Vozy SUV se nezaleknou žádného terénu

Do divočiny, do práce i na nákupy. Tam všude vás bezpečně dopraví vozy SUV, jež představují sportovní, komfortní a vysoce výkonné automobily vhodné pro volný čas i služební vozy pro manažery a podnikatele. Vždyť silnice na některých místech připomínají off-roadovou dráhu! Pokud se tedy ohlížíte po elegantním voze, který hravě zvládne i každodenní nástrahy na silnicích, zkuste se inspirovat naším přehledem SUV.

 

 

Porsche Cayenne

Porsche je odnepaměti synonymem luxusních sportovních vozů. Před pár lety však stuttgartská automobilka přišla s revoluční novinkou – s Porsche Cayenne. Toto první SUV z dílny Porsche si okamžitě po svém uvedení našlo mnoho příznivců napříč všemi kontinenty a dnes patří k nejpopulárnějším modelům této značky. Slučuje v sobě totiž jedinečné jízdní vlastnosti, vysoký výkon a atraktivní design.

Revoluční novinkou této výměny generací je pak Cayenne S Hybrid, vybavený plně hybridním systémem pohonu s paralelním uspořádáním a osazený šestiválcovým motorem, jehož dynamika odpovídá osmiválci, avšak při výrazně nižší spotřebě. Kombinovaná spotřeba v tomto případě činí pouhých 8,2 l / 100 km. Ve srovnání s předchozí generací klesla průměrná spotřeba až o 23 procent. Základní model s šestiválcovým motorem o objemu 3,6 litru s výkonem 300 koní ve spojení s osmistupňovou samočinnou převodovkou Tiptronic S spotřebuje jen 9,9 l / 100 km. Cayenne Diesel s třílitrovým turbodieselovým motorem s výkonem 240 koňských sil pak ujede 100 km za 7,4 litru.

Významného poklesu spotřeby paliva doznal také výkonný typ Cayenne S, jehož hodnota činí 10,5 l / 100 km. Současně s tím došlo k posílení motoru na 400 koní, což samozřejmě přineslo i zvýšení dynamiky. Stejného zlepšení dosáhl také vrcholný model Cayenne Turbo, jehož bi-turbo osmiválec 4,8 l disponuje výkonem 500 koní a spotřeba činí pouhých 11,5 l km/h.

Zcela nově pojatý sportovně-elegantní design novou generaci modelu Cayenne více začleňuje do rodiny vozů Porsche. Prodej nové generace modelu Cayenne, který na český trh přiveze výhradní dovozce Porsche Inter Auto CZ, odstartuje v celé Evropě již 8. května 2010.

Cena od 46 400 eur

Informace poskytl: Porsche Brno

Podrobnější informace najdete na: www.porsche.cz

Mitsubishi Pajero LWB

Ať už se proplétáte zákrutami malé venkovské silničky nebo se pohybujete po dálnici, Pajero ve vás znovu probudí smysl pro dobrodružství a dostane vás v podstatě kamkoliv v pohodlí, bezpečí a také velkém stylu. Jakmile usednete za volant, uvolníte se v měkkém a luxusním koženém křesle, vysoko nad všemi ostatními na silnici. Získáte impozantní a úchvatný pohled na život. Nové Mitsubishi Pajero je ve všech ohledech lepší než to staré, ale přitom si zachovalo původního ducha. Jestliže dnes někdo uvažuje o tom, pořídit si terénní automobil, který se však opravdu nezalekne terénu, ale zároveň to není žádný extremista, je u Pajera na správné adrese. S Pajerem, které je i solidním tahounem, totiž vyjedete prakticky všude, zároveň se však díky pohodovým jízdním vlastnostem i výkonům a komfortnímu interiéru nemusíte nijak omezovat na silnici, což se o jiných opravdových off-roadech říci nedá. Současné Pajero prostě vypadá dobře, řídí se dobře a s touto cenou vzhledem k bohaté výbavě představuje super nabídku pro všechny, kteří mají rádi poctivý terénní automobil se všemi dobrými i špatnými vlastnostmi.

Robustní, a přesto elegantní. Zcela nový stylový vzhled vozu Pajero. Vylepšené konstrukce a technologie přinášejí nejen zlepšené ovládání, sníženou hladinu hluku a vyšší bezpečnost, ale také posilují výkon vozu Pajero a zdokonalují pohodlí. Každý jednotlivý detail v propracovaném interiéru vozu odráží kvalitu vzhledu modelu Pajero – kombinace kůže a stříbra na hlavici řadicí páky, uspořádání ukazatelů a volant potažený měkkou kůží jsou neodolatelné na dotek. Palubní deska, obložení dveří a pečlivě vybrané materiály odrážejí nový luxusní styl vozu Pajero.

Cena od 658 250 Kč bez DPH

Informace poskytl: Auto Palace BRNO

Podrobnější informace na: www.autopalace-brno.cz

KIA SORENTO

Zcela nové Sorento je moderní SUV navržené a zkonstruované designéry, kteří využili své bohaté zkušenosti nejen s cestováním, ale také s nejnovějšími technologiemi pro jízdu v terénu. Ať už cestujete po venkově, chystáte se do terénu nebo jezdíte ve městě, vždy si chcete být jisti, že máte k dispozici potřebnou sílu a výkon. V nabídce jsou dva motory – jeden zážehový a jeden vznětový – a taktéž manuální nebo automatická převodovka. Vyspělý systém pohonu 4x4 přispívá k ještě lepšímu přizpůsobení se vozidla vozovce a jízdním podmínkám. Hospodárný vznětový motor svou výkonností překonává většinu 4válcových a 6válcových motorů, přičemž zároveň splňuje emisní normu Euro 5. Zážehový 2,4litrový motor s hliníkovým blokem je nejen lehčí, ale i tišší nežli jeho předchůdce. Poskytuje maximální výkon 128 kW (174 k) při 6000 ot./min a maximální točivý moment 226 Nm při 3750 ot./min.

Celá konstrukce nového Sorenta je lehká a vyznačuje se vysokým stupněm pevnosti a tuhosti. Byla vylepšena různými zpevňujícími prvky a výztuhami včetně oblouku, který tvoří ochranu při převrácení vozidla, a bezpečnostního podvozku, který obsahuje desky z oceli s ultra vysokou pevností pro pohlcování energie případného nárazu. Důkazem je také maximální hodnocení 5 hvězdiček v nárazových testech Euro NCAP. Systém kontroly sjezdu z kopce (DBC) a asistenční systém pro rozjezd do kopce (HAC) pomáhají kontrolovat rychlost vozidla, prokluzování kol a jeho samovolný pohyb dozadu.

Společnost Kia Motors jako důkaz kvality všech svých výrobků a využití nejmodernějších výrobních technologií nabízí od 1. 1. 2010 zcela unikátní záruční podmínky – jedinečných 7 let / 150 000 km na celý automobil. Tato nejdelší evropská záruka se vztahuje na všechny prodávané modely Kia. První tři roky nejsou limitovány počtem ujetých kilometrů.

Cena od 649 980 Kč vč. DPH

Informace poskytl: PEMM BRNO-BOHUNICE

Podrobnější informace najdete na: www.kia-brno.cz

Volkswagen Tiguan

Nejprodávanější SUV v Evropě Volkswagen Tiguan charakterizuje kombinace síly a elegance – jde o všestranně využitelný automobil s vysokou užitnou hodnotou, průkopnickými technologiemi a s jízdní charakteristikou, jenž je stejně tak agilní, jako i komfortní. V kombinaci s množstvím podpůrných systémů pro jízdu v terénu, které se aktivují stisknutím centrálního tlačítka „Off road“, se pak z Tiguanu stává nepřekonatelné SUV ve své třídě, o čemž svědčí i vítězné srovnávací testy s konkurenčními vozy.

Model Tiguan se unikátně nabízí pouze s přeplňovanými motory: zážehovými jednotkami TSI poskytujícími výkony 110 kW (150 k), 125 kW (170 k)* a 147 kW (200 k)* a vznětovými motory TDI s výkony 103 kW (140 k) a 125 kW (170 k)*. Díky svým velmi výkonným agregátům může Tiguan táhnout přívěsy až do hmotnosti 2500 kg (verze Track & Field 2.0 TDI / 103 kW).

V nabídce jsou dvě karosářské verze lišící se zejména v řešení přední partie vozu. Verze „Trend & Fun“ a „Sport & Style“ jsou navrženy vepředu s maximálním nájezdovým úhlem 18 stupňů. Verze Tiguan „Track & Field“ určená pro ještě náročnější off-roadový provoz má přední nájezdový úhel dokonce 28 stupňů.

Po stránce elektronického vybavení Tiguan předstihuje svou konkurenci ve třídě SUV. Základní schopnost vozu, off-roadovou funkci, perfektně zabezpečuje elektronický systém Tiguanu – a to na jediný stisk spínače, kterým se aktivuje off-road režim. Dalším příkladem elektronického vybavení Tiguanu je navigační systém s rádiem zcela nové generace zahrnující i zpětnou kameru či automatický parkovací systém Park Assist (oboje za příplatek).

