MUNI připomene klíčová výročí republiky vycházkami, výstavou i šifrovačkou

Brno, 25. října 2018 – Historická výročí, osobnosti i události přelomových období připomene v následujících týdnech Masarykova univerzita (MUNI) v rámci projektu Tři osudové roky. Výstava před jejím rektorátem se bude věnovat roku 1993, kdy se rozdělilo Československo, tematické prohlídky města spjaté s brněnskou kulturní a queer scénou připomenou 90. léta a šifrovací hra provede zájemce po místech propojených s osobností prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Šifrovací hra Masaryk v Brně byla spuštěna dnes a prvního československého prezidenta bude připomínat netradičně. Zaměřuje se totiž na jeho mládí a studia v Brně. Začínat bude na rektorátu MUNI na Žerotínově náměstí a zájemci budou potřebovat brožurku nutnou k odstartování hry, kterou je možné stáhnout z webové adresy muni.cz/masarykvbrne a vytisknout si ji. Hráče čeká luštění hádanek a objevování šesti míst spojených s Masarykem. Potřeba je k tomu mobilní telefon. Zájemci se také mohou zapojit do soutěže o nejlepší luštitele, která potrvá do poloviny listopadu. Ty nejchytřejší a nejrychlejší budou čekat věcné ceny.

Do nálady 90. let minulého století, které přinesly rozpad republiky, vrátí zájemce komentované procházky s odborníky. Šest dvouhodinových akcí bude věnováno brněnské kultuře po roce 1989 a prohlídka provede účastníky proměnami kulturních institucí od divadel po muzea a připomene jim filmy či hudbu tehdejší doby. První procházka na toto téma se bude konat v pondělí 29. října a poslední pak v sobotu 8. prosince. Termín jednotlivých prohlídek a možnost registrovat se na ně najdou zájemci na facebookové stránce Masarykovy univerzity.

Jiné téma bude mít mimořádná procházka věnovaná životu gay a lesbické komunity v Brně v 90. letech. Půjde o ojedinělou příležitost podívat se na místa a podniky, kde se tato komunita scházela, a zjistit, jak nejen v 90. letech, ale i mnohem dřív v Brně fungovala. Tato akce se bude konat pouze 6. listopadu a její kapacita je omezená na 50 lidí.

Třetí akcí bude výstava „1993 Rok samostatnosti a svobody?“, která začne 31. října a zaměří se na období vzniku samostatné České a Slovenské republiky. Návštěvníci na ní budou mít možnost zjistit, jak vypadal rok 1993 pohledem tehdejšího rektora nebo studentů, a dostanou také příležitost hlasovat v referendu o tom, zda republiku rozdělit či nikoliv. Expozice, kterou bude tvořit osm výstavních ploch před budovou rektorátu, potrvá až do 14. prosince.

Zdroj: MUNI


Související články:
Inzerce

Kulturní akce v Brně

<<  Červen 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       2
  3  4  5  9
10111213141516
171819202223
242526272830
Nejbližší akce
29.06. KUŽELNA FEST vol. 2..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)
Grand Prix Austerlitz 2019