TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ - únor 2017

TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ
Purkyňova 105, 612 00 Brno
tel.: 541 421 411
Otevřeno: út - pá  9.00 - 17.00, so - ne 10.00 - 18.00, pondělí zavřeno
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.technicalmuseum.cz, www.tmbrno.cz

Výstavy

Fenomén Igráček – 50. putovní výstava
igracek brnoVýstavu Fenomén IGRÁČEK bude od 27. 11. 2016 opět hostí Technické muzeum v Brně. Po pěti letech se vrací zpět do muzea, odkud vzešel jak nápad, tak následná realizace této výstavy. Od té doby bez přestání putuje po České republice a viděly ji už tisíce dětí.

Současná výstava v Technickém muzeu Brno s názvem Fenomén IGRÁČEK – historie, současnost, vývoj, výroba slaví právě v těchto dnech několik výročí – páté výročí od první výstavy Fenomén IGRÁČEK a zároveň jde také o padesátou putovní výstavu. Navíc si muzeum v letošním roce připomíná pětapadesát let od svého osamostatnění. Výstava mapující čtyřicetiletý vovoj IGRÁČKA se proto vrací na místo vzniku a v Technickém muzeu v Brně bude k vidění do konce ledna 2017.
27. 11. 2016 – 20. 2. 2017

Dinosauři na řetězu, mechatronika a iluze
dinosauri web uzka-500x270Technické muzeum v Brně ve spolupráci s firmou West Media a Fakultou strojního inženýrství VUT připravili unikátní výstavu robotických modelů dinosaurů zasazených do iluzorního prostředí druhohorní přírody. Už od 15. listopadu letošního roku představíme více než šedesát statických a robotických modelů v životní velikosti, které díky nejmodernějšímu výzkumu v oboru mechatroniky a paleontologie umožňují návštěvníkům téměř autentický zážitek podobný efektům filmové série Jurský park, umocněný světelnými, zvukovými, ale i pachovými efekty.

Návštěvníci si mohou v některých případech doslova osahat dokonalou imitaci kůže, kterou používá triková tvorba v americkém filmovém průmyslu, objevit v písku na paleohřišti kostru druhohorního tvora nebo navštívit 3D kino s původním filmem, který je společně s jejich fantazií přenese o stovky milionů let zpět.
15. 11. 2016 – 19. 3. 2017

Technické kreslení a zobrazování
Technické kreslení je souhrnný název pro všechny druhy grafického vyjádření v různých vědních, technických a výrobních oborech. Patří k nejdůležitějším komunikačním a informačním prostředkům technických odborníků na celém světě. Je nositelem technické myšlenky a má podobně důležitou vypovídací schopnost jako písmo nebo mluvené slovo.

Výstava představí vývoj, způsoby a metody technického kreslení od nejstarších zmínek po současnost. V současnosti už ale technické kreslení opustilo rýsovací prkna, logaritmická pravítka a další pomůcky, které na výstavě návštěvníci také uvidí. Dnes pro projektové inženýrství odborníci používají počítačové programy a díky vymoženostem současné techniky to vypadá, že další z oborů dlouholeté technické historie pomalu zaniká.

Vedle historie bude na výstavě zohledněna i současnost a budou se v jejím rámci v doprovodném programu představovat střední průmyslové školy a Fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně. Návštěvníci si také budou moci porovnat dřívější pomůcky pro technické kreslení s těmi dnešními.
1. 11. 2016 – 31. 3. 2017

Brno na dvou kolech (z historie Grand Prix)
brnona2kolechTechnické muzeum v Brně otevírá od 4. 11. dlouhodobou výstavu k historii silničních závodů v Brně. S motocyklovým sportem a závody se Brno setkalo poprvé už v roce 1903, kdy se na silnici z Brna do Vídně jely tři distanční závody motocyklů. Bylo to dokonce o rok dříve než s automobilovým sportem...
Základ výstavy „Brno na dvou kolech“ tvoří exponáty ze soukromé sbírky Václava Svobody. V rámci výstavy se tedy představí zahraniční i české silniční závodní motocykly různých kategorií. Velmi atraktivní jsou motocykly, které byly stavěny soukromě leckdy jen v několika kusech, a přesto dosáhly velice dobrých výsledků (např. FB Ravo 125, Perti 80 etc.). Návštěvníci si budou moci mimo jiné také prohlédnout dva motocykly z produkce Metalexu, které v současné době jsou k vidění už jen velmi zřídka. Díky aktivní spolupráci s Automotodromem Brno s.r.o budou vystaveny také moderní stroje jako například FTR M210 Cardion AB 2010 brněnského jezdce Karla Abrahama. Nedílnou součástí výstavy budou také dva infopointy a filmová projekce (záznamy ze Závodů družby národů, Velkých cen ČSSR i ze současnosti). První infopoint nabídne návštěvníkům hlubší pohled do historie okruhu, zajímavé okamžiky a fotografie ze závodů i zákulisí. Druhý infopoint bude využit pro webovou aplikace s 3D modely vystavených motocyklů a podrobnějšími popiskami.

