Michlovský

Národní soutěž vín bude hodnotit vína z Moravy

Valtice, 31. července 2017 – Národní soutěž vín 2017, největší a nejvyšší soutěž vín v České republice, startuje 10. srpna seriál hodnocení vín na Moravě. Nejvyšší možnou úroveň hodnocení garantuje obsazení hodnotících komisí našimi nejlepšími degustátory.

První podoblastní hodnocení Národní soutěže vín posoudí kvalitu vín velkopavlovické vinařské podoblasti a proběhne 10. a 11. srpna v Hustopečích. Dále bude hodnocení pokračovat v odborném pracovišti Národního vinařského centra ve Valticích soutěží vín slovácké vinařské podoblasti 15. a 16. srpna a soutěží vín mikulovské podoblasti 21. a 22. srpna. Hned další den, 23. srpna, se soutěž přesune do Znojma, kde budou odborné komise hodnotit vína znojemské vinařské podoblasti.

„Známost a prestiž soutěže mezi vinaři a veřejností rok od roku roste a s ní roste i počet přihlášených vzorků. Jen vloni jich soutěžilo přes 2000. Větší počet přihlášených vín pak znamená vyšší konkurenci i rostoucí význam získaných ocenění a také o to reprezentativněji vypovídá o charakteru vín dané vinařské podoblasti,“ komentoval hodnocení Národní soutěže vín Ing. Martin Půček, ředitel Svazu vinařů ČR.

Nejlépe hodnocenému vínu každé podoblasti bude udělen titul Šampiona a budou určeni vítězové jednotlivých kategorií. Úpěšným vínům budou podle dosažených bodů uděleny medaile a vinaři s nejvyšším průměrným hodnocením přihlášených vín dané podoblasti získají cenu za nejlepší kolekci. Hodnocení vín vinařské oblasti Čechy se již konalo 24. května v Mělníku a Šampionem se stal Ryzlink rýnský 2015, kabinetní víno ze Školního statku Mělník.

Národní soutěž vín 02 600x400

Nejlepší vína dále postoupí do prvního už celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2018, kde se potkají se zástupci všech ostatních vinařských podoblastí. Ti nejlepší postoupí do finálového kola, které rozhodne o zlatých a stříbrných medailích Salonu vín ČR 2018, vítězích kategorií, titulu absolutního Šampiona a nejlepší kolekci soutěže.

Výstavy vín jednotlivých podoblastí
Na odbornou hodnoticí část v každé podoblasti vždy navazuje také výstava zúčastněných vín určená pro veřejnost a všechny milovníky vína, kteří budou mít příležitost ochutnat skutečně reprezentativní vzorek vín dané vinařské podoblasti.

  • Velkopavlovická podoblast: 26. srpna, Hustopeče
  • Znojemská podoblast: 2. září, Dolní Kounice
  • Mikulovská podoblast: 8.–10. září, Mikulov
  • Slovácká podoblast: 9.–10. září, Uherské Hradiště


Hodnotitelé
Špičkovou úroveň hodnocení zajišťuje také pečlivý výběr složení degustačních komisí. Jsou to pouze odborníci z ČR, kteří naše vína důvěrně znají. Degustátoři museli projít školením a složit zkoušky dle mezinárodních standardů ISO norem. Navíc prochází systémem navazujícího proškolování a vyhodnocování, které provádí Národní vinařské centrum.

Národní soutěž vín pořádá Svaz vinařů ČR za finanční podpory Vinařského fondu a technického zajištění Národního vinařského centra.


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit