TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ - září 2017

TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ
Purkyňova 105, 612 00 Brno
tel.: 541 421 411
Otevřeno: út - pá  9.00 - 17.00, so - ne 10.00 - 18.00, pondělí zavřeno
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.technicalmuseum.cz, www.tmbrno.cz

Výstavy

Magický Himálaj – Velehory v Brně
TMBmagicky himalajPůvodní exponáty z Himálaje, které mapují téměř třicetileté období v této oblasti, nabídne od 29. dubna 2017 nová výstava v Technickém muzeu v Brně. Pod názvem Magický Himálaj – Velehory v Brně se soustředí na specifika zemí Nepál, Tibet, Bhútán, Indie a nevynechá ani okolní přírodu s velehorami a horskou džunglí. Asijské pohoří Himálaj odděluje Indický subkontinent od Tibetské náhorní roviny. Nachází se v něm deset ze čtrnácti nejvyšších vrcholů světa a zasahuje do území pěti zemí.

Výstava, kterou pořádá cestovní kancelář Livingstone a TMB, nabídne autentické předměty z dané oblasti.

Výstava, úzce spjatá s nejvyšším pohořím světa, představuje také fenomén jménem horolezectví. Návštěvníci budou moci nahlédnout na různé aspekty této náročné sportovní disciplíny. Představí minulost i současnost tohoto oboru ve světě i v našich zemích. Díky výstavě můžete proniknout do základů horolezecké metodiky, která je široké veřejnosti neznámá či v lepším případě nepřehledná. Výstava obsahuje interaktivní prvky, jež by měly navodit představu skutečné ledové stěny či tzv. base kempu. Výstava ukáže také předměty potřebné pro zdolání hor, používané v minulosti, jejich vývoj i současnost.
29. 4. 2017 – 30. 9. 2017

Mechanismy Karla Šebely
Nová výstava unikátních mechanických strojků v expozici Salon mechanické hudby

mechanismyChcete vidět funkční staroměstský orloj? Technické muzeum v Brně nabízí od 13. 6. 2017 sice zmenšený, ale fungující staroměstský orloj. V měřítku 1 : 10 jej zhotovil Karel Šebela, mimořádně nadaný mechanik, konstruktér, vynálezce a hodinář. Orloj je součástí nové výstavy s názvem Mechanismy Karla Šebely.

„Výstava je již čtvrtým pokračováním spolupráce rodiny Šebelových a Technického muzea v Brně“, říká kurátor Petr Nekuža. „První byla instalována v říjnu a listopadu roku 1968 v refektáři bývalého areálu Technického muzea v Brně na Josefské a druhá prezentace byla v roce 1991 tamtéž. Třetí společnou prezentací byla dlouhodobá výstava v letech 2004 až 2008 již v nové budově na ulici Purkyňova 105.“ V současné době je většina kinetických modelů, diorámat, modelů elektrických motorů, hodin a dalších exponátů již součástí sbírek Technického muzea v Brně.

Expozici Salon mechanické hudby tak nově doplňují např. hudební rokokový salonek (dioráma Mozart a klavíristka), hvězdáři s dalekohledy a astroláby (dioráma Altánek s vědci), hodinářská a ševcovská dílna, kinetické modely převodů s pomalým vějířem a se třemi písty, model obráběcích strojů s transmisí či Tajemný obraz...
od 13. 6. 2017

Designéra!
Výstava průmyslového designu Ústavu konstruování FSI VUT v Brně
designeraDesignéra! je retrospektivně-perspektivní výstava vybraných prací z historie oboru – od 90. let 20. stol. až po současnost. Odtud název, složenina ze slov „design“ a „éra“. Pokud jste personalista, jistě vám neujde ani druhý význam, a to zoufalé volání při shánění odborníka, se kterým potřebujete konzultovat řešení nového produktu.

Cílem výstavy, která začíná 28. června a pokračuje až do konce září, je přiblížit lidem práci designérů. FSI VUT v Brně je jednou z mála škol technického zaměření, na které se učí design, a i z tohoto důvodu se výstava koná již tradičně v brněnském technickém muzeu.

