Benefiční aukce uměleckých děl pomůže přírodě

Sedmý ročník benefiční aukce Nadace Veronica se uskuteční v pondělí 23. listopadu v 18 hodin ve Sněmovním sále Nové radnice v Brně. Výtěžek letošní aukce je určen na záchranu starých a místních ovocných odrůd Bílých Karpat. Aukce se koná vždy v předvánočním období na přelomu listopadu a prosince. Po večerní aukci následuje aukce internetová, která je určena širšímu okruhu zájemců z celé republiky. Při aukci Nadace Veronica spolupracuje s řadou našich předních výtvarníků i fotografů, s Domem umění města Brna, s přední aukční síní 1. Art Consulting. Některá díla darovaná do aukce si lze od půlky listopadu prohlédnout v kavárně knihkupectví Academia. Svými díly aukci letos podpoří výtvarníci Dalibor Chatrný, Rostislav Pospíšil, Josef Ruszelák, Jan Svoboda, Jaroslav Valečka, Olbram Zoubek a další umělci, fotografii daroval fotograf a cestovatel Zdeněk Thoma.

aukce_1.jpg

Od roku 1998 se jednotlivci a organizace z Bílých Karpat snaží opětovně rozvíjet tradiční ovocnářství v Bílých Karpatech. Cílem je zachovat jedinečný genofond krajových odrůd ovocných dřevin. Jednou z možností, jak postupně mizející druhy zachovat a seznámit s nimi širokou veřejnost, jsou i ukázkové sady. Ze získaných prostředků bude podpořena výsadba starých ovocných odrůd a vybudování ukázkového sadu, pěstovaného extenzivním a ekologickým způsobem. Pro záchranu starých odrůd je zásadní vzdělávání, osvěta a práce v terénu. Ukázkový sad v prostředí vzdělávacího střediska Centrum Veronica Hostětín navštíví kolem pěti tisíc lidí ročně.
Výtěžek z aukce přispěje k získání financí na budování a udržování ukázkových sadů starých ovocných odrůd. Je možné přispět i přímo na veřejnou sbírku Nadace Veronica: 3477592/0800 u ČS, variabilní symbol 2311. Každý z dárců se stane symbolickým kmotrem staré nebo místní ovocné odrůdy.

5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...