Na jižní Moravě má zájem o hypotéku velký počet živnostníků a vysokoškoláků

Hypoteční trh v Jihomoravském kraji je druhým největším trhem v republice. Jeho zvláštností je relativně vyšší procento vzdělanějších klientů s vyšším příjmem. Hypoteční trh v Jihomoravském kraji v druhém čtvrtletí letošního roku meziročně vrostl o necelá tři procenta, což kopíruje průměrnou situaci na celorepublikovém trhu. Podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj banky na jižní Moravě poskytly za první pololetí hypoteční úvěry v celkové výši 3,76 mld. Kč. Hypoteční banka si zde i nadále udržela pozici jedničky s tržním podílem 31 %.
„Jihomoravský kraj je druhým největším regionálním hypotečním trhem – hned po Praze se Středočeským krajem. Náš kraj tvoří celou desetinu celého českého trhu. Zajímavostí našeho hypotečního trhu je vysoký podíl lidí s vysokoškolským vzděláním. Tvoří třetinu našich klientů – o pět procent více, než je celorepublikový průměr. S tím souvisí i jejich pracovní zařazení. Mezi klienty Hypoteční banky registrujeme zvýšený podíl podnikatelů a živnostníků, skoro třicet procent. Mezi zaměstnanci pak polovinu tvoří úředníci a více než desetinu manažeři. Jedná se o vyšší podíly, než je celorepublikový průměr,“ uvádí Pavel Soukup, ředitel regionální pobočky Hypoteční banky v Brně.

Vinařství Dvořáček LTM

Trh s byty v Jihomoravském kraji se vyvíjí podobně jako ve zbytku republiky. Nemovitosti se prodávají, ale doba prodeje se prodlužuje. „Tři až pět měsíců je obvyklá doba na prodej staršího bytu v našem kraji. U rodinného domu to mohou být čtyři měsíce až půl roku. A to je na tom v tomto ohledu jižní Morava ještě dobře,“ komentoval vývoj Pavel Soukup. Obtížněji prodejné jsou zejména větší a dražší nové byty s výměrem nad 100 m2 a cenou nad 3,5 milionu korun. Podobné to je i s rodinnými domy – ty v Brně a okolí s cenou nad pět milionů korun se prodávají hůře.
U bytů v novostavbách byla patrná snaha developerů o zvyšování nabídkových cen, které ale trh neakceptoval. Nyní se tak vyprodávají byty z hotových projektů za prodejní ceny od třiceti do čtyřiceti tisíc korun za metr čtvereční. Zatímco nabídka developerských projektů rodinných domů přímo v Brně není dostatečná, výstavba v okolí Brna pozvolna pokračuje. Zůstávají však rozestavěné lokality, o které mezi kupujícími není zájem. Ceny pozemků si zatím stále zachovávají svoji úroveň přibližně z roku 2008.
V souladu s vývojem poptávky po hypotékách v Jihomoravském regionu Hypoteční banka otevře od 1. září 2010 svoji novou pobočku ve Znojmě. „Znojmo je přirozeným centrem daného mikroregionu a otevřením nové pobočky budeme blíže nejen našim klientům, ale i našim externím partnerům. Vycházíme tak vstříc všem, kteří doposud museli cestovat až do Brna nebo Jihlavy,“ komentuje Pavel Soukup. Přímo ve Znojmě se ceny bytů pohybují v závislosti na lokalitě od 24 do 29 tisíc korun za metr čtvereční u nových a od 17 do 22 tisíc korun za metr čtvereční u starých bytů.

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...