Styl a Kabo potěšily milovníky kvalitní módy

Brno, 16. března 2011 - Na brněnském výstavišti se v únoru uskutečnily tradiční mezinárodní veletrhy módy, obuvi a koženého zboží Styl a Kabo, které jsou nejvýznamnější kontraktační akcí módního průmyslu na českém a slovenském trhu. Téměř čtyři stovky vystavujících firem ze sedmnácti zemí si pronajalo stánky o celkové ploše přes deset tisíc metrů čtverečních. Návštěvníci si mohli prohlédnout aktuální kolekce více než šesti set oděvních, obuvnických a kožedělných značek.

03-kabo-01x

Více než čtvrtina vystavovatelů tentokrát přijela ze zahraničí, jako tradičně mezi nimi vedly firmy ze Slovenska a Polska, ale nepřehlédnutelné byly i německé nebo italské stánky. Veletrhy ukázaly, že ubývá tradičních českých značek. Hodně se diskutovalo o hospodářské krizi, která textilní průmysl zasáhla poměrně citelně. Český trh je zahlcený levnými oděvy z Číny a tradiční kvalitní české modely se nemají moc šancí prosadit. Celkově však vystavovatelé považují módní veletrhy Styl a Kabo za skvělou příležitost, jak navázat kontakty a uskutečnit obchody. Vrcholem veletrhů bylo třicet komponovaných módních přehlídek.

Modely Louisy Dvorak okouzlily

03-kabo-02

Veletrhy zahájil společenský večer, který nadchl návštěvníky nepřebernou nabídkou mnoha exkluzivních modelů americké návrhářky a designérky slovenského původu Louisy Dvorak. Po modelech navržených pro období podzim–zima 2011/2012 následovaly jednotlivé kolekce Louisy Dvorak. Na přehlídkovém mole se postupně představily modely obrazových kolekcí moderních mistrů malířského štětce, přes impresionisty až po starobarokní obrazové artefakty. Celou přehlídku s podtitulem ART & FASHION ještě umocnil nápaditý hudební doprovod doplněný filmovou projekcí podél celého přehlídkového mola. Tato nečekaná nádhera byla oceněna dlouhým potleskem.

Zájem o nadměrnou módu pokračuje

Loňský srpnový veletrh módy Styl již naznačil, že branže nadměrné módy má u nás své nové místo na trhu. Únorový veletrh to jenom potvrdil. Veliký zájem na přehlídkovém mole při předvádění kolekcí Plus Size Show jen utvrzuje výrobce a dovozce, že investice do tohoto segmentu se jim vyplatí. Společnosti a značky Abea, Draps, Inter-Ria, One-O-One Paris a Tolerantní móda ukázaly, že předvedené modely se stále vyvíjí a postupně se přibližují klasickým střihům. Bonbónkem na konci přehlídky byla kolekce „Chic Plus", kterou vytvořili studenti a návrháři ateliéru designu Módní tvorby na VŠUP v Praze pod vedením doc. ak. mal. Josefa Ťapťucha z materiálů členů asociace ATOK. Kolekce představila tendence pro jaro–léto 2011 s vybranými, hodně odvážnými modely pro společenské události.

Vládly známé značky prádla

Za živého zájmu mnoha fotografů a kameramanů proběhla první ze série módních přehlídek kolekcí prádla Lingerie Show. Lákadlem byly kromě ladných křivek modelek také renomované značky, které září v současném světě módy, jako je například Calvin Klein nebo Bruno Banani. Calvin Klein se svou kolekcí pánského prádla pro podzim 2011 s názvem Calvin Klein One jasně dokázal, že živé potisky a neónové barvy nejsou určeny pouze ženám. Jeho dominantní barvou se stala limetkově zelená, ale nouze nebyla ani o žlutou, růžovou či fialovou. Bruno Banani se svým mottem „Not for everybody" také potvrdil, že barvy pánům sluší a navíc spodní prádlo má svoji kvalitu, otestovanou v ledovém sáňkařském toboganu při rychlosti 140 kilometrů za hodinu.

O tom, že barvy a vzory potisků hrají v prádle čím dál důležitější roli, přesvědčili i další vystavovatelé. Německý výrobce prádla Sassa Mode vsadil ve své podzimní kolekci například na barvy lila či grafitovou modř, módní květinové potisky, puntíky a krajky. Stonožka Praha vstoupila na přehlídkové molo s punčochovým zbožím značky Veneziana jak klasického typu pro společenské příležitosti, tak s nápaditými vzory, potisky a celokrajkovými modely. Na mole se objevili i další tradiční čeští výrobci. Pleas ve své kolekci denního a nočního prádla pro podzim–zimu 2011 kladl důraz na střih, kvalitní materiál a příjemné barevné kombinace.

03-kabo-03

Luxus nejen pro americké hvězdy

Známé značky prádla nechyběly ani na mnoha stáncích – velký úspěch zaznamenalo například prádlo DKNY od známé americké módní návrhářky Donny Karan. Spodní prádlo z její dílny patří do šatníku mnoha známých osobností včetně Barbary Streisand, Demi Moore či Billa Clintona. Také na českém a slovenském trhu se již koncem minulého roku objevila aktuální basicová řada DKNY a na letošním veletrhu módy Styl se uzavíraly první objednávky prádla pro letošní podzim a zimu.

Pro luxusní prádlo Pleasure State je typické zdobení krystalky firmy Swarovski. „Na jedné kolekci byl také poprvé aplikován český výrobek, a to když byl použit český křišťál," dodává Samar Voříšková, která českým ženám radí, aby na kvalitní spodní prádlo nezapomínaly. „V sousedních zemích, například v Polsku nebo na Slovensku, se ženy o sebe více starají, investují do sebe, zajímají se o novinky. Co se týče značek, setkáváme se nejen u koncových zákazníků, ale i obchodníků s daleko větší osvětou a vzdělaností. Nevím, čím to je, rozpočty máme podobné. Možná jde jen o to, aby se české ženy měly více rády."

Vyzkoušejte ponožky, co léčí a chrání

Ponožky, které představila společnost LOANA z Rožnova pod Radhoštěm, dokážou rychle odvádět pot, podporovat tvorbu buněk, vonět i po desátém vyprání nebo naopak odpuzovat klíšťata. Tyto ponožky s eukalyptovou vůní se doporučují především sportovcům, golfistům a všem, kteří se pohybují v přírodě. Hitem jsou i výrobky, kdy se kromě bavlny používají speciální vlákna zpracovaná z mořských řas a obsahující další látky a vitamíny s regeneračními účinky na pokožku.

Gumáky hitem veletrhu i příští sezóny

Konzervativní český trh si na trend módních holínek zvykal pomaleji, ale letos by tyto praktické a designově nápadité modely neměly chybět v žádném obchodě s obuví. Velká část vystavovatelů veletrhu Kabo je zařadila do svých kolekcí pro příští podzim a zimu. Jednobarevné nebo s divokými vzory, zdobené kůží, kožešinou i textilem, se zateplovací vložkou i s ortopedickou stélkou, vyrobené různými technologiemi... Výrobci se předhánějí v nápadech, jak své výrobky ozvláštnit a zaujmout co nejvíce zákazníků, které oslovil tento nový trend. Jedno však gumákům zůstává společné: spolehlivě ochrání v deštivém podzimním počasí a s teplou podšívkou i v zimních břečkách. Neprodyšnost materiálu s sebou sice nese jistá hygienická rizika, která se mohou projevit při dlouhodobém nošení, ale na druhé straně je uživatelé ocení při údržbě, která je více než snadná. V západní Evropě se trend gumáků prosadil již před dvěma lety a u nás má největší boom nastat právě letos.

Příští veletrhy Styl a Kabo se uskuteční od 21. do 23. srpna v nových výstavních dnech – neděle až úterý.

Petra Knotková, zdroj: BVV
Foto z módní přehlídky Louisy Dvorak: BBV – Vladimír Zemánek


5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...