Výstava má za cíl vyvrátit představu designéra jako člověka, který řeší pouze tvar a barvu produktů. Naopak se snaží prezentovat designéra jako člověka se schopností myslet analyticky, nacházet inovativní řešení a hledat souvislosti mezi zdánlivě nesouvisejícími tématy – marketingem, obchodní strategií či psychologií.

Z diplomových prací se můžete těšit například na návrh kloubové řezačky, vizi letištního tahače, nebo design ortézy založený na parametrickém modelování. Dále na vize obráběcích strojů pro nové tisíciletí od studentů čtvrtého ročníku nebo ukázky školních prací absolventů, kteří dnes již sklízí pracovní úspěchy.
28. 6. 2017 – 30. 9. 2017

Kdo si hraje, nezlobí
kdo-si-hrajenezlobiPotvrdí vám to výstava jednoduchých interaktivních fyzikálních experimentů Vítězslava Prokopa, konstruktéra, vývojáře a pedagoga. Téměř deset stanovišť představí a vysvětlí různé jevy. Například jak je možné, že elektřinu můžeme vyrobit nejen točením, ale i taháním. Jak je možné, že i člověk může být zdrojem elektrického proudu, jak naše vidění ovlivní plexi-hranol, co je akce a reakce...

Výstavu rozšiřují historické technické stavebnice včetně předchůdce populárního Merkuru, společenské hry, ale také pokojíček pro panenky, kočárek, sporáček, autíčka, či skutečný unikát – vláček, který byl vyroben v letech 1943–1944 v dílnách Střední průmyslové školy strojnické v Brně v Sokolské ulici. Jedná se zmenšenou repliku lehké vlakové nákladní soupravy podle originálu ze Škodových závodů Plzeň z 30. let 20. století.

Dále si mohou návštěvníci prohlédnout vývojovou řadu diaprojektorů od roku 1930 do roku 1999, kterým předchází nejstarší ruční mechanická prohlížečka pohádek JAKU z počátku 20. století, promítačka Laterna Magica z roku 1914, kukátko Trade Rodo Mark na prohlížení obrázků němých pohádek z 20. až 30. let minulého století a další.U didaktických pomůcek a obrazů si mohou dříve narození zavzpomínat na školní léta a mladší se podivovat nad vynalézavostí dědů.

Výstava Kdo si hraje, nezlobí poodhalí tajemství fyzikálních jevů a mnohým dospělým pomůže nalézt odpovědi na dětské otázky typu: ... a proč se to točí, ... a proč ty kroužky lítají a proč ten rak leze, když se nehne z místa?
4. 7. 2017 – 30. 9. 2017

Brno na dvou kolech (z historie Grand Prix)
brnona2kolechTechnické muzeum v Brně otevírá od 4. 11. dlouhodobou výstavu k historii silničních závodů v Brně. S motocyklovým sportem a závody se Brno setkalo poprvé už v roce 1903, kdy se na silnici z Brna do Vídně jely tři distanční závody motocyklů. Bylo to dokonce o rok dříve než s automobilovým sportem...
Základ výstavy „Brno na dvou kolech“ tvoří exponáty ze soukromé sbírky Václava Svobody. V rámci výstavy se tedy představí zahraniční i české silniční závodní motocykly různých kategorií. Velmi atraktivní jsou motocykly, které byly stavěny soukromě leckdy jen v několika kusech, a přesto dosáhly velice dobrých výsledků (např. FB Ravo 125, Perti 80 etc.). Návštěvníci si budou moci mimo jiné také prohlédnout dva motocykly z produkce Metalexu, které v současné době jsou k vidění už jen velmi zřídka. Díky aktivní spolupráci s Automotodromem Brno s.r.o budou vystaveny také moderní stroje jako například FTR M210 Cardion AB 2010 brněnského jezdce Karla Abrahama. Nedílnou součástí výstavy budou také dva infopointy a filmová projekce (záznamy ze Závodů družby národů, Velkých cen ČSSR i ze současnosti). První infopoint nabídne návštěvníkům hlubší pohled do historie okruhu, zajímavé okamžiky a fotografie ze závodů i zákulisí. Druhý infopoint bude využit pro webovou aplikace s 3D modely vystavených motocyklů a podrobnějšími popiskami.

