci nad Orlicí. Podle výsledků z brněnského festivalu se rozhodne o účasti na dalších food festivalech v Praze.

Společnost je aktuálně ve fázi domlouvání odběrných míst a partnerů. Na spolupráci již kývnul pivní bar Výčep na stojáka na Jakubském náměstí, další místa jsou v jednání. Za cenu 99 Kč za 20 g jsou křupaví červíci k dostání také v e-shopu. Minimální trvanlivost produktu je půl roku.


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...