Kostkohrátky: Výstava ukáže vláčky, auta i Špilberk složený z tisíců dílků Lego

kostkohradky spilberkBrno, 18. června 2020 – Model hradu Špilberku, desítky aut a letadel a spousta vláčků – a to všechno postavené z kostek Lega. Muzeum města Brna otevírá výstavu „Kostkohrádky“pro děti a hravé návštěvníky. Exponáty složené z různých typů stavebnice Lego zapůjčil na hrad Špilberk sběratel Karel Kovář. Výstavu lidé najdou v přízemí jižního křídla hradu od 18. června do 30. srpna 2020.

Hravou výstavu plnou legendárních kostiček stavebnice Lego otevírá Muzeum města Brna na hradě Špilberku. „Kostkohrádky“ zaujmou hlavně menší děti, ale také návštěvníky, kteří si i v dospělosti rádi hrají. Ve dvou místnostech si lidé prohlédnou desítky hraček složených ze stavebnic Lega z různých období –od 60. let minulého století až po ty současné.

Tahákem výstavy je přibližně půl metru velký model hradu Špilberku, postavený z kostek Lega speciálně pro tuto výstavu. Sestavil jej sběratel Karel Kovář, stejně jako všechny ostatní předměty, které zapůjčil na výstavu na Špilberku. Zajímavostí je, že ne vždy jde o připravené zakoupené komplety. Karel Kovář si někdy plány modelů rád sám navrhuje a shání pro ně dílky takřka po celé Evropě. Skládání mu pak zabere třeba i několik let. Všechny vystavené hračky jsou plněfunkční. Některé jsou drobné, jiné jsou velké v řádech desítek centimetrů. Největší je mezi nimi právě model hradu Špilberku.

Ve výstavě si lidé prohlédnou nejrůznější modely. Jsou mezi nimi osobní, závodní i nákladní auta, motocykly, jeřáby, bagry a stavební stroje, letadla, vrtulníky, ale i nádraží nebo hasičská či policejní stanice. Nejpočetnější jsou tu rozhodně vláčky – až několik desítek, historických i moderních. Jezdí po dvou obřích modelech kolejišť. Ten menší má dokonce i nadzemní dráhu.Právě u vláčků začala sběratelská vášeň pana Kováře. „Stavebnice Lega mě oslovily, až když jsem jednou šel s vnučkou nakupovat hračky. Nejdřív jsem se zaměřil na železnice a vláčky. První lokomotiva, kterou jsem sestavil, se jmenovala Krokodýl,“ vzpomíná Karel Kovář. Sbírka se mu postupně rozrostla na desítky modelů.

Lidé si je teď mohou prohlédnout v Brně na Špilberku. „Touto menší výstavou chceme doplnit naši programovou nabídku, abychom v létě na Špilberku měli atraktivní lákadlo i pro nejmenší návštěvníky. Výstavu o oblíbené stavebnici Lego věnujeme především dětem. Po nedávné karanténě jim tato hravá výstava zpříjemní volné dny a rodičům nabídne možnost, kam s dětmi vyrazit,“ říká Pavel Ciprian, ředitel Muzea města Brna.

Společnost Lego vznikla v roce 1932 v Dánsku a dnes má pobočky také v USA, ve Velké Británii, v Singapuru nebo v Číně. Patří k největším výrobcům herních materiálů na světě a její stavebnice se těší mimořádné oblibě. Ročně vyrobí přibližně 20 miliard kostek, tedy asi 600 dílků za vteřinu.

Pořadatelé z Muzea města Brna původně plánovali zřídit ve výstavě také hrací koutek se spoustou kostiček, ze kterých by si malí návštěvníci mohli složit cokoli podle vlastní fantazie. Vzhledem k aktuální situaci a hygienickým opatřením to ale bohužel zatím není možné. Jakmile to stav umožní, hrací koutek hned výstavu doplní. „Kostkohrádky“ budou otevřené od 18. června do 30. srpna 2020 a lidé je najdou v přízemí jižního křídla hradu Špilberku.

Foto: MuMB


Kulturní akce v Brně

<<  Červenec 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  81011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události

Kalendář vinařských akcí

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN