TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ - únor 2016

TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ
Purkyňova 105, 612 00 Brno
tel.: 541 421 411
Otevřeno: út - ne  9 - 17, pondělí zavřeno
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.technicalmuseum.cz, www.tmbrno.cz

Výstavy

Brno na dvou kolech (z historie Grand Prix)
brnona2kolechTechnické muzeum v Brně otevírá od 4. 11. dlouhodobou výstavu k historii silničních závodů v Brně. S motocyklovým sportem a závody se Brno setkalo poprvé už v roce 1903, kdy se na silnici z Brna do Vídně jely tři distanční závody motocyklů. Bylo to dokonce o rok dříve než s automobilovým sportem...
Základ výstavy „Brno na dvou kolech“ tvoří exponáty ze soukromé sbírky Václava Svobody. V rámci výstavy se tedy představí zahraniční i české silniční závodní motocykly různých kategorií. Velmi atraktivní jsou motocykly, které byly stavěny soukromě leckdy jen v několika kusech, a přesto dosáhly velice dobrých výsledků (např. FB Ravo 125, Perti 80 etc.). Návštěvníci si budou moci mimo jiné také prohlédnout dva motocykly z produkce Metalexu, které v současné době jsou k vidění už jen velmi zřídka. Díky aktivní spolupráci s Automotodromem Brno s.r.o budou vystaveny také moderní stroje jako například FTR M210 Cardion AB 2010 brněnského jezdce Karla Abrahama. Nedílnou součástí výstavy budou také dva infopointy a filmová projekce (záznamy ze Závodů družby národů, Velkých cen ČSSR i ze současnosti). První infopoint nabídne návštěvníkům hlubší pohled do historie okruhu, zajímavé okamžiky a fotografie ze závodů i zákulisí. Druhý infopoint bude využit pro webovou aplikace s 3D modely vystavených motocyklů a podrobnějšími popiskami.

Vzhledem k tomu, že výstava je plánována jako dlouhodobá, bude část motocyklů průběžně obměňována unikátními stroji ze sbírek dalších soukromých majitelů, vždy k příležitosti významného výročí.
od 4. 11. 2014

Modely autíček 1:18
auticka2Příjďte si prohlédnout mimořádnou výstavu automobilových modelů v měřítku 1:18. Modely všech možných typů a provedení vozidel, najdete zde mnohé unikátní kusy i historické exempláře. Na ploše více než 200 m2 najdete vystaveno několik set modelů autiček v rozličném provedení, vše v jednotném olíbeném měřítku 1:18. Sen každého sběratele i malého kluka.

 

Mapa příběhů - technické dědictví Moravy a Slezska
mapa-pribehuVýstava, kterou Technické muzeum v Brně připravilo ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, ú.o. p. Ostrava, představuje rozsah a stav dochovaného technického dědictví Moravy a Slezska. Návštěvníkům je nabídnut přehled nejzajímavějších památek oborů textil, strojírenství, hornictví, hutnictví, energetika, doprava a potravinářství z Brna, Ostravy, Olomouce, Přerova, Krnova, Frýdku-Místku a dalších míst. Vybrané památky pochází z období mezi druhou polovinou 18. století až koncem 20. století, z doby tzv. industrializace.

Řada z nich již byla prohlášena za národní kulturní památky, kulturní památky nebo na své prohlášení stále čeká. Výstava je založena na obrazovém materiálu, doprovodných textech a na sbírkových předmětech z depozitáře TMB a dalších regionálních muzeí.
10. 11. 2015 - 3. 4. 2016

Až na kov – záchrana sbírek z hradu Krásna Hörka
krasnahorkaAž na kov - Pod tímto netradičním názvem bude v Technickém muzeu v Brně probíhat výstava o záchraně historických kovových předmětů poškozených požárem. Výstava bude pro veřejnost k vidění od 23. října 2015 do 29. února 2016. Výstava přiblíží způsoby ochrany památek před ohnivým nebezpečím a způsoby záchrany požárem poškozených cenností, nejen v ČR ale i na Slovensku.

Na příkladu požárem zničeného hradu Krásna Hôrka na Slovensku, kde bylo poškozeno požárem v roce 2012 342 sbírkových předmětů, střecha a části expozic je možné návštěvníkům ukázat nebezpečí požáru, nové metody zabezpečení a hlavně možnosti restaurování poškozených sbírek. Výstava vznikla ve spolupráci se Slovenským národním muzeem – Muzeum Betliar.
23. 10. 2015 - 29. 2. 2016

Stopy na Manaslu (Nepálské dny v Brně)
nepalskedny 2016Fotografie československých a českých horolezců, kteří na sedmou nejvyšší horu Nepálu vystoupili nebo se o to alespoň pokoušeli a fotografie cestovatelů z podhůří této hory.
od 2. 2. 2016

Nepálské dny v Brně - přednášky
6. 2. Expedice Manaslu 2006, Olga Nováková, Pavel Matoušek
7. 2.
První česká ženská expedice - Manaslu 1980, Dina Štěrbová
20. 2.
S kamerou na treku pod Manaslu, Michal Karkan
21. 2.
Nepál po zemětřesení objektivem členek TRAUMATEAMU, Ilona Bromová a Zdena Votavová
Všechny přednášky budou doplněny promítáním fotografií a filmů. Začátek vždy v 15.00 hodin.

Bydleme zdravě
od 2. 2. 2016

90. výročí narození Josefa Smýkala
od 15. 2. 2016


Výtvarně – technická dílna

vytv technicka dilnaVýtvarně technická dílna vznikla v roce 2006. Snahou je oživit a udržet znalosti historické i výtvarné technologie. Proto jsou programy dílny zaměřeny na tradiční řemeslné techniky, například textilní – tkaní na různých typech stavů, tkacích rámečcích, kolíkových stavech, zpracování vlny různými typy plstění ovčího rouna, zdobení hedvábí, různé způsoby batikování, tvorba patchworku. Další oblastí je práce s kovovými materiály – drátování, tepání, či práce se dřevem, papírem, sádrou a dalšími tradičními materiály. Dílna využívá různé suroviny a materiály, které se snaží recyklovat a přetvářet. Programy jsou inzerovány především na webových stránkách Technického muzea v Brně – www.technicalmuseum.cz nebo si o ně můžete napsat na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Většina programů dílny je uzpůsobena dětem předškolního a školního věku za pomoci dospělých, ale nabízíme i akce pro dospělé. V týdnu dílnu využívají mateřské školky a základní školy, o víkendech je určena pro děti za pomoci rodičů a pro dospělé. Maximální kapacita dílny je dvacet účastníků.

Tradiční nepálské řemeslo – plstění mokrou technikou (6. - 7. 2. 2016)
Výroba plstěného baretu, (6. 2., 9 – 15 hodin)
Výroba plstěných návleků na ruce, (7. 2., 9 – 15 hodin)
Tyto dílny jsou pouze pro dospělé. Nutno se předem přihlásit: TMB, tel.: 541 421 411, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Tradiční nepálské řemeslo – plstění mokrou technikou (16. - 25. 2. 2016)
Dílna je určena pro předškoláky, školáky i dospělé, vždy 10 – 11.30 a 14 – 15.30 hod. mimo pondělí, úterý – pátek pro školní skupiny, soboty a neděle pro děti za pomoci rodičů i pro dospělé
Nutno se předem přihlásit: TMB, tel.: 541 421 411, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript


Expozicetmb historvozy

Vodní motory a Památník Viktora Kaplana
Parní motory; Historická vozidla
Historická stereovize
Nožířství
Kovolitectvítmb letecke
Železářství
Salon mechanické hudby
Od tamtamu k internetu
Letecká historie a plastikové modelářství
Kultura nevidomých
Ulička řemeseltmb kabinet-elektronove-mikroskopie
Čas nad námi a kolem nás
Kabinet elektronové mikroskopie
Technická herna
Letecké motory

Více informací k jednotlivým expozicím na: www.technicalmuseum.cz


Stereovize

stereovize01-100x74Mechanické optické zařízení panorama, pro prohlížení stereodiapozitivů až 25 návštěvníky současně. Přístroj, který vlastní a v provozu udržuje Technické muzeum v Brně, pochází z konce 19. století a je jedním z mála dosud provozuschopných originálů ve střední Evropě.

Aktuální program: Německo (staré snímky)


Památkymlyn slup

Větrný mlýn v Kuželově
Kovárna v Těšanech
Stará huť u Adamova
Areál čs. opevnění v Šatověhut adamov
Vodní mlýn ve Slupi
Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou

V tomto období uzavřeny.

Více informací k jednotlivým památkám na: www.technicalmuseum.cz