TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ - prosinec 2015

TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ
Purkyňova 105, 612 00 Brno
tel.: 541 421 411
Otevřeno: út - ne  9 - 17, pondělí zavřeno
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.technicalmuseum.cz, www.tmbrno.cz

Výstavy

O včelách a lidech
ovcelachHravá výstava o včelách a včelařství.

O životě včel se návštěvníci dozvědí nejen z textů, tentokrát zpracovaných komiksovou formou, ale i prostřednictvím interaktivních prvků. Základ výstavy je zapůjčen z Vlastivědného muzea v Šumperku.

Práci člověka ve včelíně představí sbírkové předměty používané od dávné minulosti až dodnes. Nejstarším datovaným předmětem na výstavě je hliněná nádoba na vosk z roku 1752. V interaktivní části si pak zájemci z řad dětí i dospělých budou moci vyzkoušet, jak včela sbírá med a pyl, jak krmí larvy nebo jak staví své voskové obydlí. Můžou si zahrát zábavní stolní hru, pomocí které se naučí něco o stavbě těla včely.
15. 9. 2015 - 31. 12. 2015

Velká válka – technika v míru, technika ve válce
Výstava k příležitosti 100. výročí od vypuknutí 1. světové války.

technikavmiruVýstava Technického muzea v Brně mapuje rozvoj techniky na počátku 20. století. Představuje průmysl v Rakousku-Uhersku, se zvláštním důrazem na produkci a výrobce z Čech, Moravy a Slezska. Ukázuje výrobky vybraných továren a podniků. Zaměřuje se zejména na postupnou orientaci průmyslu na válečnou výrobu.

Uvidíte nově zaváděné zbraně a další vojenskou techniku, které našly uplatnění a dosáhly masivního rozšíření na frontách první světové války. Tyto exponáty doplní ukázky uniforem, výstroje, ochranných příleb a osobních věcí vojáků. Originály dochovaných předmětů tvoří jádro výstavy. Snaží se představit první světovou válku z pohledu rakousko-uherské armády a zejména z hlediska českých zemí. Ve zkratce připomíná události Velké války, na kterých se podíleli vojáci pocházející z našeho území, ať již působili na kterékoliv bojující straně. Výstavu doplňují interaktivní naučné a zábavné prvky a také doprovodný program pro školní skupiny.
28. 6. 2014 - prodlouženo do 31. 12. 2015

Brno na dvou kolech (z historie Grand Prix)
brnona2kolechTechnické muzeum v Brně otevírá od 4. 11. dlouhodobou výstavu k historii silničních závodů v Brně. S motocyklovým sportem a závody se Brno setkalo poprvé už v roce 1903, kdy se na silnici z Brna do Vídně jely tři distanční závody motocyklů. Bylo to dokonce o rok dříve než s automobilovým sportem...
Základ výstavy „Brno na dvou kolech“ tvoří exponáty ze soukromé sbírky Václava Svobody. V rámci výstavy se tedy představí zahraniční i české silniční závodní motocykly různých kategorií. Velmi atraktivní jsou motocykly, které byly stavěny soukromě leckdy jen v několika kusech, a přesto dosáhly velice dobrých výsledků (např. FB Ravo 125, Perti 80 etc.). Návštěvníci si budou moci mimo jiné také prohlédnout dva motocykly z produkce Metalexu, které v současné době jsou k vidění už jen velmi zřídka. Díky aktivní spolupráci s Automotodromem Brno s.r.o budou vystaveny také moderní stroje jako například FTR M210 Cardion AB 2010 brněnského jezdce Karla Abrahama. Nedílnou součástí výstavy budou také dva infopointy a filmová projekce (záznamy ze Závodů družby národů, Velkých cen ČSSR i ze současnosti). První infopoint nabídne návštěvníkům hlubší pohled do historie okruhu, zajímavé okamžiky a fotografie ze závodů i zákulisí. Druhý infopoint bude využit pro webovou aplikace s 3D modely vystavených motocyklů a podrobnějšími popiskami.

