Obnovený Mendelův skleník se slavnostně otevírá

Brno, 14. listopadu 2022 - Místo, kde Gregor Johann Mendel křížil rostliny hrachu a později odhalil zákony dědičnosti, znovu ožilo. Dnes se slavnostně otevřel obnovený Mendelův skleník, který bude sloužit jako polyfunkční objekt pro pořádání přednášek, školení či kulturních a společenských akcí. Skleník bude možné navštívit v rámci prohlídek pořádaných Mendelovým muzeem, které sídlí v opatství. Obnovenému skleníku požehnal biskup brněnský Pavel Konzbul.

Mendeluv-sklenik zdroj mendelu

„Opatství bylo za Mendelovy doby významným centrem kultury a vzdělanosti v Brně, jsem rád, že se obnovený skleník může stát odkazem nejen bratra Gregora a jeho doby, ale i místem pro dialog vědy a víry. Naše dlouhodobá spolupráce s rakouskými partnery dostane odpovídající prostor pro přeshraniční spolupráci a kulturní výměnu a budeme sledovat Mendelovu životní cestu, která vedla i přes Vídeň, kde získal potřebné znalosti pro svou vědeckou práci,“ řekl ke slavnostnímu otevření skleníku generální převor řádu augustiniánů Alejandro Moral.

Díky tomu, že je skleník navržen s maximální možnou variabilitou uspořádání vnitřního prostoru, jej bude možné využít pro velké množství aktivit. „Město Brno dlouhodobě propaguje Mendelův život a dílo, a slavnostní otevření skleníku je symbolickým završením mendelovského roku 2022, který se slavil po celém městě,“ řekla primátorka Brna Markéta Vaňková.

Návrh skleníku pochází z dílny brněnského architektonického studia CHYBIK+KRISTOF, čerpá z archivních materiálů a v mnohém vychází z původní stavby. „Nová interpretace stavby kopíruje originální půdorys a orientaci skleníku, do konstrukce jsme nechali proniknout i příběh o objevování tří Mendelových zákonů dědičnosti,“ řekl Ondřej Chybík. Unikátní stavba byla dokončena s více než měsíčním předstihem.

Obnovený skleník vznikl v rámci projektu Odkaz G. J. Mendela vědě, kultuře a lidstvu a je spolufinancován z prostředků programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika, Jihomoravského kraje a statutárního města Brna.

Zdroj a foto: MENDELU


Související články:

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF