Brňané si nově mohou půjčit nákladní kola pro převoz dětí i beden

pujcovna kol brno nakladni kolaBrno, 23. února 2021 - Obyvatelé Brna mají od poloviny února možnost vyzkoušet nákladní kola pro převoz dětí nebo rozmanitého nákladu. Nadace Partnerství ve spolupráci s Cargobikes Czechoslovakia přináší do Brna půjčovnu, ve které se namísto aut budou půjčovat nákladní kola. V ulicích je možné již nyní vidět desítky kurýrů rozvážejících jídlo a dále kurýry rozvážejících na nákladních kolech balíčky. Nyní si bude moci nákladní kolo půjčit každý.

S nákladním kolem může člověk dopravovat děti do školky nebo do kroužků nebo převážet rozmanitý náklad od nákupu po nábytek. K dispozici je několik typů kol od tříkolky s lavičkou pro děti přes nákladní vozík až po jednostopé kolo s ložnou plochou. Všechna kola jsou vybavena pomocným elektromotorem. „Ačkoliv se to nezdá, máme pro vás řešení na převoz až 225 kilogramů nákladu najednou, a nemusíte se bát velké námahy, protože s převozem vám pomohou asistenční elektromotory,“ vysvětluje Erik Nálepka, správce půjčovny.

Půjčovna funguje na území Brna a nachází se v centru města na Špitálce. „Kolo si může půjčit kdokoliv, ať už jednotlivec nebo firma. Zápůjčka může být na pár hodin nebo několik dnů. Stačí se registrovat na webu kargopujcovnabrno.cz a začít s rezervací kola,“ vysvětluje koordinátor projektu Michal Šindelář z Nadace Partnerství. Po rezervaci si uživatel vyzvedne nákladní kolo na Špitálce, kde bude krátce proškolen a kolo si bude moct v areálu vyzkoušet, a po ukončení zápůjčky jej na stejné místo zase vrátí.

pujcovna nakladnich kol brno 2

Možnost snadného půjčení nákladního kola si pochvalují cyklisté. “Kupuji pohovku z IKEA, která váží 70 kilogramů a měří dva metry na délku a metr na šířku. Chci se vyhnout jízdě autem, tak k odvozu využiju nákladní elektrovozík z půjčovny, většina cesty je navíc po cyklostezce,” popisuje Michael Konečný odvoz většího nákladu.

Půjčovna v Brně funguje díky finanční podpoře z německého programu EUKI, jehož cílem je snižovat emise CO2 a postavit se klimatické krizi. V Německu podobných půjčoven fungují desítky a lidé využívají nákladní kola namísto motorových vozidel, která produkují emise CO2. Cílem půjčovny je ověřit, jak stejný koncept bude fungovat v Brně. Půjčovna bude v provozu do 16. července.

pujcovna nakladnich kol brno


Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      2  3
  4  5  6  7  910
11121314151617
181921222324
252627293031
Nejbližší akce
28.10. Permon Cup 2021..
03.11. 3.11. Civilní Obrana - Melodka..
13.11. Koláčkový košt spojený se zpíváním..
25.11. Agadir: Na strunách naděje, Afam A..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN