Naše vinaři sklidili v Izraeli úspěch a přiváží 22 medailí

Brno, 29. listopadu 2018 – Na letošním třináctém ročníku mezinárodní soutěže vín Terravino Izrael moravští a čeští vinaři zazářili. Celkem si odvážejí 22 medailí, z toho 3 velké zlaté. Velké zlaté medaile, tedy nejvyšší možnou cenu, si z Izraele odváží Vinné sklepy Lechovice za Tramín červený výběr z bobulí 2017, společnost Vinofol za víno Kerner Pavlov Exclusive výběr z hroznů 2017 a Vinařství Štěpán Maňák za Merlot ledové víno 2017.

Vedle velkých zlatých si naši vinaři odváží dalších 12 zlatých a 7 stříbrných medailí. Speciální cenu za nejlepší víno České republiky získalo Tramín červený výběr z bobulí 2017 z Vinných sklepů Lechovice a nejlepším vínem kategorie v cenové relaci 11–17 USD (cca 250–375 Kč) se stalo Kerner Pavlov Exclusive výběr z hroznů 2017 vinařství Vinofol.

„Vína z České republiky si v ostré mezinárodní konkurenci vedla výborně. Získala totiž 3 z celkem 21 udělených velkých zlatých medailí, tedy nejvyšších možných ocenění soutěže,“ vysvětluje Martin Prokeš, který zasedl v porotě soutěže a tři dny hodnotil stovky vín a destilátů v komisích složených z profesionálů z Izraele a dalších deseti zemí světa.

V Izraeli se našim vínům tradičně daří. Letos tuto skutečnost dokazuje i fakt, že z 60 přihlášených vín jich bylo medailí oceněno 22, a Česká republika si tak odváží téměř sedminu všech udělených ocenění. V letošním roce porota posuzovala cca 600 přihlášených vín a destilátů. Více než polovina byla od Izraelských vinařů, zbytek vzorků pocházelo z 23 různých zemí světa.

V komisi byli profesionálové z Izraele, Argentiny, Gruzie, Ruska, Turecka, České republiky, Španělska, Řecka, Německa, Velké Británie a Portugalska. Mezi profesionálními degustátory nebyli pouze samotní izraelští vinaři, ale také sommeliéři, obchodníci s víny, novináři a vinařští kritici světového renomé (Wine Critics).

Zajímavostí soutěže je, že se odehrává ve filištínském městě Ashdod na cestě mezi Jaffou a Gazou, které je devatenáctkrát zmiňováno v Bibli.

Foto: NVC


Související články: