Vytvořte si koupelnu snů

Brno, 4. října 2013 - Ačkoliv si to mnozí z nás úplně neuvědomují, v koupelně během života v součtu strávíme opravdu velké množství času. Je nejen nezbytným a samozřejmým místem pro rutinní denní hygienu, ale často i místem zaslouženého odpočinku a relaxování, třeba po náročném pracovním dni.

koupelny01

Pokud přemýšlíte, jak vaši koupelnu zútulnit či radikálně přetvořit, přinášíme vám pár tipů, jak na to, a s čím počítat.

Ať už za vaším rozhodnutím přestavět si koupelnu podle vašich představ stojí cokoliv, prvním krokem musí být co nejpřesnější zaměření současných prostor, a to včetně rozvodů vody, odpadů, topení či elektřiny. Bydlíte-li v paneláku, je to o něco jednodušší, neboť místa pro koupelnu mají několik standardizovaných rozměrů. Ve starších domech může být dispozice opravdu jakákoli, včetně různých výklenků, apsid, sloupů a záludných rohů. Těch se však nemusíte bát, hlavně vědět, s čím počítat při plánování.

Vizualizace napoví

Jakmile máte prostory zaměřené, nastává chvíle na schůzku s odborníky z koupelnového studia, kteří za vaší spolupráce a po konzultaci s vámi vytvoří vizualizaci budoucí koupelny. V prvé řadě přenesou do počítače holé prostory a pak nastávají chvíle, kdy podle vašich preferencí jako skládačku přidáváte jednotlivé kusy vybavení, od vany, umyvadel či skříněk až po poslední kachličku.
Už při přípravě vizualizace byste měli mít rozmyšleno několik věcí. Zůstane koupelna ve své původní podobě, jen s novým vybavením? Nebo chcete radikálně změnit její dispozici, rozšířit ji o toaletu? Ponechat v ní pračku, vyměnit vanu za sprchový kout? Zůstanou rozvody na svém místě, například když nechcete napouštění vany na konci ale z boku? Na tyto otázky za vás nikdo neodpoví, záleží jen na vašich preferencích. Pak už nastává příjemnější chvíle, kterou je výběr jednotlivých komponent.

koupelny02

Atypická řešení i vtipné detaily

Doba, kdy bylo k sehnání jen několik druhů kachliček, je naštěstí definitivně pryč. Dnešní nabídka je naopak natolik nepřeberná, že může být trošku těžší vybrat si ze všech těch vzorů, rozměrů, barev a materiálů a to samé platí i o veškerém dalším vybavení. Pokud jsme výše psali, že ani atypické rozměry koupelny nejsou problémem, je to zkrátka tak. Například tvarů a rozměrů van jsou opravdu stovky, záleží jen na vás, zda má být rohová, ledvinová, samostatně stojící či zároveň masážní. Žádný koupelnový architekt by přes profesní čest neunesl sdělit vám, že právě „tady" něco opravdu nepůjde. Vždy najde chytré řešení, které byste zpočátku nečekali, i když se bude jednat třeba o kus vyrobený na míru.

Většinou je v koupelně potřeba počítat s každým centimetrem místa, proto se nebojte vtipných detailů. Tím může být například skříňka pod umyvadlem nejen zakrývající sifon, ale i poskytující další cenný úložný prostor, výklenky sloužící pro zabudované poličky či skříňky, žebřinové topení sloužící zároveň coby sušák na ručníky či podsvětlený pás kachliček, nahrazující světlo u stropu.

To vše si ostatně ze všech úhlů můžete prohlédnout v počítači ještě před tím, než se definitivně rozloučíte se starou koupelnou. Naposledy se ještě zamyslete, zda vše ladí podle vašich představ, zda se budou prostory jednoduše uklízet a zda jste opravdu na nic nezapomněli. Poté vám odborníci udělají podrobný „kladečský plán", který řeší umístění i nejposlednější kachličky, sežeňte si prověřeného řemeslníka a pak už jen pevné nervy!

Ovšem těch pár dní prachu, bourání a hluku za vaši vysněnou koupelnu rozhodně stojí!

Kryštof Turek

Vyšlo v Brno Business & Style

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...