Tipy na výlet v Dolním Rakousku

Brno, 19. ledna 2011 - Zatímco v nedávno minulých dobách naše kulturní, historické a přírodní památky spíše chátraly, Rakušané neztráceli čas a vybudovali sítě a programy propracovaných turistických projektů a cílů. Nejatraktivnější místa spolkové republiky Niederösterreich, která musí splňovat řadu kritérií, jsou zařazena pod značku Top výletní cíle Dolního Rakouska. Podobnost jižní Moravy a Dolního Rakouska není náhodná. Mírně zvlněné krajině na obou stranách hranice dominují nádherné vinice, shodný ráz krajiny dotvářejí lesy, pole, vodní nádrže a řeky. Snad jen mohutný Dunaj a vysoké hory na jihu odlišují výrazněji obě krajiny.

rakousko-01

Retz

rakousko-03Historické město Retz leží pouhých 12 kilometrů od Znojma. Jeho dominantou je historické jádro s náměstím lemovaným spoustou pozoruhodných domů. Top cílem je zde Zážitkový sklep v Retzu (Retzer Erlebniskellers). Dlouhá historie města a vhodné pískovcové podloží dovolily měšťanům časem vybudovat přímo pod městem několikapatrová a spletitá sklepení, dlouhá asi 20 km. Vznikl tak i největší rakouský historický vinný sklep, jehož trasa měří přibližně 1 kilometr. Expozice jsou zaměřeny na historii vinohradnictví, vinařství a vinné kultury vůbec. K dispozici jsou české texty nebo audio-průvodci. Retz oplývá i dalšími zajímavými cíli, například v Rakousku jediným kompletně dochovaným větrným mlýnem z roku 1772. Vinný kraj nabízí také gastronomické zážitky. Naším tipem je restaurace Pollak's Retzbacherhof v blízké obci Unterretzbach.

Klášter Klosterneuburg

Klášter neboli Stift Klosterneuburg byl založen v roce 1114 a leží na pravém břehu Dunaje těsně za hranicí města Vídně. V 18. století prošly původně gotické budovy barokními úpravami a vznikla i nádherná Sala terrena, výchozí bod všech tematických prohlídek kláštera. Tras je šest a odráží se v nich propojení církevních hodnot s kulturním dědictvím a vinařskou historií regionu. Právem se tak klosterneuburský klášter stal jedním z Top výletních cílů Dolního Rakouska. V Klosterneuburgu lze poznat další z fenoménů Dolního Rakouska a Vídně – typickou vinnou restauraci Heuriger (heurig znamená letošní víno). Právě na podzim, kdy místní vinice dávají první mladá vína, ožívají hospůdky nebývalým veselím. Na dohled kláštera leží typický heuriger Buschenschank Kerbl. K ochutnání jsou místní speciality k jídlu, samozřejmě mladá vína a také „sturm", tedy obdoba našeho burčáku. Pro náročné máme tip na romantickou noc strávenou v Suite Hotel Kahlenberg na vrcholku stejnojmenného kopce. Hotel se pyšní panoramatickým výhledem z teras pokojů na Vídeň s jejími historickými i moderními stavbami a vinicemi na úpatí hory.

Dolnorakouské Prehistorické muzeum

Urgeschichte Museum Niederösterreich je ideálním Top cílem pro rodinný výlet. Expozice jsou umístěny do budovy místního zámku a přilehlého parku v Asparn an der Zaya nedaleko Mistelbachu (asi 25 km z Hevlína). Na oběd pak můžete zavítat do nedalekého Mistelbachu do restaurace čtyřhvězdičkového Hotelu zur Linde. Místní speciality zde podávají formou bufetu, k ochutnání je také pověstný jablečný štrúdl s vanilkovým krémem a nechybí ani škála kvalitních vín z vinic Weinviertelu.

rakousko-02

Dolní Rakousko (Niederösterreich) je s téměř dvaceti tisíci čtverečními metry a 1,5 miliónu obyvatel největší ze všech devíti spolkových zemí Rakouska. Od roku 1986 je jeho hlavním městem St. Pölten. Vídeň, ač leží přímo uprostřed Dolního Rakouska, není jeho součástí a je samostatnou spolkovou zemí. Dolní Rakousko se tradičně dělí na čtvrtě: Industrieviertel (průmyslová čtvrť), Mostviertel (moštová čtvrť), Waldviertel (lesní čtvrť) a Weinviertel (vinná čtvrť). Administrativně se pak člení na 21 politických okresů a 4 statutární města.

Jan Přikryl ve spolupráci s Niederösterreich-Werbung GmbH
Foto Leo Gabsdiel

Veškeré informace o aktuálních cenách vstupného, ubytování a jídel najdete na www.niederoesterreich.at

Vyšlo v Brno Business & Style

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...