Mistrovství České republiky v sekání sektů ovládli Valaši

Prušánky, 18. června 2013 – Novým mistrem České republiky v sekání sektů neboli sabráži se stal Michal Jandl z valašské obce Lidečko reprezentující Vinograf Wine Bar Praha. O titul usilovalo ve vyhlášené sklepní lokalitě Nechory u Prušánek celkem 21 soutěžících z České republiky a Slovenska. O podrobnostech 9. ročníku soutěže informoval trojnásobný sommelierský mistr ČR a jeden z organizátorů klání Libor Nazarčuk.

sekani

Po dramatickém průběhu skončil na druhém místě Petr Pospěch z Resortu Valachy - Hotelů Lanterna a Horal Velké Karlovicea, který tak potvrdil letošní triumf sommelierů pocházejících z Valašska. Třetí místo vybojovala Dagmar Fialová z Popic hájící barvy vyhlášené brněnské restaurace La Bouchée a Vinařství Proqin Velké Němčice. Ta zároveň získala i cenu pro nejlepší sommelierku.

sekty bendl„Odborná porota pod vedením prezidenta Asociace sommelierů ČR Martina Pastyříka se shodla, že letošní rok byl velmi vyrovnaný a ve znamení generační výměny, nástupu mladých a především žen, kterých se letos představilo deset, což je nejvíce v devítileté historii soutěže," uvedl Nazarčuk, který soutěž moderoval. Nejmladší soutěžící Michaele Stuchlíkové studentce SOU a SOŠ SČMSD Znojmo bylo teprve šestnáct let a její o rok starší spolužačka Petra Kalandříková dokonce postoupila do finále. Vítěz soutěže, Michal Jandl, oslavil dva dny po soutěži čtyřiadvacáté narozeniny. Za svůj triumf mimo jiného získal originální pozlacenou šavli na sabráž od Jiřího Horáka z Pardubic a osmnáctilitrovou láhev sektu Sekt Jan Petrák. Tato obří láhev v ceně 30 tisíc korun se však nesekala, je totiž putovní a jsou na ní zapsáni vítězové všech předchozích ročníků

Finále se na základě vyrovnaných semifinálových výkonů účastnilo osm soutěžících. „Všichni předvedli za velmi bouřlivé atmosféry, kterou vytvořily čtyři stovky diváků, skvělé výkony. Láhve sektů sekali nejen šavlemi, ale například i skleničkou, sekyrkou, valaškou, golfovou holí, hoblíkem, pistolí, sponou od pásku, obručí z bečky, vinohradnickými nůžkami, pilou, žehličkou, botou nebo talířkem a láhve sekali před tělem, za zády, vsedě, vleže a dokonce i na hlavě," popsal Nazarčuk.

Rekordy přispěly na škody po povodních

Akce si během let vydobyla pozici největšího a nejdůležitějšího setkání sommelierů na Moravě, což se odrazilo i v návštěvnosti. Diváci se navíc mohli aktivně zapojit i do soutěžního dění. Svým hlasováním rozhodli o nejsympatičtějším sommelierovi. Cenu diváků letos z rukou starosty Prušánek Jana Prčíka převzal Slovák Filip Nagy z Košic hájící barvy Vinoték Moravský sommelier v Břeclavi a Lednici.

sekty fialovaV Prušánkách se také překonávaly rekordy, letos padly hned čtyři. První rekord byl v počtu lidí, kteří usekli během jedné minuty sekty postupně v řadě za sebou. Tento rekord se podařilo vylepšit oproti loňskému roku o dvě osoby a má novou hodnotu 39. Na tomto rekordu se podíleli nejenom všichni soutěžící, ale například i porotci, vinaři, tuzemští výrobci sektů, či restauratéři.

O druhý rekordní zápis se postaral Kamil Prokeš z Vinařství Proqin Velké Němčice, který časem 3,13 vteřiny překonal rekord v useknutí šesti láhví.

Třetí rekord přidal Milan Krejčí ze společnosti Merlot d´Or, který ustanovil nový rekord v useknutí šesti láhví sektu jen za pomocí jedné ruky. Na otevření šesti láhví mu stačily jen neuvěřitelné 2,91 vteřiny.

O vytvoření čtvrtého rekordu se mohl pokusit kterýkoli z návštěvníků akce. Láhve sektu se totiž v tomto případě nesekali, ale pili na čas. Nejednalo se však o běžnou láhev, ale o nejmenší láhve sektů na světě o objemu 0,125 l. Tento rekord byl také součástí sbírky na povodněmi poškozené vinařství v Mělníku, kde velká voda napáchala milionové škody ve sklepních hospodářstvích i vinicích. Každý účastník přispěl částkou do třílitrové láhve, která byla hned následující den předána Vilému Krausovi nejmladšímu, který se o vybranou částku podělil se zástupkyní Vinařství Lobkowicz Bettinou Lobkowicz.

Během odpoledne se do soutěže zapojily desítky soutěžících, mezi nimiž nechyběli ani ženy. Nejlepší čtyři se pak utkali ve finále na pódiu, kde zvítězil a časem 4,22 vteřiny vytvořil nový rekord známý publicista a ředitel soutěží Král vín ČR a Miss víno Branko Černý.

sekty lahveMistrovství zpestřila odborná degustace

Součástí mistrovství byla také největší tuzemská přehlídka šumivých vín vyrobených klasickou metodou kvašením v láhvi. V konkurenci 156 vzorků ze sedmnácti zemí čtyř kontinentů zvítězilo v hlasování odborné veřejnosti a sommelierů Champagne Diebolt-Vallois Blanc de Blancs brut, před dalším zástupcem této světoznámé francouzské oblasti šumivých vín Champagne Louis Roederer premier brut a o třetí místo se podělilo italské Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG extra dry z vinařství Canella s Champagne Sélèque Cuvée Réserve extra brut a rakouským Cuvée Special brut 2007 od Christiana Madla.

Z tuzemských sektů se do první desítky prosadily Cuveé Grande brut z vinařství Sekt Jan Petrák z Kobylí, Sekt Chardonnay brut Josefa Valihracha z Krumvíře a Rosa Maria Pinot noir sekt brut nature z Vinařství Proqin Velké Němčice. Alespoň jeden hlas obdrželo 129 sektů, což svědčí o vysoké kvalitě prezentovaných šumivých vín.

Atraktivnost 9. ročníku Mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů zvýšil fakt, že její výsledky se započítávají do dlouhodobého hodnocení sommelierské ligy o Sommeliera ČR roku 2013, na základě kterého bude vybrán reprezentant ČR pro sommelierské mistrovství světa i Evropy. Klání již tradičně hostily Vinné sklepy U Jeňoura a Hotel Beatrice ve vyhlášené sklepní lokalitě Nechory u Prušánek na Hodonínsku. Mezinárodního mistrovství České republiky v sekání sektů, které odborně zaštítila Asociace sommelierů ČR.

Foto: Skokan, archiv pořadatelů


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...