TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ - únor 2018
TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ
Purkyňova 105, 612 00 Brno
tel.: 541 421 411
Otevřeno: út - pá 9.00 - 17.00, so - ne 10.00 - 18.00, pondělí zavřeno
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.technicalmuseum.cz, www.tmbrno.cz
Výstavy
Pozor, zákruta!
Vydejte se s námi na cestu proti proudu času zákrutami pomyslné silnice...
Škoda, Tatra, Žiguli, Trabant – kdo z dříve narozených by neznal tyto značky aut. Anebo Škoda 720, EMA – kdysi veřejnosti asi neznámé, dnes už víme, co tyhle dva názvy znamenají. V období reálného socialismu jen málokdo věděl, že se jedná o prototypy, skvělé nápady, které se však nikdy nedostaly do výroby. Patří mezi tak zvané zašlapané projekty.
Např. EMA je ve skutečnosti zkratka Elektrický městský automobil. Jako první československý elektromobil vznikl ve Výzkumném ústavu elektrických strojů točivých v Brně ve spolupráci s Katedrou spalovacích motorů brněnského Vysokého učení technického. Jeho vývoj začal roku 1968. Elektromobil byl vyrobený pouze ve dvou exemplářích, z nichž jeden má Technické muzeum v Brně a můžete jej společně s dalšími vozy období reálného socialismu vidět v nové expozici s názvem „Pozor, zákruta!“. Novou expozici doplňují dobové velkoformátové fotografie Viléma Heckela.
Také slova „Pozor, zákruta!“ jsou známá dříve narozeným. S typickou znělkou motoristického magazínu se pravidelně ozývala na vlnách Českého rozhlasu.
od 22. 2. 2018
Hieronymus Lorm
Muž, jenž otevřel hluchoslepým světTechnické muzeum v Brně ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově a LORM – Společností pro hluchoslepé z.s. pořádá v době od 27. 2. do 10. 8. 2018 výstavu o významné osobnosti ze světa tyflopedie, Hieronymu Lormovi. Do historie se zapsal nejen jako hluchoslepý spisovatel, filozof a novinář, ale především jako tvůrce prstové dotykové abecedy pro hluchoslepé, jež se nazývá po svém autorovi – Lormova. Tento komunikační systém založený na dotycích a stiscích dlaně, se brzy rozšířil do celého světa a patří dnes mezi základní komunikační systémy hendikepovaných.
Vedle připomínky této osobnosti bude výstava věnována tématu hluchoslepoty obecně. Návštěvníci budou mít možnost poznat neznámý – a někdy pro nás „zdravé“ i temný – svět hluchoslepých, ke který patřil i Lorm patřil. Prezentovat se bude také společnost pro hluchoslepé v ČR, jež přijala do svého názvu právě jméno tohoto muže – LORM.
Součástí výstavy bude i doprovodný zábavně vzdělávací program pro školy a zájmové skupiny s názvem „Vidím dotykem a sluchem, aneb dramatika není drama!" Cílem projektu je zamyšlení nad tím, jakým životem takto znevýhodnění vlastně žijí a s jakými situacemi či překážkami se musí běžně vypořádat.
27. 2. 2018 – 10. 8. 2018
Jak (se) lidé vážili
ze sbírky Jana Mynáře
od 13. 2. 2018
Rytíři nebes – fragmenty
O letcích druhé světové války v RAFRytíři nebes, výstava věnovaná letcům, technikům a vůbec veškerému personálu z Královského letectva britských ozbrojených sil (RAF) za druhé světové války se přesunula z brněnského veletrhu z pavilonu Morava do Technického muzea v Brně. V odlišném uspořádání, protože muzeum nabízí jiné prostory než pavilon Morava, ale se stejnou vypovídající hodnotou se mohou zájemci seznámit s českými občany v Royal Air Force za druhé světové války i s fragmenty z jejich života. Výstava prezentuje úplný výčet 2500 čs. příslušníků. Věnuje se i ženskému pomocnému leteckému sboru WAAF (zkratka z anglického názvu). Ty nepůsobily v leteckých posádkách a aktivního boje se neúčastnily, jejich práce v zázemí však byla velmi rozmanitá a neméně důležitá. Působily například při údržbě radarů a letadel, v šifrovacích odděleních, analyzovaly průzkumové fotografie atp.
Výstava přibližuje nejen život v RAF, ale i život jeho příslušníků v zajetí, ve výčtu prezentuje jména padlých hrdinů s místy jejich hrobů ale i s vyznamenáními. Důležitým prvkem jsou osobní předměty a oblečení velitelů. Rytíři nebes – fragmenty je výstava věnovaná všem, kteří bojovali za svobodnou republiku ve druhé světové válce na jakékoliv pozici v řadách RAF a československému letectví do roku 1938. Rozšířená je o informace a sbírkové předměty TMB z historie československého letectva. To v říjnu 2018 oslaví sto let od svého vzniku.
28. 11. 2017 – 18. 2. 2018
Umění emailu / Technika smaltu
Alchymie spojení kovu, skla a ohněVýstava odkrývá tajemství techniky, která prostřednictvím ohně spojuje dva tak rozdílné materiály, jako jsou kov a sklo. Nabízí souhrnný pohled na historii emailu/smaltu, který se již přes tři tisíce let používá k výzdobě i ochraně kovových předmětů. Jedná se o vůbec první projekt v České republice, který se věnuje tomuto tématu v takovém rozsahu.
První část výstavy představuje dějiny emailérství od starověku do počátku 20. století prostřednictvím rozsáhlé kolekce předmětů z řady českých a slovenských muzeí, galerií i soukromých sbírek. Emailové aplikace najdeme na různorodé škále artefaktů od liturgických a korunovačních klenotů přes šperky či miniatury až po hodinky. Zahraniční unikáty jsou prezentovány na fotografiích, díky spolupráci s institucemi jako British Museum, Victoria & Albert Museum, Metropolitní muzeum umění v New Yorku apod.
Druhá část výstavy je věnována technickému smaltu, se kterým se setkáváme doslova od rána do večera. Každý zná smaltované nádobí, cedule a vany, ale možná někoho překvapí, že smalt je i hi-tech technologií budoucnosti. Výstava přiblíží také problematiku restaurování artefaktů zdobených emailem a prezentuje díla současných tvůrců využívajících techniky emailu/smaltu v umělecké tvorbě. Součástí výstavy je interaktivní koutek pro děti i dospělé.
31. 10. 2017 – 3. 6. 2018
Káva Lamplota – prvotřídní kvalita!Na přelomu předminulého a minulého století se v Brně zrodila značka Káva Lamplota. Značka, která v domácím prostředí ve své době získala přízvisko „český Meinl“. „Jméno Huberta Lamploty vyvolávalo nejen u brněnských hospodyněk první poloviny dvacátého století představu voňavé kávy,“ říká kurátorka výstavy Naďa Urbánková. Od Brna po Opavu s odbočkou do Bratislavy se prodávala káva Lamplota, synonymum kvality. Jeho obchody se objevovaly na dodnes známých místech těchto měst.
Hubert Lamplota otevřel první obchod v roce 1902. Jednalo se o koloniál, tedy obchod se smíšeným zbožím, na Obilním trhu naproti porodnici. V roce 1907 přesunul své podnikání na Rudolfovu (dnes Českou) ulici č. 6, naproti Stopkově restauraci. Roku 1909 požádal Hubert Lamplota na základě živnostenského listu z 29. 10. 1909 Zemský soud v Brně o zápis firmy Hubert Lamplota v Brně do obchodního rejstříku pro jednotlivce. Ale to nebylo vše. Během let otevíral další obchody a postupně vybudoval velkoobchod s dovozem kávy a čaje, moderní pražírnu a dílnu na výrobu kávostrojů Lamka. Jeho vlastní vynález – Lamka – dosáhl věhlasu nejen v Evropě, ale i za oceány.
Jeho příběh nebyl tak přímý, jak by se mohlo zdát z těchto několika řádků. Rakousko-Uhersko, první i druhá světová válka, rok 1948 – léta plná zvratů, pádů i vrcholů. Na výstavě se návštěvníci budou moci blíže seznámit s jeho životem a elánem, který neudusaly ani politické nesnáze.
Hubert Martin Lamplota se narodil před 140 lety a Technické muzeum v Brně výstavou s názvem Káva Lamplota – prvotřídní kvalita! připomene život člověka, který se z malých poměrů vypracoval na legendu, člověka, který zasvětil život kávě a čaji, člověka, který za všech okolností ctil svou vlast, své rodné město a svoji národnost. Výstava vzniká ve spolupráci s nejbližšími žijícími příbuznými, praneteřemi Annou Lefnerovou a Jiřinou Strakovou.
5. 10. 2017 – 18. 2. 2018
Mechanismy Karla Šebely
Nová výstava unikátních mechanických strojků v expozici Salon mechanické hudbyChcete vidět funkční staroměstský orloj? Technické muzeum v Brně nabízí od 13. 6. 2017 sice zmenšený, ale fungující staroměstský orloj. V měřítku 1 : 10 jej zhotovil Karel Šebela, mimořádně nadaný mechanik, konstruktér, vynálezce a hodinář. Orloj je součástí nové výstavy s názvem Mechanismy Karla Šebely.
„Výstava je již čtvrtým pokračováním spolupráce rodiny Šebelových a Technického muzea v Brně“, říká kurátor Petr Nekuža. „První byla instalována v říjnu a listopadu roku 1968 v refektáři bývalého areálu Technického muzea v Brně na Josefské a druhá prezentace byla v roce 1991 tamtéž. Třetí společnou prezentací byla dlouhodobá výstava v letech 2004 až 2008 již v nové budově na ulici Purkyňova 105.“ V současné době je většina kinetických modelů, diorámat, modelů elektrických motorů, hodin a dalších exponátů již součástí sbírek Technického muzea v Brně.
