TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ - listopad 2017

TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ
Purkyňova 105, 612 00 Brno
tel.: 541 421 411
Otevřeno: út - pá  9.00 - 17.00, so - ne 10.00 - 18.00, pondělí zavřeno
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.technicalmuseum.cz, www.tmbrno.cz

Výstavy

Umění emailu / Technika smaltu
Alchymie spojení kovu, skla a ohně
TMB smalt plakatVýstava odkrývá tajemství techniky, která prostřednictvím ohně spojuje dva tak rozdílné materiály, jako jsou kov a sklo. Nabízí souhrnný pohled na historii emailu/smaltu, který se již přes tři tisíce let používá k výzdobě i ochraně kovových předmětů. Jedná se o vůbec první projekt v České republice, který se věnuje tomuto tématu v takovém rozsahu.

První část výstavy představuje dějiny emailérství od starověku do počátku 20. století prostřednictvím rozsáhlé kolekce předmětů z řady českých a slovenských muzeí, galerií i soukromých sbírek. Emailové aplikace najdeme na různorodé škále artefaktů od liturgických a korunovačních klenotů přes šperky či miniatury až po hodinky. Zahraniční unikáty jsou prezentovány na fotografiích, díky spolupráci s institucemi jako British Museum, Victoria & Albert Museum, Metropolitní muzeum umění v New Yorku apod.

Druhá část výstavy je věnována technickému smaltu, se kterým se setkáváme doslova od rána do večera. Každý zná smaltované nádobí, cedule a vany, ale možná někoho překvapí, že smalt je i hi-tech technologií budoucnosti. Výstava přiblíží také problematiku restaurování artefaktů zdobených emailem a prezentuje díla současných tvůrců využívajících techniky emailu/smaltu v umělecké tvorbě. Součástí výstavy je interaktivní koutek pro děti i dospělé.
31. 10. 2017 – 3. 6. 2018

Káva Lamplota – prvotřídní kvalita!
TMB lamplotaNa přelomu předminulého a minulého století se v Brně zrodila značka Káva Lamplota. Značka, která v domácím prostředí ve své době získala přízvisko „český Meinl“. „Jméno Huberta Lamploty vyvolávalo nejen u brněnských hospodyněk první poloviny dvacátého století představu voňavé kávy,“ říká kurátorka výstavy Naďa Urbánková. Od Brna po Opavu s odbočkou do Bratislavy se prodávala káva Lamplota, synonymum kvality. Jeho obchody se objevovaly na dodnes známých místech těchto měst.

Hubert Lamplota otevřel první obchod v roce 1902. Jednalo se o koloniál, tedy obchod se smíšeným zbožím, na Obilním trhu naproti porodnici. V roce 1907 přesunul své podnikání na Rudolfovu (dnes Českou) ulici č. 6, naproti Stopkově restauraci. Roku 1909 požádal Hubert Lamplota na základě živnostenského listu z 29. 10. 1909 Zemský soud v Brně o zápis firmy Hubert Lamplota v Brně do obchodního rejstříku pro jednotlivce. Ale to nebylo vše. Během let otevíral další obchody a postupně vybudoval velkoobchod s dovozem kávy a čaje, moderní pražírnu a dílnu na výrobu kávostrojů Lamka. Jeho vlastní vynález – Lamka – dosáhl věhlasu nejen v Evropě, ale i za oceány.

Jeho příběh nebyl tak přímý, jak by se mohlo zdát z těchto několika řádků. Rakousko-Uhersko, první i druhá světová válka, rok 1948 – léta plná zvratů, pádů i vrcholů. Na výstavě se návštěvníci budou moci blíže seznámit s jeho životem a elánem, který neudusaly ani politické nesnáze.

Hubert Martin Lamplota se narodil před 140 lety a Technické muzeum v Brně výstavou s názvem Káva Lamplota – prvotřídní kvalita! připomene život člověka, který se z malých poměrů vypracoval na legendu, člověka, který zasvětil život kávě a čaji, člověka, který za všech okolností ctil svou vlast, své rodné město a svoji národnost. Výstava vzniká ve spolupráci s nejbližšími žijícími příbuznými, praneteřemi Annou Lefnerovou a Jiřinou Strakovou.
5. 10. 2017 – 18. 2. 2018

Vzpomínka na zakladatele brněnského ústavu pro nevidomé
Jana Nepomuka Františka Rafaela Beitla
TMB ustavpronevidomePřed dvěma sty dvaceti lety (7. 5. 1797) se narodil Jan Nepomuk František Rafael Beitl, zakladatel a první ředitel Ústavu pro nevidomé v Brně.

Beitl přišel do Brna v první polovině 30. let 19. století, a to z Maďarska, kde se také věnoval nevidomým. V roce 1835 podal moravskému guberniu žádost o povolení zřídit soukromé učební kursy pro slepé děti Moravy a Slezska v Brně, a to do doby, než bude zřízen veřejný vzdělávací ústav. Beitl sám, ač ne příliš majetný, zakoupil dům v Zábrdovicích, kde žil a věnoval se nevidomým.

Moravskoslezské gubernium připravovalo výstavbu budovy pro ústav nevidomých. Budova byla dostavěna v roce 1846 a Jan Rafael Beitl byl povolán k vedení ústavu. Vláda mu povolila vzít s sebou do nového ústavu 15 svých nevidomých chovanců. Slavnostní otevření ústavu se konalo v březnu 1847 (letos je to 170 let) a od té doby byl Beitl placeným ředitelem Ústavu pro nevidomé v Brně. Svou činnost v Brně dobrovolně ukončil pro neshody s kuratoriem koncem srpna 1852 a město opustil.

„Význam osobnosti Jana Rafaela Beitla spočívá zejména v tom, že to byl ve své době s Johannem Wilhelmem Kleinem jediný filantrop vzdělaný v historii tyflopedie. Pro nevidomé byl ve své době velkým přínosem, protože založil několik ústavů pro nevidomé (Vídeň, Bratislava – Pešť), a také jim dával na tehdejší dobu plnohodnotné vzdělání, které jim po ukončení pobytu v zařízeních umožnilo samostatně se živit," zhodnotila význam Jana Rafaela Beitla Eliška Hluší.
19. 9. 2017 – 31. 12. 2017

Mechanismy Karla Šebely
Nová výstava unikátních mechanických strojků v expozici Salon mechanické hudby

mechanismyChcete vidět funkční staroměstský orloj? Technické muzeum v Brně nabízí od 13. 6. 2017 sice zmenšený, ale fungující staroměstský orloj. V měřítku 1 : 10 jej zhotovil Karel Šebela, mimořádně nadaný mechanik, konstruktér, vynálezce a hodinář. Orloj je součástí nové výstavy s názvem Mechanismy Karla Šebely.

„Výstava je již čtvrtým pokračováním spolupráce rodiny Šebelových a Technického muzea v Brně“, říká kurátor Petr Nekuža. „První byla instalována v říjnu a listopadu roku 1968 v refektáři bývalého areálu Technického muzea v Brně na Josefské a druhá prezentace byla v roce 1991 tamtéž. Třetí společnou prezentací byla dlouhodobá výstava v letech 2004 až 2008 již v nové budově na ulici Purkyňova 105.“ V současné době je většina kinetických modelů, diorámat, modelů elektrických motorů, hodin a dalších exponátů již součástí sbírek Technického muzea v Brně.

Expozici Salon mechanické hudby tak nově doplňují např. hudební rokokový salonek (dioráma Mozart a klavíristka), hvězdáři s dalekohledy a astroláby (dioráma Altánek s vědci), hodinářská a ševcovská dílna, kinetické modely převodů s pomalým vějířem a se třemi písty, model obráběcích strojů s transmisí či Tajemný obraz...
od 13. 6. 2017

