Mendelova univerzita pomáhá Mongolsku zavést náš systém turistického značení

Brno, 12. července 2023 - Mongolsko bude používat český systém značení turistických tras. Sdružení mongolských turistů (MWA) podepsalo smlouvu s Klubem českých turistů v Bogd Khan Mountain, jednom z nejstarších chráněných území na světě. Až k němu sahá rozrůstající se hlavní město Ulánbátar. Na hranici města, kde začíná les, se MWA rozhodlo vybudovat první turistickou stezku v Mongolsku. První značka vznikla na trase Dugui Tsagaan. Podpisu byli přítomni zástupci mongolské vlády a řady místních organizací. Aktivitu podporuje MENDELU i České velvyslanectví v Ulánbátaru.

mongolsko mendelu ceske znamky

„Pěší turistika je v Mongolsku poměrně novým odvětvím turismu. V zemi stepí, které přecházejí do polopouště a pouště, kde obyvatelstvo kočovalo se svými stády za pastvou, nebylo nikdy pro podobné aktivity místo. S postupným usazováním ve městech ale začali lidé přírodu postrádat,“ popsal situaci Václav Pecina z Mendelovy univerzity, který proškolil prvního mongolského značkaře.

Rok 2023 Mongolsko vyhlásilo rokem cestovního ruchu. Turismus totiž nabývá na oblibě nejen mezi místními. Zemi čím dál více vyhledávají zahraniční návštěvníci. Udržované a kvalitně označené turistické stezky jsou proto stále potřebnější. Doposud se turisté museli spoléhat na trasy, které si sami naplánovali, nebo na improvizaci a doporučení místních.

Podpora v oblasti turismu je pokračováním dlouholetého působení MENDELU v Mongolsku, především pak její Lesnické a dřevařské fakulty. Univerzita bude i nadále pomáhat se značením, doprovodným vzděláním a budováním turistické infrastruktury v mongolských lesích. „Ve spolupráci s MWA plánujeme společné navrhování a značení turistických tras, ale také přípravu doprovodných informačních tabulí a realizaci naučných stezek. Na tom mají šanci se podílet také studenti naší univerzity – dva už na projektování mají naplánované bakalářské práce. Jejich cílem bude nejen samotný návrh stezky a doprovodné infrastruktury, ale také sběr informací o daném prostředí přímo v terénu,“ vypočítal formy spolupráce Pecina. Ve spolupráci s Klubem českých turistů studenti také v září proškolí další mongolské značkaře.

Český standard turistického značení je mezinárodním systémem, který je ve světě nejrozšířenější. Metodikou a kvalitou se totiž řadí k nejlepším na světě. Značky lze použít v přírodě i ve městech, přispívá k tomu i jednoduchost pásové značky o rozměrech 10 x 10 cm. Všechny vodorovné pruhy jsou stejně široké, prostřední udává barvu trasy a krajní bílé slouží k tomu, aby značka byla lépe vidět. Značky používá například i Ukrajina, rumunský Banát, některé části Chorvatska či Slovensko. K nejvzdálenějším zemím, kde je možno se s českým turistickým značením setkat, se řadí Brazílie.

Zdroj a foto: MENDELU


Související články:

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kalendář vinařských akcí

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události