TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ - červenec 2016

TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ
Purkyňova 105, 612 00 Brno
tel.: 541 421 411
Otevřeno: út - pá  9.00 - 17.00, so - ne 10.00 - 18.00, pondělí zavřeno
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.technicalmuseum.cz, www.tmbrno.cz

Výstavy

Brno na dvou kolech (z historie Grand Prix)
brnona2kolechTechnické muzeum v Brně otevírá od 4. 11. dlouhodobou výstavu k historii silničních závodů v Brně. S motocyklovým sportem a závody se Brno setkalo poprvé už v roce 1903, kdy se na silnici z Brna do Vídně jely tři distanční závody motocyklů. Bylo to dokonce o rok dříve než s automobilovým sportem...
Základ výstavy „Brno na dvou kolech“ tvoří exponáty ze soukromé sbírky Václava Svobody. V rámci výstavy se tedy představí zahraniční i české silniční závodní motocykly různých kategorií. Velmi atraktivní jsou motocykly, které byly stavěny soukromě leckdy jen v několika kusech, a přesto dosáhly velice dobrých výsledků (např. FB Ravo 125, Perti 80 etc.). Návštěvníci si budou moci mimo jiné také prohlédnout dva motocykly z produkce Metalexu, které v současné době jsou k vidění už jen velmi zřídka. Díky aktivní spolupráci s Automotodromem Brno s.r.o budou vystaveny také moderní stroje jako například FTR M210 Cardion AB 2010 brněnského jezdce Karla Abrahama. Nedílnou součástí výstavy budou také dva infopointy a filmová projekce (záznamy ze Závodů družby národů, Velkých cen ČSSR i ze současnosti). První infopoint nabídne návštěvníkům hlubší pohled do historie okruhu, zajímavé okamžiky a fotografie ze závodů i zákulisí. Druhý infopoint bude využit pro webovou aplikace s 3D modely vystavených motocyklů a podrobnějšími popiskami.

Vzhledem k tomu, že výstava je plánována jako dlouhodobá, bude část motocyklů průběžně obměňována unikátními stroji ze sbírek dalších soukromých majitelů, vždy k příležitosti významného výročí.
od 4. 11. 2014

Modely autíček 1:18
auticka2Příjďte si prohlédnout mimořádnou výstavu automobilových modelů v měřítku 1:18. Modely všech možných typů a provedení vozidel, najdete zde mnohé unikátní kusy i historické exempláře. Na ploše více než 200 m2 najdete vystaveno několik set modelů autiček v rozličném provedení, vše v jednotném olíbeném měřítku 1:18. Sen každého sběratele i malého kluka.

 Kým je Josef Smýkal
smykalsmykal2Zakladatel poradny pro rodiče nevidomých a slabozrakých dětí, zakladatel zvukové knihy v Česku, Slepeckého muzea v Brně, známý tyfloped* a učitel hudby, autor speciálních učebních pomůcek pro nevidomé žáky PhDr. Josef Smýkal se v těchto dnech dožívá významného jubilea. Právě panu doktorovi věnuje Technické muzeum v Brně v expozici Kultura nevidomých výstavu s názvem Kdo je Josef Smýkal.

PhDr. Josef Smýkal (nar. 19. 9. 1926) kromě své další bohaté činnosti shromažďoval už od sedmnácti let pomůcky pro nevidomé. Jeho snem bylo založit slepecké muzeum. To se mu podařilo v květnu 1992. Muzeum vedl do listopadu 1997. V roce 2000 se brněnské Slepecké muzeum stalo součástí Technického muzea v Brně – dnes oddělení dokumentace slepecké historie. Během padesáti let pořídil a popsal rozsáhlou sbírku několika stovek historických slepeckých pomůcek, a to nejen školních. Za svou práci dostal různá ocenění, například v roce 2006 Cenu města Brna v oboru výchova a vzdělávání a v roce 2011 Cenu Jihomoravského kraje v témže oboru.
15. 2. 2016 - 21. 8. 2016

Horizonty mlhy – výstava fotografií Ireny Armutidisové
horizontymlhyNovou uměleckou práci známé fotografky Ireny Armutidisové, která působí v Brně, otevřel profesor Jiří Kroupa za přítomnosti autorky na vernisáži v pondělí 21. března 2016 v Technickém muzeu v Brně.

Pod názvem Horizonty mlhy výstava představuje 25 fotografií krajiny, které spíše než čistou realitu zachycují dojem vyvstávající z daného místa a času. Tím se pro některé diváky zprvu fádní krajina může proměnit v silně působící scenérii.

