Největší Svatomartinský košt bude opět v Brně!

Brno, 10. listopadu 2023 – Už v sobotu startuje sezóna svěžích, lehkých, ovocitých a aromatických Svatomartinských vín, kterých bude letos opět přes 2 miliony lahví. Chybět nebude ani Svatomartinský košt v Brně, který je nejen přehlídkou skvělých vín, ale i dobrého jídla a tradiční hudby.

Svatomartinský košt Brno 01 600x400

Možnost nést společné označení Svatomartinské 2023 získalo 326 vín od 76 vinařů a vinařských firem, převážně pak z jižní Moravy. Nejvíce zastoupena budou tradičně bílá vína (149), následována růžovými a klarety (101) a červenými víny (76). Pod značkou Svatomartinské lze vyrábět pouze vína povolených odrůd a jejich cuvée. U bílých vín se jedná o Müller Thurgau (80), Veltlínské červené rané (21), Muškát moravský (48), u růžových o Modrý Portugal (6), Svatovavřinecké (40), Zweigeltrebe (54), u červených o Svatovavřinecké (23) a Modrý Portugal (53). Jediné letošní cuvée je růžový klaret.

„Pranostika o příjezdu svatého Martina na bílém koni, tedy o sněžení, vzala postupem času za své, ale jedna jistota nám na svatého Martina přeci jen zůstává. Jsou to tolik oblíbená Svatomartinská vína a s nimi spojené několika týdenní svátky radosti, dobrého pití, jídla a ještě lepší společnosti. O popularitě této obnovené tradice svědčí i skutečnost, že kdyby vinaři prodali všechna vína, která mohou zákazníkům nabídnout jako Svatomartinská, byl by letošní ročník rekordní,“ sdělil Mgr. Zbyněk Vičar, ředitel Vinařského fondu, který známku Svatomartinské vlastní a každoročně ji propůjčuje vinařům. „Milovníkům Svatomartinských vín ještě připomínám, že letos nemusí s nákupem čekat až na sobotu, ale mohou si tato vína objednat dopředu v e-shopech už ve čtvrtek 9. 11. To ale nic nemění na tom, že se ochutnávat a prodávat v obchodech a restauracích začíná až v soboru 11. 11.,“ dodal.

Svatomartinský košt Brno 02 600x400

Svatomartinský košt v Brně

Největší ochutnávkou Svatomartinských vín je vždy 11. 11. tradiční Svatomartinský košt v Brně pořádaný Vinařským fondem. První láhev na slavnostní přípitek v 11 hod. přiveze na brněnské náměstí Svobody sv. Martin na bílém koni, v podání herce Michala Isteníka, směrem od ulice Česká, následovaný početným průvodem. Ten bude vycházet v 10:35 od sochy Jošta Lucemburského na Moravském náměstí přes ulice Solniční, Česká, nám. Svobody k ulici Zámečnické, kolem orloje a kašny a zakončí u pódia u Morového sloupu, kde proběhne žehnání Svatomartinského vína a slavnostní přípitek. Po přípitku náměstí rozezní cimbálová muzika Jožky Šmukaře a kapela FOLK TEAM Pavla Kopřivy. Ochutnávání Svatomartinských vín od mnoha vinařů bude pokračovat až do 19 hodin.

Svatomartinský košt Brno 03 600x400

Po celé republice se pak minimálně do konce listopadu koná celá řada dalších různých svatomartinských akcí, koštů a slavností. Jejich přehled najdete v kalendáři akcí na webu Vína z Moravy, vína z Čech.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond, který ve spolupráci s Národním vinařským centrem již podevatenácté realizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.

Více o moravských a českých Svatomartinských vínech

foto: Tomáš Luka, Vinařský fond


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...