TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ - listopad 2016

TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ
Purkyňova 105, 612 00 Brno
tel.: 541 421 411
Otevřeno: út - pá  9.00 - 17.00, so - ne 10.00 - 18.00, pondělí zavřeno
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.technicalmuseum.cz, www.tmbrno.cz

Výstavy

Brno na dvou kolech (z historie Grand Prix)
brnona2kolechTechnické muzeum v Brně otevírá od 4. 11. dlouhodobou výstavu k historii silničních závodů v Brně. S motocyklovým sportem a závody se Brno setkalo poprvé už v roce 1903, kdy se na silnici z Brna do Vídně jely tři distanční závody motocyklů. Bylo to dokonce o rok dříve než s automobilovým sportem...
Základ výstavy „Brno na dvou kolech“ tvoří exponáty ze soukromé sbírky Václava Svobody. V rámci výstavy se tedy představí zahraniční i české silniční závodní motocykly různých kategorií. Velmi atraktivní jsou motocykly, které byly stavěny soukromě leckdy jen v několika kusech, a přesto dosáhly velice dobrých výsledků (např. FB Ravo 125, Perti 80 etc.). Návštěvníci si budou moci mimo jiné také prohlédnout dva motocykly z produkce Metalexu, které v současné době jsou k vidění už jen velmi zřídka. Díky aktivní spolupráci s Automotodromem Brno s.r.o budou vystaveny také moderní stroje jako například FTR M210 Cardion AB 2010 brněnského jezdce Karla Abrahama. Nedílnou součástí výstavy budou také dva infopointy a filmová projekce (záznamy ze Závodů družby národů, Velkých cen ČSSR i ze současnosti). První infopoint nabídne návštěvníkům hlubší pohled do historie okruhu, zajímavé okamžiky a fotografie ze závodů i zákulisí. Druhý infopoint bude využit pro webovou aplikace s 3D modely vystavených motocyklů a podrobnějšími popiskami.

Vzhledem k tomu, že výstava je plánována jako dlouhodobá, bude část motocyklů průběžně obměňována unikátními stroji ze sbírek dalších soukromých majitelů, vždy k příležitosti významného výročí.
od 4. 11. 2014

Modely autíček 1:18
auticka2Příjďte si prohlédnout mimořádnou výstavu automobilových modelů v měřítku 1:18. Modely všech možných typů a provedení vozidel, najdete zde mnohé unikátní kusy i historické exempláře. Na ploše více než 200 m2 najdete vystaveno několik set modelů autiček v rozličném provedení, vše v jednotném olíbeném měřítku 1:18. Sen každého sběratele i malého kluka.
1. 1. 2016 - 31. 12. 2016

Kým byl Miroslav Boris (ke 100. výročí narození speciálního pedagoga, tyflopeda a konstruktéra pomůcek pro nevidomé žáky)
miroslav borisVýstava připomíná 100. výročí narození tohoto významného speciálního pedagoga, tyflopeda a konstruktéra pomůcek pro nevidomé žáky a zároveň učitele na Základní škole pro nevidomé a slabozraké v Brně.

V expozici Kultura nevidomých Technického muzea v Brně je vystaveno několik pomůcek, které Miroslav Boris vytvořil. Je mezi nimi např. stovkové počitadlo, pomůcky pro nácvik brailleského písma v předslabikářovém období či částečně zachovaná pomůcka pro výuku množin. Na speciální výstavě ke stému výročí narození Miroslava Borise teď máte možnost vidět dochované archivní dokumenty a předměty, které jeho život a práci připomínají. K výstavě byla vydána i brožurka, v níž vedle životopisu a fotografií najdete i vzpomínky jeho žáků.
19. 9. 2016 - 31. 1. 2017

Technické kreslení a zobrazování
Technické kreslení je souhrnný název pro všechny druhy grafického vyjádření v různých vědních, technických a výrobních oborech. Patří k nejdůležitějším komunikačním a informačním prostředkům technických odborníků na celém světě. Je nositelem technické myšlenky a má podobně důležitou vypovídací schopnost jako písmo nebo mluvené slovo.

Výstava představí vývoj, způsoby a metody technického kreslení od nejstarších zmínek po současnost. V současnosti už ale technické kreslení opustilo rýsovací prkna, logaritmická pravítka a další pomůcky, které na výstavě návštěvníci také uvidí. Dnes pro projektové inženýrství odborníci používají počítačové programy a díky vymoženostem současné techniky to vypadá, že další z oborů dlouholeté technické historie pomalu zaniká.

Vedle historie bude na výstavě zohledněna i současnost a budou se v jejím rámci v doprovodném programu představovat střední průmyslové školy a Fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně. Návštěvníci si také budou moci porovnat dřívější pomůcky pro technické kreslení s těmi dnešními.
1. 11. 2016 – 30. 3. 2017

Světlo a výmysly – výstava prací žáků ZŠ Slunná, Komárov
svetlo a vymyslySvětlo je dlouhodobým tématem prací žáků Mgr. Lenky Šáchové-Ulipové, kteří jej zpracovávají v rozmanitých médiích. Velmi nápaditě uchopené základní téma světla pak doplňuje neméně obvyklé téma „výmyslů“ MgA. Anny Sypěnové, která se s mladšími žáky zaměřuje na to, co ještě nebylo objeveno a využívá tak prostor Technického muzea pro probuzení představivosti svých žáků novým směrem.
7. 11. 2016 – 10. 12. 2016

 

Dinosauři na řetězu, mechatronika a iluze
15. 11. 2016 – 5. 3. 2017


Výtvarně – technická dílna

vytv technicka dilnaVýtvarně technická dílna vznikla v roce 2006. Snahou je oživit a udržet znalosti historické i výtvarné technologie. Proto jsou programy dílny zaměřeny na tradiční řemeslné techniky, například textilní – tkaní na různých typech stavů, tkacích rámečcích, kolíkových stavech, zpracování vlny různými typy plstění ovčího rouna, zdobení hedvábí, různé způsoby batikování, tvorba patchworku. Další oblastí je práce s kovovými materiály – drátování, tepání, či práce se dřevem, papírem, sádrou a dalšími tradičními materiály. Dílna využívá různé suroviny a materiály, které se snaží recyklovat a přetvářet. Programy jsou inzerovány především na webových stránkách Technického muzea v Brně – www.technicalmuseum.cz nebo si o ně můžete napsat na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Většina programů dílny je uzpůsobena dětem předškolního a školního věku za pomoci dospělých, ale nabízíme i akce pro dospělé. V týdnu dílnu využívají mateřské školky a základní školy, o víkendech je určena pro děti za pomoci rodičů a pro dospělé. Maximální kapacita dílny je dvacet účastníků.

Drátování (1. - 6. 11. 2016)
Hedvábné šátky (8. - 17. 11. 2016)
Hedvábné enkaustika (26. 11. 2016)
Vánoční dílna (29. 11.–11. 12. 2016)


Akce

Týden vědy a techniky (1.–10. 11. 2016)
Hudební dýchánek (2. 11. 2016 v 16.00)
Pohádkový advent (27. 11. 2016)


Expozicetmb historvozy

Vodní motory a Památník Viktora Kaplana
Parní motory (od 15. 10. expozice na půl roku uzavřena z důvodu instalace a po té dočasné výstavy
o dinosaurech)
Historická stereovize
Nožířství
Kovolitectvítmb letecke
Železářství
Salon mechanické hudby
Od tamtamu k internetu
Letecká historie a plastikové modelářství
Kultura nevidomých
Ulička řemesel
Čas nad námi a kolem nástmb kabinet-elektronove-mikroskopie
Letecké motory
Technická herna
Výpočetní technika
Optika

Více informací k jednotlivým expozicím na: www.technicalmuseum.cz


Stereovize

stereovize01-100x74Mechanické optické zařízení panorama, pro prohlížení stereodiapozitivů až 25 návštěvníky současně. Přístroj, který vlastní a v provozu udržuje Technické muzeum v Brně, pochází z konce 19. století a je jedním z mála dosud provozuschopných originálů ve střední Evropě.

Aktuální program: Norsko (snímky z přelomu 19. a 20. století)


Památkymlyn slup

Většina památek přechází na podzimní režim, tedy návštěvní dny pouze o víkendu, konkrétní otevírací doba viz www.technicalmuseum.cz/expozice-pamatky

Větrný mlýn v Kuželově
Kovárna v Těšanech
Stará huť u Adamova
Areál čs. opevnění v Šatově
Vodní mlýn ve Slupihut adamov
Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou

Když zastaví se čas (výstava betlémů)Barokní kovárna v Těšanech, 25. – 27. 11. 2016

Více informací k jednotlivým památkám na: www.technicalmuseum.cz