Byt s pokojem pro hosty na 21 metrech? Záleží na každém detailu!

Brno, 25. dubna 2014 - Bydlení v centru města s minimálními náklady na provoz na jedné straně, promyšleně a designově zařízený byt na straně druhé. O tom, že tyto dvě strany nemusejí být nutně v protikladu, svědčí projekt architektonického studia Adam Rujbr Architects s názvem Living showroom, který funguje již téměř rok v Brně.

byt-21m 250

O tom, že lze postavit plnohodnotně vybavený byt na ploše velikosti standardního obývacího pokoje, svědčí zajímavý projekt architekta Adama Rujbra. Miniaturní byt na půdorysu 21 m2 vznikl na místě bývalé prádelny v podkroví pavlačového domu v Lidické ulici naproti parku Lužánky v centru města. „Byt je rozdělen do tří zón odpovídajících běžným lidským činnostem – spánek, práce a odpočinek, vaření a osobní hygiena. Tyto zóny jsme prostorově dimenzovali v poměru k času, který zmíněné činnosti zabírají. To vše na omezené ploše, kterou jsme měli k dispozici. Při realizaci dokonce vznikl malinký prostor, který je možné využít jako dětský pokoj nebo pokoj pro hosty," popsal byt Rujbr.

Boj o každý centimetr si žádá chytrá řešení

Pokud vlastníte garsonku či menší byt a přemýšlíte o jeho rekonstrukci, vyplatí se vám přizvat architekty. Existuje řada chytrých řešení, díky nimž můžete získat drahocenný prostor tam, kde by vás to na první chvíli ani nenapadlo. Na omezeném prostoru vzorového bytu bylo třeba přemýšlet nad každým detailem. Proto je například sifon ve skříňce pod umyvadlem na toaletě zasekaný do zdi, aby neubíral vnitřní prostor skříňky. Sprchový kout, který od předsíně odděluje mléčné sklo, zase slouží jako osvětlení chodby. Stůl je výklopný a židle je výškově polohovatelná, aby stůl mohl plnit jídelní i pracovní funkci.

malý bytmalý byt


„Living showroom je vzorkovna a dočasné bydlení v jednom. Prostor má sloužit jako ubytování typu ‚bed & breakfast' pro všechny zájemce o kvalitní a moderní architekturu či místo prezentace našich partnerů – dodavatelů vybavení bytu," vysvětluje Rujbr.

byt-21m 03
Projekt mimo jiné dává příklad, jak rekultivovat nevyužívané prostory v městských centrech a jejich okolí. To se líbí i dalším profesionálům z oblasti architektury. „Osobně projekt hodnotím jako velmi záslužný a významný, nejen z obchodního pohledu. Living showroom v sobě vhodně snoubí odpovědi na mnoho naléhavých otázek současného života – jak být originální, ekologický, úsporný a hospodárný, uspokojit své estetické požadavky – a přesto se těmito faktory necítit omezený a limitovaný. Prostory i zdroje ubývají a inspiraci, jak využít v praxi to, co je již k dispozici, uvítají jistě nejen mladí lidé. A příležitost vyzkoušet si vše na vlastní kůži a smysly bude, domnívám se, všemi vysoce ceněna," uvedl například ředitel festivalu Architecture Week Praha Petr Ivanov.

Adam Rujbr doufá, že projekt přitáhne pozornost profesionálů z oboru architektury a designu, ale i laiků, kteří například plánují rekonstrukci vlastního bydlení. „Nezanedbatelnou cílovou skupinou jsou také cestovatelé, kteří vyhledávají ubytování s nápadem a originálním konceptem," dodává Rujbr.

(red, tof), foto: archiv Adam Rujbr Architects

Vyšlo v Brno Business & Style

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...