V nejstarší vinařské soutěži u nás soupeří 708 vzorků vín

Brno, 18. dubna 2018 - Valtické vinné trhy letos čeká už 51. ročník v novodobé historii. Nejprestižnější vinařská soutěž opět přilákala stovky vinařů, kteří přihlašovali svoje vzorky. Přední moravští a čeští hodnotitelé jich musí odborně zhodnotit 708 od 128 vinařství už od 17. dubna v nově moderně zbudovaném centru Excelence ve Valticích.

vivat-vinum-list vinoteka vino

Celostátní výstavu vín s mezinárodní účastí pořádají Valtické vinné trhy ve spolupráci se Střední vinařskou školou ve Valticích a pod patronací Národního vinařského centra, které dohlíží na objektivitu celé soutěže.„Také výběr hodnotitelů probíhá ve spolupráci s NVC. Máme tak záruku, že vše bude férové a objektivní. Studenti střední vinařské školy zase mají jedinečnou příležitost vidět jak organizace a příprava takové velké přehlídky vín probíhá,“ uvedl předseda Valtických vinných trhů Marek Šťastný.

Na letos již 51. ročníku Valtických vinných trhů budou vybírat přední vinařští odborníci šampióny mezi víny ze 708 vzorků od 128 vinařství z Moravy, Česka, Slovenska a Rakouska. Z České republiky bylo nashromážděno 586 vzorků, rakouští vinaři přivezli 94 vzorků a v letošním hodnocení nebude chybět také 28 vzorků vín ze Slovenska. Pohár šampiona Valtických vinných trhů je mezi vinaři velmi vysoce hodnocen.

Během tří dnů musí odborná komise zodpovědně zhodnotit vína a vybrat ty nejlepší. Hodnotí se tzv. stobodovou stupnicí a všechna vína, která překročí hranici 86 bodů, získají zlatou (eventuelně Velkou zlatou) medaili. Dle pravidel Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) nesmí počet udělených medailí přesáhnout 30% z celkového počtu přihlášených vín.

Již v pátek 20. dubna zasedne ve Valticích superkomise tradičně pod vedením „zkušeného vinařského matadora“ Jakuba Šebesty a vybere šampiona bílých a červených vín a zároveň šampiona zahraničních vín. Paralelně se superkomisí zasedá již tradičně komise „dlouholetých milovníků vína“ a jimi vybrané víno získá pohár profesora Krause.

Při letošním hodnocení se lidé mají na co těšit. Vína z ročníků 2017, kterých je v soutěži nejvíce (418 vzorků) jsou skutečně výborná a ročník 2017 bude považován jako jeden z nejlepších, co se týče bílých, červených i růžových vín.

Vinařská soutěž s více jak 160letou tradicí, které se také přezdívá Wimbledon mezi soutěžemi, je nejstarší výstavou vín v České republice. První zmínky sahají až do poloviny 19. století. Mnoho vinařů se na místo rádo vrací a pro spoustu z nich jde o srdcovou záležitost.

Všechna hodnocená vína lidé ochutnají 11. a 12. května v prostorách jízdárny a dvora Zámku Valtice. Účastníci se mohou těšit i na pokus překonání rekordu v hromadném přiťuknutí medailovým vínem.

V pátek 11.5. se uskuteční charitativní dražba vín šampionů vín z minulých ročníků a nově se v sobotu 12. května v 13:30 v Zámeckém divadle můžou účastníci těšit na přednášku doktora Radima Uzla a Davida Šťastného na téma Víno a Sex.

Tento svátek vína a nejstarší vinařskou přehlídku doprovází i kulturní program, který společně organizuje společnost Valtické vinné trhy a zámek Valtice.


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...