Koulení kola z Lednice do Brna oživí slavnou legendu

Brno, 1. října 2012 – Legendu o brněnském kole letos opět připomene recesisticko-sportovní závod Koulení kola z Lednice do Brna. Popasovat se s trasou o dálce 67 kilometrů i s kolem od žebřiňáku se v sobotu 6. října pokusí celkem 36 týmů. Trasu závodu si budou moci vyzkoušet i všichni příznivci kol a koloběžek. V cíli na brněnské Staré radnici bude návštěvníky čekat kromě vyhlášení vítězů také kulturní program. Akci pořádá Klub českých turistů Kudrna ve spolupráci s Turistickým informačním centrem města Brna.

Tříčlenná družstva se budou snažit dokoulet kolo od žebřiňáku z náměstí v Lednici po cyklostezce až na brněnskou Starou radnici. Všichni závodníci se přitom smí přesouvat pouze vlastní silou (např. kolmo, pěšmo, na bruslích, na trakači) a jeden z nich musí neustále valit po zemi dřevěné loukoťové kolo. Kola o váze 12,5 kg byla vyrobena speciálně pro tento závod kolářem z povolání Johanem Marinem Jágerem z české vesnice Eibenthal v rumunském Banátu, který se výrobou kol zabývá už od svých 16 let. Tím byl naplněn i jeden z cílů akce – pomoci právě české menšině žijící více jak 200 let v zapomenutém koutě Rumunska.

Nejlepší trojice bude zapsána do České knihy rekordů, pokud se jí podaří překonat neuvěřitelný vítězný čas loňského ročníku závodu 3 hodiny 55 minut a 42 vteřin.

Organizátoři se letos rozhodli zopakovat předloňskou novinku, která se setkala se značným ohlasem veřejnosti - připravují opět speciální dětskou kategorii na zkrácené trase 66,9 m. V Banátu si nechali za tímto účelem vyrobit menší a lehčí kola, aby si i děti mohly vyzkoušet, jak to měl Birk těžké. Dětský závod koulení bude od 10 do 11 hodin na náměstí v Lednici a od 15 do 16 hodin na Zelném trhu v Brně.

birk_koloPodle staré brněnské pověsti se roku 1636 vsadil zručný kolář Jiří Birk v šenku lednickém nad džbánkem dobrého moravského vína, že za svítání porazí strom, vyrobí z něj kolo a dokulí jej z Lednice k městským branám Brna dříve, než slunce za jeho hradby zapadne. A tak se také stalo. Kolo předal starostovi Gabrielu Grimmovi, který jej nechal zavěsit v radnici na věčnou památku. Od té doby jsou dvěma hlavními symboly města brněnský kolo a drak. Po tomto husarském kousku někteří Birka obdivovali, ale více bylo těch, co si začali šuškat, že to není možné a že dozajista má Birk spolky s rohatým. A tak kolář zemřel po mnoha letech bídy zatracen a v zapomění

Závod završí kuturní program na Staré radnici

Závod startuje na lednickém náměstí v 9.00, doběh nejrychlejších týmů do Brna se očekává kolem 13.00. Od 13:30 do 18:00 je na nádvoří Turistického informačního centra města Brna na Radnické 2 (88 kroků vpravo od vstupu do Staré radnice) připraven bohatý program, který tradičně moderuje Luděk Savana Urbánek z rádia Čas. Návštěvníci se mohou těšit na koncert country kapely Rančeři, vystoupení mažoretek Lassies nebo koncert bluegrassové kapely Early Times.

V 16:30 proběhne vyhlášení vítězů dětského Koulení na podiu na Radnické 2. Uzavření tratě závodu provedou zástupci kraje i města Lednice včetně jeho starosty pana Libora Kabáta závěrečným odkoulením kola v 17:45 od pošty u hlavního vlakového nádraží po Masarykově ulici až k historickému kolu Jiřího Birka. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne v 18:20 na nádvoří Turistického informačního centra města Brna na Radnické č. 2, kterého se zúčastní lednický starosta pan Libor Kabát i Josef Zimovčák – legendární závodník a propagátor jízdy na vysokém historickém kole. Více informací o tomto světově unikátním závodu naleznete na oficiálních stránkách akce www.kudrna.cz/koulenikola.

Zváni jsou i milovníci kol či koloběžek ke společné cyklojízdě z Lednice do Brna, která startuje v 9:15 z náměstí v Lednici po trase závodu. Každý, kdo dojede do cíle, dostane navíc pamětní glejt a dárek.

Záštitu nad závodem převzal hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a starosta Lednice Libor Kabát. Závod je součástí projektu Brno – zdravé město.

(red)


Související články:
Inzerce

Kulturní akce v Brně

<<  Červen 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       2
  3  4  5  9
10111213141516
171819202223
242526272830
Nejbližší akce
29.06. KUŽELNA FEST vol. 2..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Grand Prix Austerlitz 2019