TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ - prosinec 2018
TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ
Purkyňova 105, 612 00 Brno
tel.: 541 421 411
Otevřeno: út - pá 9.00 - 17.00, so - ne 10.00 - 18.00, pondělí zavřeno
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.technicalmuseum.cz, www.tmbrno.cz
Výstavy
Výstavní cyklus Republika 100
Série výstav a akcí brněnských muzeí k 100. výročí založení ČeskoslovenskaVýstavní cyklus Republika 100 chce důstojným způsobem upozornit na významná osmičková výročí, která si v letošním roce připomínáme, tj. především 100 let od vzniku samostatného Československa. Projekt sdružuje čtyři muzejní instituce – Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska, které pro tuto příležitost připravují celkem 12 výstav, společnou vědeckou konferenci a další doprovodný program. Jednotlivé akce jsou naplánovány téměř po celý rok 2018, vlastní výstavy pak většinou s přesahem do roku 2019.
25. 2. 2018 – 31. 1. 2019
Výstavní cyklus Republika 100
Průmysl na Moravě 1918Při příležitosti stého výroční vzniku Československé republiky otevřelo Technické muzeum v Brně výstavu s názvem Průmysl na Moravě 1918. Jejím záměrem je ukázat návštěvníkům, jak dramatické události prvních tří dekád 20. století v Evropě ovlivnily podobu a stav průmyslu na Moravě, přiblížit změny struktury průmyslu vlivem rozpadu Rakousko-Uherska a nástup nových technologií. Nové výrobní postupy a také změna sociální politiky ovlivnily životy tehdejších dělníků a továrníků. „Parní sílu postupně nahrazovala elektřina, která usnadnila výrobu a zároveň prodloužila pracovní den i volný čas. Právě volnému času a bydlení bude patřit samostatná výstavní část“, přibližuje jeden z autorů výstavy, Radek Slabotínský.
Snahou autorů výstavy je zejména zajímavým a netradičním způsobem prezentovat sbírkové předměty a představit souvislosti tehdejší doby pomocí digitálních technologií a vizualizací.
23. 10. 2018 – 24. 1. 2019
Komunikujeme!
Interaktivní výstava
Interaktivní výstava zaměřená na způsoby komunikace mezi lidmi – od šeptání do ucha až po mezikontinentální bezdrátové spojení. Návštěvníci si mohou na vlastní smysly vyzkoušet princip funkce potrubního telefonu, polního telefonu nebo také potrubní pošty. Mohou se stát tajnými agenty a pokusit se rozšifrovat tajnou zprávu nebo si oprášit své znalosti morseovky.
Součástí výstavy je i přehlídka historických mobilních telefonů– zajímavostí je přístroj Dancall MT-7025, pravděpodobně první mobilní telefon, se kterým byl uskutečněn oficiální hovor v tehdejším Československu. Kdo s kým telefonoval a kdy, zjistíte na výstavě. Za zmínku stojí také krátký videodokument, který na výstavu zapůjčila firma UNIS COMPUTERS.
1. 11. 2018 – 15. 12. 2018
Hodiny ze SchwarzwalduVýstava věnovaná historickým hodinám s názvem Hodiny ze Schwarzwaldu. Návštěvníkům nabídne přes 70 exponátů ze sbírky Miloše Klikara.
Schwarzwaldské hodiny začali vyrábět sedláci zhruba ve druhé polovině 17. století v jihozápadní části Německa v oblasti, které se říká Schwarzwald. „Proč právě tato oblast se stala dominantní pro výrobu těchto hodin? Odpověď není jednoznačná,“ říká Miloš Klikar, „zřejmě zde sehrálo roli více faktorů. Dostatek levného dřeva, levná pracovní síla sedláků v zimních měsících a rozvinutý sklářský průmysl.“ Takže zimní období, kdy sedláci nemohli obdělávat pole a starat se úrodu, využili k výrobě zprvu celodřevěných hodin s jednou ručičkou. Finančně byly dostupné i pro méně majetné skupiny lidí. Postupem času doznaly hodiny změn v konstrukci i vizuálu. Jejich výroba se brzy rozvinula ve specializovanou řemeslnou výrobu a díky zdatným obchodníkům se dostaly záhy i do zahraničí. Mezi nejznámější zástupce těchto hodin u nás patří asi kukačkové hodiny.
6. 11. 2018 – 21. 4. 2019
Pozor, zákruta!
Vydejte se s námi na cestu proti proudu času zákrutami pomyslné silnice...Škoda, Tatra, Žiguli, Trabant – kdo z dříve narozených by neznal tyto značky aut. Anebo Škoda 720, EMA – kdysi veřejnosti asi neznámé, dnes už víme, co tyhle dva názvy znamenají. V období reálného socialismu jen málokdo věděl, že se jedná o prototypy, skvělé nápady, které se však nikdy nedostaly do výroby. Patří mezi tak zvané zašlapané projekty.