 Brno na dvou kolech (z historie Grand Prix)
brnona2kolechTechnické muzeum v Brně otevírá od 4. 11. dlouhodobou výstavu k historii silničních závodů v Brně. S motocyklovým sportem a závody se Brno setkalo poprvé už v roce 1903, kdy se na silnici z Brna do Vídně jely tři distanční závody motocyklů. Bylo to dokonce o rok dříve než s automobilovým sportem...
Základ výstavy „Brno na dvou kolech“ tvoří exponáty ze soukromé sbírky Václava Svobody. V rámci výstavy se tedy představí zahraniční i české silniční závodní motocykly různých kategorií. Velmi atraktivní jsou motocykly, které byly stavěny soukromě leckdy jen v několika kusech, a přesto dosáhly velice dobrých výsledků (např. FB Ravo 125, Perti 80 etc.). Návštěvníci si budou moci mimo jiné také prohlédnout dva motocykly z produkce Metalexu, které v současné době jsou k vidění už jen velmi zřídka. Díky aktivní spolupráci s Automotodromem Brno s.r.o budou vystaveny také moderní stroje jako například FTR M210 Cardion AB 2010 brněnského jezdce Karla Abrahama. Nedílnou součástí výstavy budou také dva infopointy a filmová projekce (záznamy ze Závodů družby národů, Velkých cen ČSSR i ze současnosti). První infopoint nabídne návštěvníkům hlubší pohled do historie okruhu, zajímavé okamžiky a fotografie ze závodů i zákulisí. Druhý infopoint bude využit pro webovou aplikace s 3D modely vystavených motocyklů a podrobnějšími popiskami.

Vzhledem k tomu, že výstava je plánována jako dlouhodobá, bude část motocyklů průběžně obměňována unikátními stroji ze sbírek dalších soukromých majitelů, vždy k příležitosti významného výročí.
4. 11. 2014 - 31. 12. 2017


Akce

  • 6. - 10. 11. 2017, 17.00 h. Týden vědy a techniky v TMB
  • 15. 11. 2017, 16.00 h.O postavení zrakově postižených v Etiopii, 5. patro, TMB, vstup volný
  • 23. 11. 2017,19.00 h.3D fotografie – po jižní Číně s Tomášem Lounem, 4. patro, vstupné dobrovolné
  • září - prosinec 2017Aleš Svoboda vypráví o brněnském podzemí, hlavní budova TMB

Výtvarně – technická dílna

vytv technicka dilnaVýtvarně technická dílna vznikla v roce 2006. Snahou je oživit a udržet znalosti historické i výtvarné technologie. Proto jsou programy dílny zaměřeny na tradiční řemeslné techniky, například textilní – tkaní na různých typech stavů, tkacích rámečcích, kolíkových stavech, zpracování vlny různými typy plstění ovčího rouna, zdobení hedvábí, různé způsoby batikování, tvorba patchworku. Další oblastí je práce s kovovými materiály – drátování, tepání, či práce se dřevem, papírem, sádrou a dalšími tradičními materiály. Dílna využívá různé suroviny a materiály, které se snaží recyklovat a přetvářet. Programy jsou inzerovány především na webových stránkách Technického muzea v Brně – www.technicalmuseum.cz nebo si o ně můžete napsat na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Většina programů dílny je uzpůsobena dětem předškolního a školního věku za pomoci dospělých, ale nabízíme i akce pro dospělé. V týdnu dílnu využívají mateřské školky a základní školy, o víkendech je určena pro děti za pomoci rodičů a pro dospělé. Maximální kapacita dílny je dvacet účastníků.


Expozicetmb historvozy

Vodní motory a Památník Viktora Kaplana
Parní motory
Historická stereovize
Nožířství
Kovolitectvítmb letecke
Železářství
Salon mechanické hudby
Od tamtamu k internetu
Letecká historie a plastikové modelářství
Kultura nevidomých
Ulička řemesel
Čas nad námi a kolem nástmb kabinet-elektronove-mikroskopie
Letecké motory
Technická herna
Výpočetní technika
Optika

Více informací k jednotlivým expozicím na: www.technicalmuseum.cz


Stereovize

TMB stereovizeMechanické optické zařízení panorama, pro prohlížení stereodiapozitivů až 25 návštěvníky současně. Přístroj, který vlastní a v provozu udržuje Technické muzeum v Brně, pochází z konce 19. století a je jedním z mála dosud provozuschopných originálů ve střední Evropě.

Aktuální program listopad: Italské přístavy (staré snímky)


Památkymlyn slup

Památky TMB jsou přes zimní období uzavřené.
Více informací k jednotlivým památkám na: www.technicalmuseum.cz

Větrný mlýn v Kuželově
Kovárna v Těšanech
Stará huť u Adamova
Areál čs. opevnění v Šatově
Vodní mlýn ve Slupihut adamov
Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou