VIDA! science centrum - květen 2017

VIDA! science centrum
Křížkovského 12, Brno
Otevřeno denně
www.vida.cz
www.facebook.com/vidabrno
tel.: +420 515 201 000
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Zábavní vědecký park VIDA! v Brně
170 interaktivních exponátů

vida exterier nocniVIDA expoziceNejdřív rozpoutat tornádo a ustát zemětřesení, pak se projet na kole po laně několik metrů nad zemí, zahalit město do husté mlhy, vstoupit do obřího srdce, vyzkoušet si moderování počasí nebo trénink pilota stíhačky, postavit magnetickou sochu a nakonec zmrazit vlastní stín. Neuvěřitelné? Ne, to všechno můžete během jediného dne zažít v brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! Na ploše 4500 m2 tu najdete více než 170 exponátů, se kterými si můžete hrát a objevovat tak svět kolem nás. Tím však nabídka VIDA! rozhodně nekončí.

VÍKENDOVÉ LABODÍLNY

Na stopě zločinu
Kriminalistická dílna
v sobotu i v neděli během května a června, (kromě soboty 13. 5. 2017, kdy se koná akce Otevřeně o rakovině, a soboty 17. 6. 2017, kdy pořádáme VIDA! Den otců), předpokládané začátky: 12.00, 14.00, 16.00, přesné začátky se dozvíte na pokladně
VIDAnastopezlocinu2Ve VIDA! se stala krádež! Ze skladu někdo ukradl pistoli! (Naštěstí jen tavnou...) Podaří se vám vypátrat pachatele? Zjistíte, kdo z podezřelých je skutečný zloděj? Pronikněte do tajů kriminalistických metod. Naučte se podrobně prozkoumat všechny důkazy, snímat otisky prstů i odhalit stopy krve. Budete úspěšní? Máte na to jen 30 minut...

Program je vhodný pro rodiny s dětmi od 7 let.

Příplatek ke vstupnému do VIDA!: 50 Kč/skupina (1 – 3 os.), vstupenky jsou k prodeji na pokladněwww.vida.cz/labodilny

 Science show v ceně vstupenky
vida ohnivedivadlovidapredstaveni2Je možné zapálit oheň kostkou ledu? Vyrobit světélkující sliz? Nechat se ve vakuu probudit budíkem? Strčit ruku skrz blesk? Na tyto a spoustu dalších otázek dostanete odpovědi během představení se zábavnými pokusy, která se konají několikrát během dne v Divadle vědy a jsou v ceně vstupenky.
Začátky promítání stejně jako aktuální nabídku najdete na www.vida.cz/scienceshow

Divoká Afrika – jedinečný dokument ve 3D denně
vidaWild Africa 05Od ledna se v zábavním vědeckém parku VIDA! denně promítá 3D dokument Divoká Afrika, kde se v hlavní roli netradičně představí jeden z přírodních živlů – voda. Budete ji sledovat od zamrzlých vrcholků hor k jezerům plným života, skrze vlhké deštné pralesy až k vyprahlým savanám a pouštím. Společně s cyklem vody se seznámíte se zvířaty, která dennodenně bojují o přežití. Ať už se jedná o lvy, slony, hejna plameňáků nebo plazy. Snímek pochází z produkce proslulé BBC a díky nejmodernějším technologiím nabízí opravdu nečekaně krásné záběry. Promítáme s dabingem Elišky Balzerové.

Začátky promítání:
Po: 12.30
Út – Pá: 12.30 a 17.00
So – Ne, státní svátky: 12.00, 17.00
Vstup pro návštěvníky VIDA! za příplatek 50 Kč/os. Vstupenky jsou k dostání na pokladně VIDA! a jejich prodej končí 5 minut před začátkem promítání. Změna programu vyhrazena. www.vida.cz/3Dfilmy

3D film Pidiobři (so – ne, státní svátky ve 13.30)
vidapidiobriUž jste viděli Pidiobry? Ne? Tento jedinečný dokument z produkce BBC byste si určitě neměli nechat ujít! Děti i rodiče Pidiobry milují.

Těšte se na nečekané dobrodružství s odvážným čipmankem a nebojácným stepním křečkem. Díky záběrům natočeným pomocí vysokorychlostních kamer s ultra vysokým rozlišením zažijete 40 minut plných napětí, roztomilých scén i dojemných okamžiků ze skutečného života hlodavců. Promítáme s velmi zdařilým dabingem Jiřího Lábuse. Mrkněte na trailer!

Vstup pro návštěvníky VIDA! za příplatek 50 Kč/os. Vstupenky jsou k dostání na pokladně VIDA! a jejich prodej končí 5 minut před začátkem promítání. Změna programu vyhrazena. www.vida.cz/3Dfilmy

Pevnost VIDArd – pokladová hra plná úkolů (kdykoliv během otevírací doby)
vida pevnostZažijte novou dimenzi návštěvy expozice VIDA! Objevte věci, které zůstávají běžnému návštěvníkovi skryté. Stačí si na pokladně kdykoliv během otevírací doby koupit startovní balíček a vydat se do expozice řešit úkoly a hádanky. Na úspěšné čeká poklad. Ke hře je nezbytné použití vlastního zařízení s připojením na internet. Wi-Fi je ve VIDA! bezplatná.

Otevřeně o rakovině – rodinný den pořádaný při příležitosti Dne boje proti rakovině (sobota 13. května, 10.00–18.00)
VIDAprsakoule samovysChcete se něco dozvědět o rakovině a její prevenci? Navštivte VIDA! v sobotu 13. května. Děti tu můžou díky exponátům objevovat, jak funguje svět kolem nás, a vy se mezitím zúčastníte zajímavých workshopů a přednášek zaměřených na nádorová onemocnění. Sestřičky a medici z #prsakoule vás naučí, jak na sebe a svoje partnery alespoň jednou za měsíc správně sahat a tak včas odhalit rakovinu. Sdružení rodičů onkologicky nemocných dětí ONKA vám přiblíží svoji práci a přední brněnští lékaři předají informace o onkogenetice a možnostech plastické chirurgie v souvislosti s rakovinou. Pro děti i dospělé budou také v expozici centra připravena stanoviště zaměřená na první pomoc.
Akci podpořila poradenskými a edukačními materiály Liga proti rakovině Praha.

Program pro dospělé:

  • #prsakoule workshop - naučte se, jak na sebe a svoje partnery alespoň jednou za měsíc správně sahat a odhalit tak včas rakovinu.
  • ONKA workshop - seznamte se spolkem rodičů dětí s onkologickým onemocněním a odneste si nějaký jejich výrobek.
  • přednášky - doc. Lenky Foretové z Masarykova onkologického ústavu a plastického chirurga doc. Luboše Dražana

Program pro děti:

  • stanoviště s úkoly zaměřenými na první pomoc
  • 170 exponátů, se kterými si mohou hrát a objevovat tak, jak funguje svět kolem nás

VIDAmuzejninocBrněnská muzejní noc ve VIDA! (sobota 20. 5. 2017 od 16.00 hodin)
STÁLÁ EXPOZICE 16.00–23.00 Přijďte rozpoutat vichřici, zažít zemětřesení, projet se na kole po laně, postavit magnetickou sochu nebo zahalit město do husté mlhy. Užijte si 170 hravých exponátů, díky kterým zjistíte, jak funguje svět kolem nás.

TIP: Chcete zažít novou dimenzi návštěvy expozice? Vyzvedněte si na pokladně startovní balíček hry Pevnost VIDArd a vydejte se mezi exponáty řešit úkoly a hádanky. Na úspěšné čeká poklad. Ke hře je nezbytné použití vlastního zařízení s připojením na internet. Wi-fi je VIDA! bezplatná.

Divoká Afrika 17.00, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 – v ceně vstupenky do expozice
Nenechte si ujít jedinečný 3D film z produkce BBC promítaný v Divadle vědy. V hlavní roli se představí voda jako jeden z přírodních živlů. Sledujte ji od zamrzlých vrcholků hor, přes jezera plná života až k vyprahlým pouštím. Těšte se na nevšední záběry zvířat, která tu dennodenně bojují o přežití. Kapacita sálu 80 osob.

DOPROVODNÝ PROGRAM 16.00 – 22.00
Stanoviště s experimenty v okolí budovy VIDA!
Fascinuje vás bouřka? Umíte zjistit, jak je od vás daleko? Máte raději hromy nebo blesky? Co všechno s bleskem souvisí? Jakou roli v tom hraje plazma nebo zvuk? Troufnete si prostrčit ruku skrz blesk?

Od blesku k hromu 17.00, 18.30, 20.00, 21.30
Představení se zábavnými pokusy na venkovním pódiu.

VSTUPNÉ: doprovodný program v okolí budovy zdarma, vstup do expozice 80 Kč/os (vstupenky na místě nebo v předprodeji na pokladně VIDA! a na www.vida.cz/eshop)

Klamárium – přes 30 optických klamů (do 7. května 2017)
VIDA KLAMARIUMDruhou novou výstavou ve VIDA! je Klamárium připravené Psychologickým ústavem Akademie věd. Čeká vás přes 30 optických klamů, díky kterým pochopíte, jak snadné je ošálit lidskou mysl. Přijďte si užít svět, kde se neuvěřitelné stává skutečností. Dospělí se mění na trpaslíky, kulička se kutálí do kopce a mizí věci, které jste ještě před chvílí na vlastní oči viděli. Projděte se po laně nad mrakodrapy, pokuste se udržet rovnováhu v pokoji s nakloněnou podlahou, vyzkoušejte si zrcadlovou kresbu nebo pohled do pohybující spirály. Nechte se oklamat, abyste pochopili, jak prostřednictvím zraku poznáváme svět kolem sebe!

Permanentky – na pokladně i on-line
VIDA permHrát si a objevovat ve VIDA! je vysoce návykové! Přijít jednou rozhodně nestačí. Teprve po třetí návštěvě začínáte tušit, co všechno tu můžete zažít, ale ani po sedmé toho nemáte dost. S permanentkou můžete do VIDA! chodit, jak často budete chtít. Už čtvrtá návštěva je s ní za polovic a každá další zadarmo! Permanentky (pro jednotlivce i pro rodiny) jsou k dostání na pokladně nebo v e-shopu VIDA! Hledáte nějaký menší dárek? V e-shopu VIDA! najdete i dárkové poukazy pro jednorázový vstup. www.vida.cz/eshop