Festival otevřených sklepů v Podluží nabídne vína 34 vinařů

Brno, 29. května 2013 – Druhý letošní Festival otevřených sklepů otevře o víkendu 1. a 2. června novou vinařskou velkoobec „Velké Podlužice“. Festival se uskuteční v Moravské Nové Vsi, Prušánkách, Hruškách a Poddvorově a bude první akcí letošního začínajícího léta, kterou chtějí místní vinaři nalákat milovníky vín do svého regionu. I proto vznikl mimo jiné i vinařský spolek Vinaři z Podluží a s nadsázkou právě Velké Podlužice.

vino nalevani

Festival otevřených sklepů zavítá na Podluží již potřetí v historii a i tentokrát na návštěvníky čekají setkání s vinaři přímo v jejich sklepech. V rámci festivalu s podtitulem Za vinaři na Podluží se představí celkem 34 vinařů, mezi kterými jsou zejména malí a střední vinaři.

„Všechny vinařské obce jsou na festivalu zastoupené velmi reprezentativně. Návštěvníkům se představí ti nejlepší vinaři regionu Podluží,“ říká Juraj Flamik, ředitel festivalu z Nadace Partnerství a dodává, že Podluží je zejména „královstvím malých vinařů“. Ve sklepní vesničce Nechory, čítající na tři stovky sklepů, bude celkem dvanáct místních vinařů. Z domácích nebudou chybět Vinařství Košut, Melchrt, Pšovský, Hnidák, Matušek nebo Stanislav Konečný, který nedávno získal Pohár Agrární komory ČR na Valtických vinných trzích se svým Cuvée Pinot Cab 2011.

Nabídku vín, rozšířenou o zábavu při muzice a dobrém jídle, nabídnou i u Vašíčků v penzionu Nechorka a ve Vinných sklepech u Jeňoura. Vinař a kuchař Jan Ivičič, známý pod značkou Jeňour, zahajuje gurmánské festivalové hody banketem již v pátek večer.

„Gastronomické lahůdky a snoubení jídla s vínem jsou našim stálým programovým záměrem. Moravská vína se prosazují i v gastronomii stále více a na festivalu tento trend nemůže chybět,“ vysvětlil Flamik. V rámci vstupenky získá každý návštěvník kromě degustace všech vzorků a dvou kuponů na odběr lahvovaného vína také bonusový kupon navíc, který věnovali místní vinaři a právě Vinný sklep U Jeňoura. Kupon platí s razítkem restaurace, které návštěvník obdrží při objednání některého z jídel na festivalovém menu.

Ochutnávku speciálních vín nabídne v Moravské Nové Vsi Lubomír Glos, mimo jiné také otec odrůdy Cabernet Moravia. Chybět nebude ani cimbálová muzika, která bude vyhrávat během odpoledne ve sklepní uličce Výmol. Cimbálka i s mužáky bude k poslechu i v Hruškách, kde se do festivalu zapojili například vinaři Tichý, Čapka, Beneš nebo Netopilík.

„Oproti minulému festivalu se letos zapojí i vinařství Krásná hora ze Starého Poddvorova. V Novém Poddvorově se objeví například vinaři Sůkal, Mrkva nebo Hnidák,“ říká Juraj Flamik.

Doprovodný festivalový program uspokojí zejména milovníky folklóru. Kromě zmíněných cimbálek bude muzika vyhrávat i ve vinařství Nešpor a Rajský. Na programu bude i sekání sektů – sabrage, v prušáneckém sklepě u Kalužíků, prohlídka sklepní uličky Nechory s průvodcem nebo soutěžní klání „Vytáhni koštéř a vyhrej!“ ve vinařství Františka Trojana.

„Letní festival má svoje neopakovatelné kouzlo, spojené se sluncem, přicházejícím létem a uvolněnou atmosférou. Je to ale jen třešnička na dortu proti samotnému programu, který nabízí osobní setkání s vinaři, degustace a výběr vín přímo ze dvora. Vzhledem ke skvělému ročníku 2012 to bude opravdový zážitek,“ zve Juraj Flamik.

Informace o vinařích, doprovodném programu a dalších festivalových službách jsou k dispozici na stránkách www.otevrenesklepy.cz, na kterých je rovněž možnost zakoupení vstupenky v e-shopu. Po oba dny festivalu budou v Moravské Nové Vsi zastavovat i rychlíky. Jízdenka z vlaku opravňuje při koupi festivalové vstupenky na místě ke slevě 20%. Ve spolupráci s Českými drahami je na nádraží zřízeno i festivalové registrační centrum s výdejem startovních tašek.

Zdroj: NVC


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...