Volkswagen Tiguan převyšuje konkurenci, také pokud jde o bezpečnost. Potvrzují to testy organizace Euro NCAP, která Tiguan „proklepla“ ještě před jeho uvedením na trh. A výsledky jsou prvotřídní: Celkově se Tiguan stal nejlepším vozem ve své třídě!

Cena od 499 900 Kč vč. DPH

Informace poskytl: Porsche Brno

Podrobnější informace najdete na: www.volkswagenvbrne.cz

Range Rover Sport

Nové sdružené světlomety s diodami podpoří image i rozpoznatelnost vozu v noci, maska dostala nové uspořádání pouze se dvěma lamelami. Nově tvarované jsou ale také blatníky nebo přední nárazník. Na bocích jsou směrovky ze dvou pásů diod a nově provedené větrací otvory v předních blatnících. Inovovaná záď nese nová koncová světla inspirovaná Range Roverem.

V interiéru Range Roveru Sport je řada novinek. Především nová přístrojová deska s o polovinu sníženým počtem ovládacích tlačítek a vylepšené materiály. Nová sedadla mají nabídnout cestujícím lepší pozici a o pohodlí se stará Premium kožené perforované čalounění sedadel, elektronické nastavení předních sedadel v osmi směrech i bočního vedení sedadla a další.

Pod kapotu Range Roveru Sport se dostal nový dvojitě přeplňovaný vidlicový šestiválec 3.0 TDV6 (180 kW, 600 Nm) – spotřeba kombinovaná 9,2 l / 100 km, CO2 243 g/km, max. rychlost 193 km/h, zrychlení 9,3 s. Vozidlu propůjčuje dostatečnou dynamiku a jízdní komfort. Spolupracuje s 6rychlostní automatickou převodovkou ZF.

O pohodlí na silnici a jistotu v terénu se stará vzduchové pérování, Terrain Response systém či volitelný systém aktivního dynamického pérování. Pro milovníky terénu doporučujeme připlatit si za automatickou uzávěrku zadního diferenciálu a kamerový systém, který monitoruje okolí vozu. Při delších cestách pak přijde vhod možnost dovybavit vůz DVD zábavným systémem, hybridní TV či vylepšeným Harman/Kardon Logic 7 audio systémem. Pro zimní období si můžete vůz vybavit nezávislým topením s dálkovým ovládáním, vyhřívaným čelním sklem či vyhřívanými a odvětrávanými sedadly.

Cena od 1 426 000 Kč bez DPH

Informace poskytl: HOUSE OF ENGLAND COMPANY

Podrobnější informace najdete na: www.houseofengland.cz

Audi Q7

Před čtyřmi roky uvedené vozy Audi Q7 se ihned osvědčily jako sportovní, komfortní a vysoce výkonné automobily vhodné pro volný čas i jako služební vozy pro manažery a podnikatele. V roce 2009 bylo Audi Q7 modernizováno a získalo novou tvář. U sériově dodávaných pozměněných xenonových světlometů zajišťují funkce denních světlometů a směrových svítilen diody LED, které vytvářejí výrazný vzhled také u zadních světlometů.

Inovované Audi Q7 je v nabídce se šesti výkonnými a velmi hospodárnými motory s přímým vstřikováním, z nichž jsou dva zážehové a čtyři vznětové. Nechybí mezi nimi ani Audi Q7 V12 TDI, nejvýkonnější SUV se vznětovým motorem na světě. Spotřebu paliva snižuje rekuperační systém, jenž přeměňuje kinetickou energii na elektrickou, například během brzdění. Audi je nyní nejen elegantnější, ale i hospodárnější a ekologičtější. Například Audi Q7 3.0 TDI quattro spotřebuje průměrně jen 9,1 l / 100 km.

Audi Q7 se může pochlubit bohatou výbavou. Bezpečnost a komfort jízdy zvyšují na přání dodávané moderní asistenční systémy. Adaptivní tempomat s radarovým snímáním reguluje rychlost jízdy a odstup od vpředu jedoucího vozidla samočinným přidáváním plynu a brzděním v rozsahu rychlostí od 30 do 200 km/h. V případě hrozícího nebezpečí varuje řidiče ve dvou krocích integrovaný systém Audi braking guard. Při jízdě rychlostí nad 60 km/h pomáhá řidiči udržovat vůz ve svém jízdním pruhu systém Audi lane assist s kamerou, která sleduje průběh podélného značení na vozovce. Systém Audi side assist hlídá od 30 km/h bezpečnost přejezdu z jednoho jízdního pruhu do druhého. A nakonec parkovací asistent Audi parking system advanced usnadňuje parkování zadní kamerou a pomocnými liniemi na monitoru.

Cena od 1 444 900 Kč včetně DPH

Informace poskytl: Porsche Brno

Podrobnější informace najdete na: www.audivbrne.cz

Volvo XC90

Pro oslavu nejextrémnějšího oceánského závodu na světě Volvo Ocean Race vytvořilo Volvo řadu speciálních modelů. Pokud máte duši nadšeného jachtaře nebo jen hledáte skutečný styl, určitě vás oslní elegantní a bezpečné SUV Volvo XC90 s motorem V8. Pohonná jednotka nepotřebuje žádné přeplňování turbodmychadlem či kompresorem. Odpovědí na váš povel plynovému pedálu je tak nenucený zátah v jakékoli rychlosti. Akcelerace se nemusíte bát ani v nejdivočejších serpentinách kolem přímořských útesů.

Vůz má velkorysou karosérii, stabilní platformu a promlouvá rodinnou řečí. Zadní sedadla mohou dostat zábavní systém, jehož součástí může být i herní konzole a bezdrátová sluchátka. Děti či vaši spolujezdci ocení, že obraz je možné sledovat buď z centrálního displeje vpředu, nebo ze dvou monitorů umístěných v opěrkách předních sedadel. Pro řidiče je samozřejmě televize za jízdy zakázanou zónou.

Pro švédskou automobilku je odjakživa klíčová bezpečnost, prokázaná mnoha využitými technologiemi. Cestující jsou chráněni systémy WHIPS (ochrana páteře při nárazu zezadu), SIPS (ochrana při bočním nárazu) nebo třeba RSC (ochrana proti převrácení).

Spojení s mořem pak u výbavy Volvo Ocean Race prozrazují speciální odstíny karosérie. Výrazně modrá Volvo Ocean Race Blue a o něco decentnější stříbrná Electric Silver. Na voze najdete několik diskrétních detailů, které souzní s námořní tematikou a ročníkem slavného závodu 2008-09. Patří mezi ně malý emblém Volvo Ocean Race na boku i na vnitřní straně dveří a na roletce zavazadlového prostoru. V interiéru pak detaily z broušeného hliníku, nebo námořního stehování na koženém čalounění sedadel. Námořní téma se line rovněž sedmnáctipalcovými koly Pontos a osmnáctipalcovými Notos, ve kterých postřehnete jemné linky vln.

Cena od 908 000 Kč bez DPH

Informace poskytl: Auto Palace BRNO

Podrobnější informace na: www.autopalace-brno.cz

Škoda Yeti

První SUV značky Škoda charakterizuje symbióza jedinečného designu, bezpečnosti, funkčnosti a komfortu. Díky světlé výšce 180 mm a širšímu rozchodu kol má Yeti výjimečné jízdní vlastnosti nejen na silnici, ale také velmi dobrou prostupnost v terénu.

Nová Škoda Yeti nabízí cestujícím mimořádnou prostornost, variabilitu a míru komfortu. Vyšší pozice sezení přináší pocit bezpečí, výborný výhled z vozu i snadnější nastupování. Příjemně tuhé výplně, zvýrazněné boční vedení sedadel a nastavitelné bederní opěry eliminují únavu při dlouhých cestách.

Yeti dosáhl maximálního počtu pěti hvězdiček v nezávislých testech Euro NCAP a zařadil se tak na čelná místa v oblasti bezpečnosti ve své kategorii. Mezi technicky nejvýznamnější prvky aktivní bezpečnosti modelu Yeti patří bi-xenonové světlomety s natáčením, které dokáží lépe osvětlit zatáčku a tím dříve odhalit případné nebezpečí. Mimořádně tuhá konstrukce karosérie SUV s robustními prahy a sloupky, speciální uložení motoru a pedálové soustavy a až devět airbagů, včetně kolenního airbagu řidiče a zadních bočních airbagů, spolehlivě ochrání prostor pro posádku.

Zákazníci mají na výběr pohon předních i všech čtyř kol se spojkou Haldex čtvrté generace. K dispozici jsou benzínové motory 1.2 TSI a 1.8 TSI a turbodiesely 2.0 TDI CR v několika výkonnostních variantách. Yeti jako první vůz značky Škoda nabízí pro verzi 4x4 režim off-road, inteligentní systém, který přizpůsobuje charakteristiku motoru a brzdových asistenčních systémů jízdě na nezpevněném povrchu a usnadňuje jízdu ze svahu. Jeho součástí je mimo jiné funkce asistent pro jízdu z kopce, která zabraňuje zablokování kol, aby vozidlo nezačalo nekontrolovatelně měnit směr jízdy kolmo ke svahu, kdy hrozí riziko převrácení.