Např. EMA je ve skutečnosti zkratka Elektrický městský automobil. Jako první československý elektromobil vznikl ve Výzkumném ústavu elektrických strojů točivých v Brně ve spolupráci s Katedrou spalovacích motorů brněnského Vysokého učení technického. Jeho vývoj začal roku 1968. Elektromobil byl vyrobený pouze ve dvou exemplářích, z nichž jeden má Technické muzeum v Brně a můžete jej společně s dalšími vozy období reálného socialismu vidět v nové expozici s názvem „Pozor, zákruta!“. Novou expozici doplňují dobové velkoformátové fotografie Viléma Heckela.
Také slova „Pozor, zákruta!“ jsou známá dříve narozeným. S typickou znělkou motoristického magazínu se pravidelně ozývala na vlnách Českého rozhlasu.
od 22. 2. 2018
Mechanismy Karla Šebely
Nová výstava unikátních mechanických strojků v expozici Salon mechanické hudbyChcete vidět funkční staroměstský orloj? Technické muzeum v Brně nabízí od 13. 6. 2017 sice zmenšený, ale fungující staroměstský orloj. V měřítku 1 : 10 jej zhotovil Karel Šebela, mimořádně nadaný mechanik, konstruktér, vynálezce a hodinář. Orloj je součástí nové výstavy s názvem Mechanismy Karla Šebely.
„Výstava je již čtvrtým pokračováním spolupráce rodiny Šebelových a Technického muzea v Brně“, říká kurátor Petr Nekuža. „První byla instalována v říjnu a listopadu roku 1968 v refektáři bývalého areálu Technického muzea v Brně na Josefské a druhá prezentace byla v roce 1991 tamtéž. Třetí společnou prezentací byla dlouhodobá výstava v letech 2004 až 2008 již v nové budově na ulici Purkyňova 105.“ V současné době je většina kinetických modelů, diorámat, modelů elektrických motorů, hodin a dalších exponátů již součástí sbírek Technického muzea v Brně.
Expozici Salon mechanické hudby tak nově doplňují např. hudební rokokový salonek (dioráma Mozart a klavíristka), hvězdáři s dalekohledy a astroláby (dioráma Altánek s vědci), hodinářská a ševcovská dílna, kinetické modely převodů s pomalým vějířem a se třemi písty, model obráběcích strojů s transmisí či Tajemný obraz...
od 13. 6. 2017
Výtvarně – technická dílna
Výtvarně technická dílna vznikla v roce 2006. Snahou je oživit a udržet znalosti historické i výtvarné technologie. Proto jsou programy dílny zaměřeny na tradiční řemeslné techniky, například textilní – tkaní na různých typech stavů, tkacích rámečcích, kolíkových stavech, zpracování vlny různými typy plstění ovčího rouna, zdobení hedvábí, různé způsoby batikování, tvorba patchworku. Další oblastí je práce s kovovými materiály – drátování, tepání, či práce se dřevem, papírem, sádrou a dalšími tradičními materiály. Dílna využívá různé suroviny a materiály, které se snaží recyklovat a přetvářet. Programy jsou inzerovány především na webových stránkách Technického muzea v Brně – www.technicalmuseum.cz nebo si o ně můžete napsat na e-mail:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
.
Většina programů dílny je uzpůsobena dětem předškolního a školního věku za pomoci dospělých, ale nabízíme i akce pro dospělé. V týdnu dílnu využívají mateřské školky a základní školy, o víkendech je určena pro děti za pomoci rodičů a pro dospělé. Maximální kapacita dílny je dvacet účastníků.
Vánoční dílna - výroba plstěných ozdob Plstěním ovčího rouna jehlou si vyrobíme ozdoby na vánoční stromeček a z plátu včelího vosku, tzv. mezistěnu, si umotáme medově voňavou svíčku. Dílna je vhodná pro dospělé a děti od 7 let, které budou pracovat za pomoci rodičů. Kapacita v dílně je max. 15 návštěvníků. 1.12. a 2. 12. 2018 10.00–12.00 a 14.00–16.00 hod.
Akce
Pohádkový advent 2018, akce pro rodiny s dětmi. 2. 12. 2018, 10.00–18.00 hod.
Expozice
Vodní motory a Památník Viktora Kaplana
Parní motory
Historická stereovize
Nožířství
Kovolitectví
Železářství
Salon mechanické hudby
Od tamtamu k internetu
Letecká historie a plastikové modelářství
Kultura nevidomých
Ulička řemesel
Čas nad námi a kolem nás
Letecké motory
Technická herna
Výpočetní technika
Optika
Více informací k jednotlivým expozicím na: www.technicalmuseum.cz
Stereovize
Mechanické optické zařízení panorama, pro prohlížení stereodiapozitivů až 25 návštěvníky současně. Přístroj, který vlastní a v provozu udržuje Technické muzeum v Brně, pochází z konce 19. století a je jedním z mála dosud provozuschopných originálů ve střední Evropě.
Aktuální program: Velká Británie (staré snímky)
Památky - uzavřeny do dubna 2019
Více informací k jednotlivým památkám na: www.technicalmuseum.cz
Větrný mlýn v Kuželově
Kovárna v Těšanech
Stará huť u Adamova
Areál čs. opevnění v Šatově
Vodní mlýn ve Slupi
Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou

- HUAWEI chytré hodinky: Průlom v oblasti zdraví a wellness
- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
- Co je to hromadný extrém? Na jakých faktorech to závisí?