Vzhledem k tomu, že výstava je plánována jako dlouhodobá, bude část motocyklů průběžně obměňována unikátními stroji ze sbírek dalších soukromých majitelů, vždy k příležitosti významného výročí.
4. 11. 2014 - 31. 12. 2017


Akce

  • 5. a 6. 9. 2017Výstavou Magický Himálaj vás provede autor výstavy Ruda Švaříček, hlavní budova TMB
  • 6. 9. 2017Hudební dýchánek v Salonu mechanické hudby, hlavní budova TMB
  • 10. 9. 2017Lapač snů, hlavní budova TMB, dílna
  • září–říjen 2017Aleš Svoboda vypráví o brněnském podzemí, hlavní budova TMB
  • září 2017Cestovatelské besedy, hlavní budova TMB

Výtvarně – technická dílna

vytv technicka dilnaVýtvarně technická dílna vznikla v roce 2006. Snahou je oživit a udržet znalosti historické i výtvarné technologie. Proto jsou programy dílny zaměřeny na tradiční řemeslné techniky, například textilní – tkaní na různých typech stavů, tkacích rámečcích, kolíkových stavech, zpracování vlny různými typy plstění ovčího rouna, zdobení hedvábí, různé způsoby batikování, tvorba patchworku. Další oblastí je práce s kovovými materiály – drátování, tepání, či práce se dřevem, papírem, sádrou a dalšími tradičními materiály. Dílna využívá různé suroviny a materiály, které se snaží recyklovat a přetvářet. Programy jsou inzerovány především na webových stránkách Technického muzea v Brně – www.technicalmuseum.cz nebo si o ně můžete napsat na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Většina programů dílny je uzpůsobena dětem předškolního a školního věku za pomoci dospělých, ale nabízíme i akce pro dospělé. V týdnu dílnu využívají mateřské školky a základní školy, o víkendech je určena pro děti za pomoci rodičů a pro dospělé. Maximální kapacita dílny je dvacet účastníků.


Expozicetmb historvozy

Vodní motory a Památník Viktora Kaplana
Parní motory
Historická stereovize
Nožířství
Kovolitectvítmb letecke
Železářství
Salon mechanické hudby
Od tamtamu k internetu
Letecká historie a plastikové modelářství
Kultura nevidomých
Ulička řemesel
Čas nad námi a kolem nástmb kabinet-elektronove-mikroskopie
Letecké motory
Technická herna
Výpočetní technika
Optika

Více informací k jednotlivým expozicím na: www.technicalmuseum.cz


Stereovize

stereovize01-100x74Mechanické optické zařízení panorama, pro prohlížení stereodiapozitivů až 25 návštěvníky současně. Přístroj, který vlastní a v provozu udržuje Technické muzeum v Brně, pochází z konce 19. století a je jedním z mála dosud provozuschopných originálů ve střední Evropě.

Aktuální program září: 80. výročí úmrtí TGM (staré snímky)


Památkymlyn slup

Více informací k jednotlivým památkám na: www.technicalmuseum.cz

Větrný mlýn v Kuželově
Kovárna v Těšanech
Stará huť u Adamova
Areál čs. opevnění v Šatově
Vodní mlýn ve Slupihut adamov
Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou

Od května jsou přístupné všechny památky ve správě TMB.

Akce na památkách TMB
2. 9. 2017Slavnosti chleba ve Slupi, Slup u Znojma
2. 9. 2017Mladý těšanský kovář, Kovárna v Těšanech
23. 9. 2017Podzimní experimentální tavby, Stará huť u Adamova



Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...