V posledních letech je právě krajina nejpodstatnějším námětem Ireny Armutidisové. Autorka se kromě vlastní fotografické a pedagogické práce aktivně podílí na dění v soudobé fotografii. Její práce jsou zastoupeny jak v českých veřejných a soukromých sbírkách, tak v zahraničních galeriích.
21. 3. 2016 - 4. 9. 2016

DESIGN.S - výstava mezinárodního bienále studentského designu 2016
designs2016Technické muzeum v Brně ve spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně, Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně a Vysokou školou výtvarných umění v Bratislavě pořádá druhý ročník mezinárodního bienále studentského designu DESIGN.S. Formou výstavy veřejnosti představuje to nejlepší ze studentského designu, jenž vzniká na vysokých školách nejen v České republice, ale i v zahraničí. Do soutěže bylo přihlášeno více než čtyři sta prací, pro prezentaci v budově Technického muzea v Brně jich odborná porota vybrala přes dvě stovky.
17. 6. 2016 - 9. 10. 2016

Otevření nových výstav:
10 let činnosti sekce větrných mlýnů Klubu přátel TMB (12. 7. 2016 )


Výtvarně – technická dílna

vytv technicka dilnaVýtvarně technická dílna vznikla v roce 2006. Snahou je oživit a udržet znalosti historické i výtvarné technologie. Proto jsou programy dílny zaměřeny na tradiční řemeslné techniky, například textilní – tkaní na různých typech stavů, tkacích rámečcích, kolíkových stavech, zpracování vlny různými typy plstění ovčího rouna, zdobení hedvábí, různé způsoby batikování, tvorba patchworku. Další oblastí je práce s kovovými materiály – drátování, tepání, či práce se dřevem, papírem, sádrou a dalšími tradičními materiály. Dílna využívá různé suroviny a materiály, které se snaží recyklovat a přetvářet. Programy jsou inzerovány především na webových stránkách Technického muzea v Brně – www.technicalmuseum.cz nebo si o ně můžete napsat na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Většina programů dílny je uzpůsobena dětem předškolního a školního věku za pomoci dospělých, ale nabízíme i akce pro dospělé. V týdnu dílnu využívají mateřské školky a základní školy, o víkendech je určena pro děti za pomoci rodičů a pro dospělé. Maximální kapacita dílny je dvacet účastníků.

Dílny jsou pouze na objednávku: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , 541 421 444, 724 756 550, ústředna (zanechat vzkaz) - 541 421 411.


Expozicetmb historvozy

Vodní motory a Památník Viktora Kaplana
Parní motory; Historická vozidla
Historická stereovize
Nožířství
Kovolitectvítmb letecke
Železářství
Salon mechanické hudby
Od tamtamu k internetu
Letecká historie a plastikové modelářství
Kultura nevidomých
Ulička řemeseltmb kabinet-elektronove-mikroskopie
Čas nad námi a kolem nás
Kabinet elektronové mikroskopie
Technická herna
Letecké motory

Více informací k jednotlivým expozicím na: www.technicalmuseum.cz


Stereovize

stereovize01-100x74Mechanické optické zařízení panorama, pro prohlížení stereodiapozitivů až 25 návštěvníky současně. Přístroj, který vlastní a v provozu udržuje Technické muzeum v Brně, pochází z konce 19. století a je jedním z mála dosud provozuschopných originálů ve střední Evropě.

Aktuální program: Egypt – snímky z počátku 20. století


Památkymlyn slup

Od 1. května přístupné jsou všechny památky TMB přístupné o víkendech a o svátcích. Od 12.00 do 13.00 hod. polední předstávka.
Poslední prohlídky v 16.00 hod.

Větrný mlýn v Kuželově
Kovárna v Těšanech
Stará huť u Adamova
Areál čs. opevnění v Šatově
Vodní mlýn ve Slupihut adamov
Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou

Sobota jako z cukru, Kovárna v Těšanech, aneb Co kovářka upekla a ukuchtila..., 2. 7. 2016
Posezení s Donavou – zpívání u cimbálu s oblíbenou místní kapelou v Kovárně v Těšanech, 5. 7. 2016
Oživená pevnost, Areál čs. opevnění v Šatově, vojenské ležení a ochrana hranic . v minulosti ČR. K 10. výročí otevření areálu veřejnosti, 5. a 6. 7. 2016 (5. 7. program pro děti)
Horňácké slavnosti v Kuželově, 22. až 24. 7. 2016 (24. 7. u Větrného mlýna v Kuželově)

Více informací k jednotlivým památkám na: www.technicalmuseum.cz