Brněnské kavárny se účastní Týdne pro fair trade

Od 8. května do 15. května probíhá v Brně Týden pro fair trade – ve jménu kávy, kde si mohou Brňané pochutnat na kávě a koláčku ze zdrojů fair trade, tedy „spravedlivého obchodu“, a to ve čtrnácti brněnských kavárnách. Akce byla zahájena 5. května tiskovou konferencí a „férovou snídaní“ na nádvoří Staré radnice pod záštitou náměstka primátora Martina Andera.
Letošní ročník je zaměřen především na kávu. V rámci Týdne pro fair trade jsou pro Brňany připravena dvě setkání s producenty kávy z Tanzanie a Mexika. Při posezení na Fakultě sociální studií Masarykovy univerzity ve středu 12. května ve 14 hodin a večeru s názvem Opravdové setkání s kávou v Divadle Husa na provázku taktéž 12. května v 19 hodin se návštěvníci dozvědí, jak se pěstuje káva naší běžné spotřeby a v čem je jiný koncept fair trade. Další zajímavá akce proběhla v pondělí 10. května v Místogalerii Skleněná louka. Na Férovém večírku byla vyhlášena akce Lobujte Globujte a soutěž Přemýšlej a ber značky, co jsou fér!
Co je fair trade? Způsob obchodu, kdy dovozci nakupují zboží nebo suroviny přímo od pěstitelů a vyhýbají se zbytečným překupníkům a prostředníkům. To dovoluje zlepšit postavení pěstitelů a zvýšit podíl, který jim plyne z konečné prodejní ceny výrobků. Díky fair trade mají pěstitelé více prostředků, i když je cena kávy na světových trzích nízká.

kava.gif

 

5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...