Kde ochutnat letošní Svatomartinské?

Brno, 2. listopadu 2012 – Přemýšlíte, kde letos na jižní Moravě ochutnat Svatomartinské víno či tradiční husu? Pak právě pro vás je určen následující přehled svatomartinských akcí, kde nebude o mladé víno a dobré jídlo žádná nouze!

svatomartinske_turek2

 

 

9. listopadu 2012

 • Svatomartinská husa a mladá vína, Brno, Vinný sklep Moravské banky vín, Hlinky 106. Dobré jídlo, mladé víno, cimbál a povídání v Moravské bance vín. Začátek akce v 19.30 hod. Předpokládaný konec ve 24.00 hod.

9. – 11. listopadu 2012

 • Svatomartinské posvícení na Skaláku, Skalka. Každý den vždy od 10:00 do 22:00, v neděli do 16:00 se budou na Skaláku podávat kachní a husí speciality formou restauračního zařízení. Přijeďte ochutnat speciality od našeho šéfkuchaře Tomáše Svobody a k tomu si připijte mladým vínem z ročníku 2012.
 • Svatomartinský víkend v Hotelu kraví hora, Bořetice. Zveme vás ve dnech 9.11. - 11.11.2012 na Svatomartinský víkend s netradiční nabídkou různých úprav pečených husí a s ochutnávkou mladých vín 2012 a dne 11.11.v 11.hodin 11.minut na Svatomartinské slavnosti s ochutnávkou Svatomartinských vín roku 2012.

9. – 18. listopadu 2012

 • Svatomartinská husa na Kapličce, Zaječí, restaurace Retro Grill. Svatý Martin opět přijíždí na bílém koni a Svatomartinská vína se mohou rozlít 11. 11. do světa. K tomu pravá svatomartinská husička.
 • Svatomartinský Mikulov, náměstí, zámek, místní restaurace a vinotéky. Svěcení mladých vín, gastronomické speciality, prohlídky historických památek, bohatý kulturní program.

10. listopadu 2012

 • Svatomartinská husa, Pavlov, Hotel Pavlov. Svatomartinská husa v sobě skrývá symbiózu skvělých zážitků z mladého vína a vynikajícího jídla. V průběhu dne ochutnáme mladá vína a pochutnáme si na klasické poctivé svatomartinské huse. Večer nám pak zpříjemní cimbálka.

11. listopadu 2012

 • Oslava svatomartinských vín a husí, Hustopeče, Dukelské náměstí. Přijďte ochutnat mladá vína a husí speciality do Hustopečí! Přijede také Martin na bílém koni.
 • Otevírání svatomartinských vín, Kyjov, náměstí před radnicí. Tradiční otevírání Svatomartinských vín. Ochutnávka zdarma. Přibližně 12 - 15 regionálních vinařů nabídne asi 25 vín z letošní úrody. 
 • Svatomartinský přípitek, Sedlec. Zveme širokou vinařskou veřejnost, všechny milovníky a přátele vína k oficiálnímu přípitku a ťuknutí si skleničkou mladého Svatomartinského vína z produkce vinařství Sedlecká vína. Přípitek pronese sklepmistr a poeta Ctirad Králík, jak jinak než ódou na nová vína ročníku 2012. 
 • Svatomartinská ochutnávka mladých vín, Hovorany, sokolovna. Slavnostní otevření mladých Svatomartinských vín od 11 hodin a 11 minut. Od 13 hodin otevření ochutnávky mladých vín od místních vinařů. Po celou dobu akce bude hrát CM, bude stylové občerstvení - pečená kachna, husa. 
 • Svatomartinská ochutnávka ve vinotéce Antika, Znojmo. Degustace proběhne pochůzkovou formou od 11 do 18 hodin. K degustaci bude připraveno asi 30 vzorků mladých a Svatomartinských vín ročníku 2012. Vína, která Vás na ochutnávce zaujmou, můžete také zakoupit. 
 • Svatomartinská vína, Čejkovice, nádvoří Hotelu Zámek. Slavnostní zahájení prodeje mladých čejkovických Svatomartinských vín se koná 11. 11. v 11 hodin na nádvoří Hotelu Zámek v Čejkovicích. Po slavnostním požehnání mladých vín, za účasti sv. Martina na koni a za doprovodu mužského pěveckého sboru Révokaz z Čejkovic. Návštěvníci při této příležitosti mohou ochutnat všechna Svatomartinská vína a mladá vína, vyrobená vinaři z Čejkovic z plodů místních vinic. 
 • Svatomartinská vína Dolní Moravy, Hodonín, Masarykovo náměstí. Zveme Vás na třetí ročník veřejné ochutnávky "Svatomartinská vína Dolní Moravy", v rámci které budou v neděli 11. 11. 2012 v 11 hodin a 11 minut otevřeny na Masarykově náměstí v Hodoníně první láhve Svatomartinského vína ročníku 2012. 
 • Svatomartinská vína na zámku Slavkov – Austerlitz, Slavkov u Brna. Přivítání svatého Martina mladým vínem. V 11 hod. přijede Svatý Martin mezi nás a zároveň se otevřou letošní mladá vína. Přiďte si je ochutnat přímo na místě nebo si koupit celou láhev domů. Součástí akce je program v zámecké zahradě. K dobré pohodě bude hrát cimbálová muzika PONAVA.
 • Svatomartinská vína ve Velkém Špalíčku, Brno. Přijďte si přechutnat a zakoupit mladá vína ročníku 2012. 
 • Svatomartinské víno U Kulaté, Želešice. Tradiční přehlídka svatomartinských a mladých vín. Široká nabídka vín od renomovaných i drobných místních vinařů. Husa, přesňáky a další moravské speciality. Akce začíná 11.11.2012 v 11:11 a končí 11.11. ve 23:00. 
 • Svatomartinský košt, Syrovice, restaurace JUWE. 
 • Svatomartinský košt v Brně, nám. Svobody. Dne 11.11. od 11 hodin proběhne tradiční košt, pořádaný Vinařským fondem.
 • Svatomartinský přípitek, Sedlec, vinařství Sedlecká vína. Zveme širokou vinařskou veřejnost, všechny milovníky a přátele vína k oficiálnímu přípitku a ťuknutí si skleničkou mladého Svatomartinského vína z produkce vinařství Sedlecká vína. Pozvánka na Svatomartinský přípitek v neděli 11. 11. v 11 hod., 11 min. 
 • Svěcení Svatomartinského vína s večerem u cimbálu, Bukovany. V neděli 11.11. proběhne od 17 hod. na Bukovanském mlýně již tradiční večer se slavnostním svěcením Svatomartinského vína za přítomnosti pátera Svatopluka Pavlici. K poslechu a zpěvu zahraje cimbalista Jura Petrů, připraveny budou husí a kachní speciality.
 • Svěcení vína ročníku 2012, Mikulov, zámek. Akce se koná při příležitosti svátku sv. Martina - patrona vinařů od 14:00 hodin. Slavnostní obřad svěcení vína provede s pověřením vedení kolegiátní kapituly u sv. Václava v Mikulově jeho důstojnost Mgr. Pavel Pacner.
 • Valtické Svatomartinské slavnosti a husí hody ve Valtickém podzemí, Valtice. První letošní vína Lednicko – valtického areálu. Jaký bude ročník 2012 ? Gastronomické moravské svatomartinské speciality Valtického Podzemí. Zážitková podzemní turistika v unikátním labyrintu zpřístupněných historických vinných sklepů. Folklorní muzika. Začátek v 11 hodin a 11 minut.

11. – 17. listopadu 2012

 • Svatomartinské hody, Brno, nám. Svobody a více než 20 brněnských restaurací. Týdenní oslavy zahájí 11.11. žehnání Svatomartinskému vínu v Katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově, odkud se vydá průvod v čele se sv. Martinem přes město na náměstí Svobody. Přesně v 11 hodin zde otevřením první lahve mladého Svatomartinského vína a slavnostním přípitkem odstartuje i tradiční Košt Svatomartinského vína. Na hlavním brněnském náměstí se také až do čtvrtka budou představovat jednotlivé vinařské podoblasti se svými víny a krajovými specialitami, společně s kuchaři z předních brněnských restaurací a jejich pokrmy, které zde návštěvníci mohou ochutnat prostřednictvím degustačních menu.

Zdroj: www.vinazmoravy.cz, ilustrační foto: Kryštof Turek


5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...