Vzhledem k tomu, že výstava je plánována jako dlouhodobá, bude část motocyklů průběžně obměňována unikátními stroji ze sbírek dalších soukromých majitelů, vždy k příležitosti významného výročí.
4. 11. 2014 - 31. 12. 2015

Modely autíček 1:18
auticka2Sbírka zapůjčená od soukromého sběratele představuje modely automobilů vyrobených v měřítku 1:18.
1. 1. 2015 - 31. 12. 2015

Vodící pes - průvodce nevidomého člověka, 15. výročí Brněnské školy pro výcvik vodicích psů
Výstava je k vidění v prostoru expozice nevidomých ve 2. patře TMB. V rámci výstavy si připomeneme 15. výročí založení brněnské školy pro výcvik vodicích psů Milana Dvořáka.
31. 8. 2015 - 31. 12. 2015

NAKI – Technické památky Moravy a Slezska
27. 10. 2015 - 31. 12. 2015

Mapa příběhů - technické dědictví Moravy a Slezska
od 9. 11. 2015

Až na kov – záchrana sbírek z hradu Krásna Hörka
krasnahorkaAž na kov - Pod tímto netradičním názvem bude v Technickém muzeu v Brně probíhat výstava o záchraně historických kovových předmětů poškozených požárem. Výstava bude pro veřejnost k vidění od 23. října 2015 do 29. února 2016. Výstava přiblíží způsoby ochrany památek před ohnivým nebezpečím a způsoby záchrany požárem poškozených cenností, nejen v ČR ale i na Slovensku.

Na příkladu požárem zničeného hradu Krásna Hôrka na Slovensku, kde bylo poškozeno požárem v roce 2012 342 sbírkových předmětů, střecha a části expozic je možné návštěvníkům ukázat nebezpečí požáru, nové metody zabezpečení a hlavně možnosti restaurování poškozených sbírek. Výstava vznikla ve spolupráci se Slovenským národním muzeem – Muzeum Betliar.
23. 10. 2015 - 29. 2. 2016


Výtvarně – technická dílna

vytv technicka dilnaVýtvarně technická dílna vznikla v roce 2006. Snahou je oživit a udržet znalosti historické i výtvarné technologie. Proto jsou programy dílny zaměřeny na tradiční řemeslné techniky, například textilní – tkaní na různých typech stavů, tkacích rámečcích, kolíkových stavech, zpracování vlny různými typy plstění ovčího rouna, zdobení hedvábí, různé způsoby batikování, tvorba patchworku. Další oblastí je práce s kovovými materiály – drátování, tepání, či práce se dřevem, papírem, sádrou a dalšími tradičními materiály. Dílna využívá různé suroviny a materiály, které se snaží recyklovat a přetvářet. Programy jsou inzerovány především na webových stránkách Technického muzea v Brně – www.technicalmuseum.cz nebo si o ně můžete napsat na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Většina programů dílny je uzpůsobena dětem předškolního a školního věku za pomoci dospělých, ale nabízíme i akce pro dospělé. V týdnu dílnu využívají mateřské školky a základní školy, o víkendech je určena pro děti za pomoci rodičů a pro dospělé. Maximální kapacita dílny je dvacet účastníků.

Vánoční dílna k výstavě O včelách a lidech 1. - 13.12.2015


Akce

Nově zavedený kroužek Věda a technika pro děti od 8 do 14 let, přihlášky na: www.luzanky.cz


Expozicetmb historvozy

Vodní motory a Památník Viktora Kaplana
Parní motory; Historická vozidla
Historická stereovize
Nožířství
Kovolitectvítmb letecke
Železářství
Salon mechanické hudby
Od tamtamu k internetu
Letecká historie a plastikové modelářství
Kultura nevidomých
Ulička řemeseltmb kabinet-elektronove-mikroskopie
Čas nad námi a kolem nás
Kabinet elektronové mikroskopie
Technická herna
Letecké motory

Více informací k jednotlivým expozicím na: www.technicalmuseum.cz


Stereovize

stereovize01-100x74Mechanické optické zařízení panorama, pro prohlížení stereodiapozitivů až 25 návštěvníky současně. Přístroj, který vlastní a v provozu udržuje Technické muzeum v Brně, pochází z konce 19. století a je jedním z mála dosud provozuschopných originálů ve střední Evropě.

Aktuální program: betlémy (nové snímky)


Památkymlyn slup

Větrný mlýn v Kuželově
Kovárna v Těšanech
Stará huť u Adamova
Areál čs. opevnění v Šatověhut adamov
Vodní mlýn ve Slupi
Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou

V tomto období uzavřeny.

Více informací k jednotlivým památkám na: www.technicalmuseum.cz