Cena od 362 800 Kč s DPH

Informace poskytl: Porsche Brno

Podrobnější informace najdete na: www.skodavbrne.cz

BMW X1

Koncem minulého roku nabídlo BMW poprvé „malý off-road“ prémiové třídy. Nejmenší BMW X1 tak vyplnilo paletu sportovních SUV vozů X3, X5 a X6. Moderní a sportovní design s mnohostranným využitím osloví širokou škálu zákazníků. Svým silným a robustním vzhledem získává respekt vozů vyšších tříd, přesto svými rozměry a lehkostí nadchne všechny, kteří hledají praktický vůz do města. S pohodlným nastupováním a výborným přehledem o dopravní situaci se budete velice rádi vracet za volant. Stejně tak oceníte jedinečnou flexibilitu vnitřního a zavazadlového prostoru s objemem 420–1350 litrů. Velkoryse dimenzované zadní sedadlo pojme až tři pasažéry, přitom je schopno měnit sklon zadní opěry sedadla v několika stupních a navíc jej dělit v poměru 40:20:40.

Zákazník může volit mezi dieselovými a benzínovými motory. Naftové čtyřválcové varianty o objemu 2,0 litru zahrnují vysoký výkon s nízkou spotřebou a ohleduplností k životnímu prostředí, dva z nich, 18d a 20d, lze kombinovat s pohonem zadních kol sDrive nebo pohonem všech kol xDrive. Nejsilnější naftový agregát xDrive 23d disponuje výkonem 150 kW / 204 k. Z benzínových variant se nabízí zatím pouze 28i xDrive o výkonu 190 kW / 258 k, ten vás katapultuje z 0 na 100 km/h za 6,8 s.

Rozsáhlá opatření BMW EfficientDynamics, která zahrnuje mimo jiné získání zpětné brzdné energie, optimalizovanou aerodynamiku, inteligentní elektrické čerpadlo nebo automatickou funkci Start/Stop, přispívají k nejlepším parametrům spotřeby a emisí mezi konkurenty. Stejně jako u jiných modelů BMW je X1 nabízena s balíčkem Basic Service Inclusive – servisem zdarma po dobu pěti let nebo pro 100 tisíc km.

Cena od 594 000 Kč bez DPH

Informace poskytl: Renocar

Bližší informace na: www.renocar.com

KIA Sportage

Nová KIA Sportage je oproti své velice úspěšné předchůdkyni ještě více elegantní a na místa mimo zpevněné vozovky ještě lépe vybavena. Je dokonalým partnerem na cestě do kavárny a nákupy stejně jako při výpravě do divočiny. Outdoorová výbava a ochrana Sportage před poškozením v terénu je veliká a vydrží tak i „hrubé“ zacházení. Žádné sjezdy ani stoupání se vám nebudou zdát dost příkré, a když napadne sníh, tak budete moci směle pokračovat dál v jízdě, třebaže silničáři právě na váš úsek cesty jaksi zapomněli. Pokud máte zaměstnání nebo firmu, kdy se musíte často pohybovat v terénu a potřebujete k práci mnoho rozličných věcí, pak je Sportage ideální volbou, která předčí vaše veškerá přání i očekávání. Možná pouze rádi „adrenalinově“ trávíte svůj volný čas – velký vnitřní prostor a pevné střešní ližiny čekají na to, jakou si naložíte sportovní výbavu a kam se vydáte vstříc novým, ještě větším zážitkům.

Nová Sportage je nevyčerpatelným zdrojem milých překvapení díky svému umění v terénu i kultivovanému projevu na silnici. Za vším se skrývá dokonale vyladěný podvozek a výkonné benzínové agregáty 2.0 16V CVVT a 2.7 V6. Trojici uzavírá vynikající vznětový motor 2.0 CRDi VGT (110 kW). Vyberte si kterýkoli – všechny udělují vozu nejen vynikající dynamiku, ale poskytují i adekvátní točivý moment, takže budete mít vždy dostatek energie pro zvládnutí každé situace. Nová Sportage je vždy taková, jakou ji chcete mít. Je to prostě „kráska a zvíře“ v jednom praktickém balení.

Cena od 459 000 Kč s DPH

Informace poskytl: PEMM BRNO-BOHUNICE

Podrobnější informace najdete na: www.kia-brno.cz

Připravil: Karel Matoušek


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...