Vzhledem k tomu, že výstava je plánována jako dlouhodobá, bude část motocyklů průběžně obměňována unikátními stroji ze sbírek dalších soukromých majitelů, vždy k příležitosti významného výročí.
4. 11. 2014 - 31. 12. 2017


Výtvarně – technická dílna

vytv technicka dilnaVýtvarně technická dílna vznikla v roce 2006. Snahou je oživit a udržet znalosti historické i výtvarné technologie. Proto jsou programy dílny zaměřeny na tradiční řemeslné techniky, například textilní – tkaní na různých typech stavů, tkacích rámečcích, kolíkových stavech, zpracování vlny různými typy plstění ovčího rouna, zdobení hedvábí, různé způsoby batikování, tvorba patchworku. Další oblastí je práce s kovovými materiály – drátování, tepání, či práce se dřevem, papírem, sádrou a dalšími tradičními materiály. Dílna využívá různé suroviny a materiály, které se snaží recyklovat a přetvářet. Programy jsou inzerovány především na webových stránkách Technického muzea v Brně – www.technicalmuseum.cz nebo si o ně můžete napsat na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Většina programů dílny je uzpůsobena dětem předškolního a školního věku za pomoci dospělých, ale nabízíme i akce pro dospělé. V týdnu dílnu využívají mateřské školky a základní školy, o víkendech je určena pro děti za pomoci rodičů a pro dospělé. Maximální kapacita dílny je dvacet účastníků.


Akce

V rámci výstavy Technické kreslení a zobrazování budou prezentovat svou činnost a výuku přímo studenti těchto středních škol:

  • 7. – 9. 2. 2017 – Střední škola stavební Jihlava
  • 14. – 17. 2. 2017 – Střední průmyslová škola Purkyňova Brno
  • 22. 23. 2. 2017 – Střední škola strojírenská a elektrotechnická Brno

Náplň prezentace studentů – kreslení a programování strojní součástky pro CNC stroje na dvou PC pracovištích (SŠSE). 3D tisk nebo programy pro CAD/CAM včetně ukázky postupu výroby. Program vždy od 10.00 do 12.00.

 Přednášky k výstavě Technické kreslení a zobrazování:

  • 2. 2. 2017 – doc. Ing. Jan Fiedler, Dr., FSI VUT: Historie parních turbín v Brně – přednáška
  • 9. 2. 2017 – Ing. Ph.D. Milan Kořista, Siemens, s.r.o.: Parní turbíny – přednáška
  • 16. 2. 2017 – doc. Ing. Pavel Rudolf, Ph.D., FSI VUT: Historie výzkumu a výroby vodních turbín v Brně a jeho okolí

Dinopřednášky:

  • 3. 2. 2017 – Největší z největších – přednáška pro děti (15.00), Legenda jménem T. Rex – přednáška pro dospělé (17.00)
  • 11. 2. 2017 – Dinosobota s mechatronikou a dinosaury (10.00 - 18.00)

Expozicetmb historvozy

Vodní motory a Památník Viktora Kaplana
Parní motory (od 15. 10. expozice na půl roku uzavřena z důvodu instalace a po té dočasné výstavy o dinosaurech)
Historická stereovize
Nožířství
Kovolitectvítmb letecke
Železářství
Salon mechanické hudby (od 16. 1. do 3. 2. 2017 expozice z technických důvodů uzavřena)
Od tamtamu k internetu
Letecká historie a plastikové modelářství
Kultura nevidomých
Ulička řemesel (od 16. 1. do 3. 2. 2017 expozice z technických důvodů uzavřena)
Čas nad námi a kolem nástmb kabinet-elektronove-mikroskopie
Letecké motory
Technická herna
Výpočetní technika
Optika

Více informací k jednotlivým expozicím na: www.technicalmuseum.cz


Stereovize

stereovize01-100x74Mechanické optické zařízení panorama, pro prohlížení stereodiapozitivů až 25 návštěvníky současně. Přístroj, který vlastní a v provozu udržuje Technické muzeum v Brně, pochází z konce 19. století a je jedním z mála dosud provozuschopných originálů ve střední Evropě.

Aktuální program: Horní a Dolní Rakousy (staré snímky ze začátku 20. století)


Památkymlyn slup

Památky TMB jsou přes zimní období uzavřené.
Více informací k jednotlivým památkám na: www.technicalmuseum.cz

Větrný mlýn v Kuželově
Kovárna v Těšanech
Stará huť u Adamova
Areál čs. opevnění v Šatově
Vodní mlýn ve Slupihut adamov
Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou