Brno Hády a Brno Barvičova vysílají digitálně s odlišnou polarizací

V územní oblasti Brno město bude 30. září definitivně vypnuto zemské analogové televizní vysílání. Obyvatelé zde nyní musí věnovat zvýšenou pozornost vhodné orientaci své antény, neboť každý ze dvou hlavních brněnských vysílačů vysílá digitální signál s odlišnou polarizací. Brno Barvičova vysílá s polarizací vertikální, zatímco Brno Hády s polarizací horizontální. Tomu musí odpovídat i natočení antény. „Horizontálně natočená anténa nasměrovaná na vysílač s vertikální polarizací nemůže zajistit kvalitní příjem digitálního vysílání a naopak,“ upozorňuje Zdeněk Duspiva, předseda Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v ČR (NKS). „Vertikální polarizace byla u vysílače Brno Barvičova zvolena proto, že takový signál mnohem lépe prochází městskou zástavbou,“ vysvětluje Zdeněk Duspiva.
Naopak shodné jsou u vysílačů Brno Barvičova a Brno Hády vysílací kanály. Oba vysílače vysílají digitální Multiplex 1 na kanálu 25, Multiplex 2 na kanálu 40 a Multiplex 3 na kanálu 59. Vždy s výkonem 10 kW. Kromě těchto tří multiplexů je v Brně možné ještě přijímat Multiplex 4 z vysílače Brno Jihlavská na kanálu 64 s výkonem 3 kW. Tento multiplex vysílá experimentálně také ve vysokém rozlišení (tzv. HDTV).
„Vysílací kanály jsou u obou vysílačů stejné, ale liší se polarizací. Doporučujeme proto obyvatelům Brna v případě problémů s příjmem digitálního vysílání zkontrolovat také správnou orientaci své antény,“ říká Tadeáš Novák, tiskový mluvčí projektu digitalizace televizního vysílání.
Veškeré informace o procesu digitalizace televizního vysílání je možné získat na bezplatné telefonní lince 800 90 60 30 a na webových stránkách www.digitalne.tv.

BrnoHady_zdrojCRa_1.jpg

 

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...