Rok 2020: Všechny nové domy budou pasivní
Brno, 25. dubna 2014 - České stavebnictví čekají v nadcházejících letech nemalé změny, které odstartovala Směrnice o energetické náročnosti budov 2010/31/EU (EPBD). Od roku 2020 budou muset být veškeré budovy stavěny a rekonstruovány s téměř nulovou spotřebou energie. Jak tuto podmínku naplňují pasivní domy? Odpovídají Jan Bárta a Juraj Hazucha z brněnského Centra pasivního domu.
„Síla konceptu pasivního domu tkví v optimalizaci základních stavebních prvků - jednoduchý tvar budovy, orientace dle světových stran, izolace stěn, kvalitní výplně otvorů, ventilační systém s rekuperací vzduchu. Jejich kombinací lze dosáhnout stavu, kdy klasický vytápěcí systém ani náročné ekologické technologie nejsou nutné. Na vytápění pasivního domu stačí teplý vzduch, který je rozváděn po domě vzduchotechnikou. V maximální možné míře se využívají pasivní zisky tepla – ze slunce, lidí, spotřebičů. Proto název pasivní," vysvětluje Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu, neziskového sdružení, které se už od roku 2005 specializuje na standard pasivního domu a jeho kvalitu a sdružuje odborníky, kteří se věnují návrhu nebo výstavbě těchto domů.
„Kritériem pro odlišení pasivního domu od nízkoenergetického nebo běžné, ne příliš úsporné, novostavby je spotřeba tepla na vytápění na m2 vytápěné plochy za rok," odpovídá Juraj Hazucha, který ve sdružení působí jako odborný poradce. „Je-li dům postaven podle normy pro tepelnou ochranu budov, měl by spotřebovat na vytápění 80 až 150 kWh/m2 za rok. U starší výstavby se však spotřeba tepla běžně pohybuje kolem neuvěřitelných 300 kWh/m2 za rok, což připomíná topení s otevřenými okny. Nízkoenergetický dům musí mít roční spotřebu tepla na vytápění nižší než 50 kWh/m2, pasivní dům méně než 15 kWh/m2 vytápěné plochy. Ve srovnání s domem postaveným podle současných norem je tedy úspora tepla v pasivním domě zásadní a může dosáhnout až 90 % nákladů na vytápění," dodává Hazucha s tím, že dle zkušeností je cena pasivního domu o 10–15 % vyšší oproti běžnému domu. Zvýšené počáteční náklady ovšem pokryjí úspory za energie.
„Musíte sice pořídit více tepelné izolace, kvalitnější okna, větrací jednotku, ale na druhou stranu ušetříte za nákladné rozvody topení a radiátory. Také ceny nových technologií a materiálů pro energeticky úsporné domy postupně klesají, jak si je pořizuje více zájemců. To hraje pasivním domům do karet a stávají se tedy mnohem dostupnější," uzavírá Hazucha.
(red, tof)

- Dámské chytré hodinky: Stylové výběry
- HUAWEI chytré hodinky: Průlom v oblasti zdraví a wellness
- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Dámské chytré hodinky: Stylové výběry
Ženy potřebují ve svých chytrých hodinkách styl i výkon. Některé mají pouze funkce, které zvyšují výkon, ale nevypadají vůbec dobře. Jiné mohou mít lepší estetiku, ale nepomáhají ženám v jejich každodenních činnostech a aktivitách. Měli byste najít chytré hodinky jako Huawei Watch Fit4 Pro, které mají sílu pomáhat vám v úkolech a přidat vám styl, bez ohledu na to, jaký druh šatníku nosíte. Zde...Exkluzivní partner sekce



