Dvě české knihy s vinařskou tematikou získaly prestižní ocenění OIV

Brno, 3. ledna 2013 – Nejvyšší mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) udělila v pátek 14. prosince v Paříži nejvyšší ocenění dvěma českým knihám s vinařskou tematikou. V kategorii víno a zdraví s první cenou odešla  publikace Víno na zdraví, kterou autorsky zpracovala dvojice prof. MUDr. Milan Šamánek, DrSc., FESC., a doc. MUDr. Zuzana Urbanová, CSc. V kategorii vinohradnictví zvítězila monografie Pěstování révy vinné – Moderní vinohradnictví, kterou napsal doc. ing. Pavel Pavloušek, Ph.D. Vznik obou knih finančně podpořil Vinařský fond.

kniha_oceneni

Leitmotivem knihy Víno na zdraví, která byla již v soutěži Vinařství roku 2010 vyhlášena nejlepší vinařskou knihou a získala ocenění Vindemia Libri, je téma konzumace alkoholu, přesněji vína a jeho vlivu na lidské zdraví. Již celá řada odborných studií potvrdila fakt, že pravidelné, ale střídmé pití kvalitního vína výrazně snižuje riziko akutního infarktu myokardu či cévní mozkové příhody. Oba autoři - profesor Milan Šamánek i docentka Zuzana Urbanová - jsou předními dětskými kardiology, přičemž profesor Šamánek byl za celoživotní práci dokonce oceněn prezidentem republiky Václavem Klausem státním vyznamenáním medailí Za zásluhy I. stupně. Dalšími tématy knihy jsou informace o historii a použití vína v lékařství, čtenáři se také dozví, kdy je pití nebezpečné, jaké jsou přiměřené dávky a proč má střídmé pití blahodárný vliv na lidské zdraví.

„Mám radost, že se knihám o víně z per našich autorů dostalo tak významného mezinárodního ocenění a ještě raději, že tomu svým dílem také dopomohl Vinařský fond. My tu už dávno víme, že každodenní sklenka kvalitního moravského či českého vína našemu zdraví prospívá. Po přečtení knihy Víno na zdraví to budou vědět i všichni čtenáři a třeba jim tím přibude další důvod, proč se z našich skvělých vín těšit,“ řekl Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.

„Získat ocenění od nejvyšší mezinárodní vinařské organizace na světě je něco jako získat pro Českou republiku medaili na olympiádě. Jsem moc rád, že jsem si mohl pracovně vyzkoušet, jaké to je vydávat knihu. Získat tak obrovské světové ocenění, vyváží ty hodiny práce po nocích nad vydáním knih,“ komentoval ocenění David Šťastný, z Vinných sklepů Valtice, který knihu Víno na zdraví vydával.

Slavnostního předání prestižního ocenění se zúčastnil také autor monografie Pěstování révy vinné – Moderní vinohradnictví Pavel Pavloušek, docent na ústavu vinohradnictví a vinařství, Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

"Kniha zpracovává moje vlastní praktické poznatky a zkušenosti získané při výzkumné práci na Mendelově univerzitě a v praxi mezi českými a moravskými vinohradníky a vinaři a nejnovější poznatky ze světa. Cena je proto tím nejvyšším oceněním kvality a úspěšnosti mé výukové a výzkumné práce na Mendelově univerzitě. Jelikož se jedná o velmi významné a jedinečné světové ocenění, velmi si této ceny vážím. Vlastní předání v Paříží bylo příjemné a umožnilo mi setkání s vědeckými pracovníky prakticky z celého světa a bylo velkým přínosem pro navázání zahraničních kontaktů," přiblížil své dílo a atmosféru na předávání Pavloušek.

Monografie Pěstování révy vinné – Moderní vinohradnictví shrnuje nejnovější poznatky o pěstování révy vinné. Autor v ní komplexně předkládá veškeré domácí a zahraniční informace za posledních 10 let a vlastní praktické zkušenosti s pěstováním révy vinné v ČR. Čtenář se seznámí s morfologickou stavbou révy vinné, biochemií bobule, parametry zralosti hroznů, nejnovějšími způsoby výsadby révy vinné, pěstitelskými tvary, zelenými pracemi, ošetřováním půdy ve vinici, výživou a hnojením a ochranou proti chorobám a škůdcům. Knihu využijí profesionální pěstitelé révy vinné, amatérští pěstitelé a malovinaři a studenti středních i vysokých škol. Textová část je doplněna názornými tabulkami, perokresbami a fotodokumentací, které zabezpečují srozumitelnost pro všechny skupiny čtenářů.

Zdroj: VF, Omnimedia


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...