Expozici Salon mechanické hudby tak nově doplňují např. hudební rokokový salonek (dioráma Mozart a klavíristka), hvězdáři s dalekohledy a astroláby (dioráma Altánek s vědci), hodinářská a ševcovská dílna, kinetické modely převodů s pomalým vějířem a se třemi písty, model obráběcích strojů s transmisí či Tajemný obraz...
od 13. 6. 2017
Výtvarně – technická dílna
Výtvarně technická dílna vznikla v roce 2006. Snahou je oživit a udržet znalosti historické i výtvarné technologie. Proto jsou programy dílny zaměřeny na tradiční řemeslné techniky, například textilní – tkaní na různých typech stavů, tkacích rámečcích, kolíkových stavech, zpracování vlny různými typy plstění ovčího rouna, zdobení hedvábí, různé způsoby batikování, tvorba patchworku. Další oblastí je práce s kovovými materiály – drátování, tepání, či práce se dřevem, papírem, sádrou a dalšími tradičními materiály. Dílna využívá různé suroviny a materiály, které se snaží recyklovat a přetvářet. Programy jsou inzerovány především na webových stránkách Technického muzea v Brně – www.technicalmuseum.cz nebo si o ně můžete napsat na e-mail:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
.
Většina programů dílny je uzpůsobena dětem předškolního a školního věku za pomoci dospělých, ale nabízíme i akce pro dospělé. V týdnu dílnu využívají mateřské školky a základní školy, o víkendech je určena pro děti za pomoci rodičů a pro dospělé. Maximální kapacita dílny je dvacet účastníků.
4. 2. 2018, 10.00–15.00 h. Co si uvaříme, to si sníme – povídání o nepálské kuchyni a vaření nepálských jídel. Dílna je určená pro dospělé.
Na dílnu je nutné se předem přihlásit – e-mail:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
, tel. 733 669 496 nebo 731 405 790
17. a 18. 2. 2018, vždy 10.00–15.00 h. Tradiční nepálské řemeslo – zpracování bambusu - Výroba bambusové podložky pod hrnek nebo hrnec. Tyto dílny jsou určené pro děti od 10 let pracující za pomoci rodičů a pro dospělé.
Na dílny je nutné se předem přihlásit – TMB – 541 421 411, e-mail:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
24. a 25. 2. 2018, vždy 10.00–11.30 a 14.00–15.30 h. Tradiční nepálské řemeslo – plstění. Tyto dílny jsou určené pro děti od 10 let pracující za pomoci rodičů a pro dospělé.
Na dílny je nutné se předem přihlásit – TMB – 541 421 411, e-mail:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Všechny dílny se konají v Technickém muzeu v Brně, Purkyňova 105, 4. patro.
Akce
Nepálské dny v Brně 2018
V rámci Nepálských dnů v Brně 2018 můžete Nepál poznávat prostřednictvím přednášek, výstav nebo dílen zaměřených na tradiční nepálská řemesla či vaření nepálských jídel.
3. 2. 2018 ve 14.00 hod. Putování krajem Šerpů – Rolwaling, v přírodním areálu na Zlobici u Lipůvky u Brna, Michal Karkan
Přednášky, přednáškový sál (4. patro), začátek vždy v 15.30 hod. Všechny přednášky budou doplněny promítáním fotografií a filmů.
17. 2. 2018 Moji kamarádi Šerpové, Dina Štěrbová
18. 2. 2018 Putování krajem Šerpů k Mount Everestu, Jiří Šopf
24. 2. 2018 Šerpové a šerpové při dobývání vrcholů v Himálaji a Karakoramu, Sylva Talla
25. 2. 2018 Život a tradice Šerpů v oblasti Solo a Khumbu pod Everestem, Taťána Slavíková
28. 2. 2018 v 18.00 hod. Posezení v Annapurně - možnost večeře vařené nepálskými kuchaři, povídání o nepálské kuchyni
Restaurace Annapurna, Brno, Josefská 14. Pouze na objednávku: TMB – 541 421 411, e-mail:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Expozice
Vodní motory a Památník Viktora Kaplana
Parní motory
Historická stereovize
Nožířství
Kovolitectví
Železářství
Salon mechanické hudby
Od tamtamu k internetu
Letecká historie a plastikové modelářství
Kultura nevidomých
Ulička řemesel
Čas nad námi a kolem nás
Letecké motory
Technická herna
Výpočetní technika
Optika
Více informací k jednotlivým expozicím na: www.technicalmuseum.cz
Stereovize
Mechanické optické zařízení panorama, pro prohlížení stereodiapozitivů až 25 návštěvníky současně. Přístroj, který vlastní a v provozu udržuje Technické muzeum v Brně, pochází z konce 19. století a je jedním z mála dosud provozuschopných originálů ve střední Evropě.
Aktuální program: Japonsko (staré snímky)
Památky
Památky TMB jsou přes zimní období uzavřené.
Více informací k jednotlivým památkám na: www.technicalmuseum.cz
Větrný mlýn v Kuželově
Kovárna v Těšanech
Stará huť u Adamova
Areál čs. opevnění v Šatově
Vodní mlýn ve Slupi
Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou

- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
- Co je to hromadný extrém? Na jakých faktorech to závisí?
- Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...
